Pogoda na Sycylii – cztery pory roku na włoskiej wyspie
Usytuowana niemal centralnie na Morzu Śródziemnym, włoska wyspa Sycylia uchodzić może za podręcznikowy przykład miejsca o klimacie śródziemnomorskim. Gorące suche lata oraz łagodne i wilgotne zimy to najbardziej zgodny z rzeczywistością, choć nieco ogólnikowy opis panującego tu klimatu.
Sycylia samochodem - porównaj oferty wynajmu aut na Lotnisku Katania
Ta największa z śródziemnomorskich wysp – licząca sobie aż 25.7 tyś. km2 – jest niezwykle zróżnicowana pod wieloma względami, w tym również pogody.
Największa wyspa Morza Śródziemnego, Sycylia.
Geomorfologia Sycylii, a zwłaszcza duże różnice wysokości pomiędzy górzystym środkiem wyspy, a wybrzeżem, jak również wpływ prądów morskich i wiatrów, odpowiedzialne są za występowanie dużej ilości lokalnych mikroklimatów.
Podobnie, jak w przypadku wielu innych wysp, na Sycylii pogoda na wybrzeżu jest zazwyczaj o wiele łagodniejsza i amplitudy temperatury mniejsze, niż w centralnej części. Latem różnica w temperaturze na plaży w Catanii, a stokami niezbyt przecież od niej oddalonej Etny, wynosić może nawet 10 stopni Celsjusza, w zależności od wysokości nad poziom morza.
Ponadto, południowo-wschodnia część wyspy jest zazwyczaj cieplejsza i bardziej sucha, niż jej reszta. Pasmo górskie rozciągające się wzdłuż północnego wybrzeża działa jak bariera blokująca dla chłodnych wiatrów znad Europy od strony północnej, utrudniając jednocześnie dopływ ciepłych mas powietrza znad Afryki od strony południowej.
Planując wyjazd na Sycylię warto jest zawsze sprawdzić aktualną prognozę pogody w interesującej nas lokalizacji. Poniżej przedstawiona jest jedynie ogólna charakterystyka por roku na Sycylii.
Sycylia latem
Długi sezon letni typowy jest dla klimatu śródziemnomorskiego. Na Sycylii zaczyna się on już w maju, kiedy to na wybrzeżu średnie temperatury w ciągu dnia przekraczają 20 stopni. Najcieplejszym miesiącem na Sycylii jest sierpień, ze średnią temperatur w ciągu dnia na poziomie 26 stopni. Ponownie jednak, pamiętać należy o lokalnych mikroklimatach: pomimo iż w sierpniu temperatura na plaży z łatwością przekroczyć może 30 stopni, górzyste partie wyspy są o wiele chłodniejsze.
Sycylia oddalona jest o zaledwie około 160 km od wybrzeża północnej Afryki i latem często odczuwany jest na niej wpływ wiatru Sirocco wiejącego znad Sahary. Przynosi on fale suchego i bardzo gorącego powietrza, a czasem nawet burze pyłowe.
Catania klimat (temperatura, opady, nasłonecznienie).
Pogoda w Palermo - grafik.
Sycylia posiada doskonałe nasłonecznienie i przez większość lata słońce świeci tu przez nawet 10 godzin dziennie, opady zaś praktycznie nie występują, poza wyżej położonymi partiami interioru. Niezależnie od upału panującego na wybrzeżu, wybierając się na wycieczkę w centralnej części wyspy zawsze warto zabrać ze sobą lekką kurtkę, gdyż oprócz opadów zaskoczyć może nas tu również nieco niższa temperatura.
Jesień i wiosna na Sycylii – słoneczne wakacje poza sezonem
O ile latem pogoda na Sycylii jest dosyć przewidywalna, w krótkich porach ‘przejściowych’ pomiędzy sezonem letnim i zimowym, czyli jesienią i wiosną okazać się może bardzo zmienna.
Późny wrzesień przynosi zauważalną zmianę pogody; słupek rtęci na termometrach opada do około 20 stopni (a nawet niżej późnym wieczorem i nad ranem), a dni stają się stopniowo coraz krótsze. W październiku średnia temperatura na wybrzeży Sycylii wynosi około 17 stopni; w listopadzie już zaledwie 13 stopni.
Od połowy października wzrasta znacząco zachmurzenie i możliwość opadów. Choć częste, nie trwają jednak one zazwyczaj długo.
Wrzesień i wczesny październik to świetny czas na sycylijskie wakacje dla tych, którzy nie przepadają za upałami, a także tłumami turystów. Pogoda jest wówczas nadal przyjemna, zwłaszcza w porównaniu do kapryśnej polskiej jesieni, a dodatkową zaletą jest wysoka temperatura wody Morza Śródziemnego, nagrzanego po upalnym lecie. Nawet w październiku często utrzymuje się ona jeszcze na poziomie 25 stopni.
Pomimo iż flora Sycylii różni się zdecydowanie od polskiej, jesienią wyspą oprócz całorocznej zieleni, przystraja się dodatkowo odcieniami czerwieni i złota, dzięki liściom zmieniającym kolor na niektórych gatunkach drzew tu występujących oraz w licznych winnicach. Jesień to doskonała pora na odwiedzenie Sycylii dla znawców i miłośników winiarstwa. Obserwować tu można wtedy, a nawet wziąć udział w zbiorach winogron i towarzyszącym im świętom i festiwalom.
Własny urok ma też wiosna na Sycylii. Pomimo iż do maja trudno jest tu mówić o upale – w marcu średnie dzienne temperatury to nadal zaledwie około 13 stopni – słońcem cieszyć się tu można już przez około 7 godzin dziennie. Morze jest niestety chłodne, temperatura wody na poziomie 19 stopni dla większości turystów nie jest zbyt komfortowa. Opady, częste w marcu, występują coraz rzadziej w miarę zbliżania się sezonu letniego.
Sycylia wiosną.
Sezonową atrakcją wiosennego urlopu na Sycylii są niewątpliwie barwne tradycyjne obchody świąt wielkanocnych. Zapoznać się wtedy można z unikalnym folklorem wyspy i gastronomią typową dla tej pory roku. Tak, jak miasteczka i wioski Sycylii przystrajają się w specjalny sposób na Wielkanoc, przyroda wyspy również przyodziewa specjalne szaty: wiosna na Sycylii to czas dzikich kwiatów, które pokrywają całe połacie wyspy całą gamą radosnych kolorów.
Sycylijska zima – narty z widokiem na Morze Śródziemne
Różnorodny charakter klimatu Sycylii najbardziej widoczny jest zimą. Pomimo iż na wybrzeżu, nawet w najzimniejszym miesiącu, styczniu, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 10 stopni, w najwyższych partiach gór, a zwłaszcza na stokach Etny, zalega śnieg. Pokryty śniegiem szczyt Etny, najwyższego czynnego wulkanu w Europie, to najbardziej charakterystyczny element zimowego krajobrazu Sycylii. Dla wielu okazać się on może niespodzianką, ale jazda na nartach na Etnie jest jedną z zimowych atrakcji Sycylii.
Zjazd stokami Etny:
Temperatury poniżej zera są rzadko rejestrowane na Sycylii, głównie w najwyższych partiach gór. Dni są najkrótsze w grudniu i styczni, trwają około 9 godzin, z czego jedynie przez 4 można liczyć na słońce.
Częste opady deszczu są najmniej przyjemnym elementem zimowego klimatu na Sycylii. Grudzień i styczeń to ‘najmokrzejsze’ miesiące, zarówno pod względem częstotliwości jak i obfitości opadów. Na szczęście opady nie trwają długo i nie muszą oznaczać zepsutego pobytu na wyspie. Zima to dobry czas na zapoznanie się z kulturalnymi atrakcjami Sycylii. Zlokalizowanych jest tu aż 6 zabytków UNESCO, a wśród nich barokowe miasta Ragusa, Catania i Modica, arabsko-normandzki kompleks architektoniczny Palermo i słynna dorycka świątynia w Agrigento.
Znajdź wiele praktycznych informacji na oficjalnym portalu turystycznym Sycylii.

Tematy: sycylia, pogoda-na-sycylii
Ostatnia modyfikacja: Friday, June 14 2019