Pogoda na Teneryfie

Łagodny klimat i wiele dni słonecznych w ciągu roku, to dla wielu turystów podstawowy czynnik decydujący o wyborze Teneryfy na cel wakacyjny.

Porównaj aktualne ceny wynajmu samochodów na Teneryfie (Lotnisko Tenerife South/Teneryfa Południowa) 

Nazywana „Wyspą Wiecznej Wiosny” cieszy się doskonałą pogodą praktycznie przez cały rok i szczególnie chętnie odwiedzania jest przez turystów z północy Europy, w tym również z Polski zwłaszcza zimą. Dzięki bezpośrednim połączeniom na Teneryfę, potrzeba zaledwie około 6 godzin, aby znaleźć się w zupełnie innej strefie klimatycznej, z dala od jesienno-zimowej szarugi.

Aktualna pogoda na Teneryfie - sprawdź.

Nissan Qashqai

Teneryfę zwiedza się najwygodniej samochodem. Nissan Qashqai, popularny SUV do wynajęcia na Teneryfie, dostępny między innymi we flocie Sixt Teneryfa.

Wyspy Kanaryjskie leżą w strefie klimatu podzwrotnikowego, ogólnie mówiąc. Dzięki oddziaływaniu prądów morskich oraz lokalnym warunków, każda z wysp archipelagu posiada jednak własną specyfikę, jeśli chodzi o rozkład temperatur i opadów w ciągu roku. Na Teneryfie, wyróżnić można dwie strefy o nieco odmiennym klimacie: suchą i ciepła południowo-zachodnią część wyspy podlegają wpływom ciepłego prądy Golfstrom i nieco chłodniejszą i wilgotniejszą część północno-wschodnią, której klimat jest kształtowany w znacznej mierze przez zimny prąd Kanaryjski.

Warto też pamiętać, iż pomimo że wahania roczne temperatury na Teneryfie są bardzo małe (temperatura zimą utrzymuje się na poziomie około 20 stopni Celsjusza, latem zaś z rzadka przekracza 30) w skali wyspy różnice mogą być znaczące. Pogoda jest zazwyczaj o wiele łagodniejsza, a temperatury wyższe na wybrzeżu, niż w górzystej części centralnej wyspy, w której najwyższych miejscach notowane są nawet opady śniegu. Ośnieżony szczyt Pico del Teide, górujący nad krajobrazem Teneryfy widoczny jest z wielu miejsc na wybrzeżu, tworząc ciekawy kontrast z turkusowymi wodami Atlantyku i wysadzanymi palmami promenadami wzdłuż piaszczystych plaż.

Artykuł pokrewny: Zwiedzanie Teneryfy – wynajętym samochodem, taksówka czy środkami transportu publicznego?

Pogoda na Teneryfie zimą
Średnie temperatury na Teneryfie w grudniu, styczniu i lutym utrzymują się na poziomie 20 stopni Celsjusza, ochładzać się może nieco w styczniu i na początku lutego, od kiedy to temperatury zaczynają ponownie rosnąć. Przez cały okres zimowy liczyć można na około 8 godzin słońca za dnia i zaledwie kilka deszczowych dni w miesiącu (szanse na opady są większe na północy i wschodzie Teneryfy.

Temperatura wody w okresie od grudnia do lutego waha się pomiędzy 21 a 23 stopnie Celsjusza, co zazwyczaj pozwala na zażywanie kąpieli.

Wiosna na Teneryfie
Miesiące pomiędzy marcem a majem są, w opinii wielu, najpiękniejszym okresem na zwiedzanie Teneryfy. Wyspa pokrywa się wtedy bujną soczystą zielenią. Pogoda jednak może zawieść turystów oczekujących tropikalnych upałów i warunków do plażowania. Średnie temperatury wzrastają tylko nieznacznie (rzadko zdarza się, aby przekroczyły 23 stopnie Celsjusza w ciągu dnia), rośnie natomiast prawdopodobieństwo opadów i zachmurzenia. Temperatura wody spada do 20 stopniu Celsjusza, lub nieznacznie poniżej. Pociechę stanowić mogą stanowić natomiast ceny, zdecydowanie niższe, niż w szczycie sezonu turystycznego.

 

Teneryfa – pogoda w czerwcu, lipcu i sierpniu
Temperatury powietrza jak i wody na Teneryfie wzrastają systematycznie począwszy od końca maja, zaś lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące na wyspie. Średnia temperatura w ciągu dnia latem to 23 stopnie Celsjusza, często wzrasta ona jednak do około 30 stopni. Temperatura wody z kolei utrzymuje się na poziomie 23 stopni Celsjusza, aby nieznacznie wzrosnąć jeszcze późnym latem/wczesną jesienią.

Latem na Teneryfie dni są długie i słoneczne, opady deszczu zaś są zjawiskiem bardzo rzadkim w miesiącach pomiędzy czerwcem a sierpniem.

Znajdź wiele praktycznych informacji o Teneryfie.

Teneryfa – pogoda jesienią
Jesienią panuje na Teneryfie łagodna pogoda. Chociaż temperatury powietrza stopniowo spadają i z mniejszą siłą świeci również słońce, wody Atlantyku otaczające wyspę, ogrzewane przez całe lato dosyć długo zachowują komfortową temperaturę około 24-23 stopni Celsjusza, pozwalając na kąpiele morskie we względnie komfortowych warunkach nawet do końca listopada. Jesienią na Teneryfie rośnie ryzyko zachmurzenia, choć średnia ilość dni deszczowych nie przekracza tu 4 dni miesięcznie.

Warto pamiętać, iż niezależnie od pory roku, wilgotność powietrza na Teneryfie jest znacznie większa niż w klimacie polskim, jednak dzięki wpływowi oceanu i bryzie od morza, tylko w najgorętsze dni może być odczuwalny na Teneryfie „efekt sauny”.

Wykres klimatyczny Teneryfa (dla stolicy wyspy Santa Cruz)Pogoda na Teneryfie
Artykuły: Pogoda na Teneryfie
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, May 03 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz