Pogoda w Atenach - kiedy odwiedzić stolicę Grecji?

Usytuowane na południu Półwyspu Attyckiego Ateny znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego ciepłego.

Wynajem samochodów Ateny, Lotnisko - porównaj oferty

Charakteryzuje się on długimi i ciepłymi latami, częstymi, nawracającymi okresami upałów oraz bardzo łagodnymi zimami.

Snieg w Atenach
Opady śniegu w Atenach są zjawiskiem rzadkim, jednak nie nieznanym.

Przez większość roku stolica w Grecji skąpana jest w słońcu i, chociaż kraj ten postrzegany jest głównie jako cel wakacji letnich, Ateny cieszą się popularnością wśród turystów przez cały rok. Odwiedziny poza sezonem, czy wręcz zimą, to zalecanie rozwiązanie, dla tych z turystów, którzy niezbyt dobrze znoszą upały.

Wiele z ważnych zabytków Aten znajduje się na świeżym powietrzu; ponad trzydziestostopniowe temperatury oraz żar lejący się z nieba, pożądane podczas urlopu na jednej z greckich wysp, to zdecydowanie nie idealne warunki do zwiedzania Akropolu czy też ateńskiej Agory.

Co zobaczyć w Atenach?

Sprawdź, poniżej, jakiej pogody oczekiwać w greckiej stolicy o poszczególnych porach roku.

Wiosna i jesień  – najlepszy czas na zwiedzanie Aten
Kwiecień i maj oraz wrzesień i pierwsza połowa października, to doskonały moment na city break w Atenach. Na początku kwietnia, średnia temperatura za dnia wynosi 15°C, w maju jednak przekracza już ona 21°C.

Klimat Aten - temperatura, opady deszczu, nasłonecznienie.

O ile w marcu oczekiwać należy jeszcze około 8 dni deszczowych, ich liczba, jak również objętość spada gwałtownie w miarę zbliżania się lata.

Kwiecień to szczególny czas na odwiedzenie Grecji. Na ten miesiąc przypadają zazwyczaj hucznie tu celebrowane obchody ortodoksyjnej Wielkanocy. Całe Ateny przystrajają się świątecznie, co tylko dodaje miast uroku.

W maju cieszyć się można słońcem w Atenach przez ponad 8 godzin dziennie.

Równie łagodna pogoda panuje w stolicy Grecji wczesną jesienią. Po bardzo gorącym lecie, temperatury spadają do średnio 25°C we wrześniu. Przez większość października jednak utrzymują się jeszcze na poziomie 20°C.

Głównym elementem mogącym ewentualnie zepsuć pobyt w Atenach w październiku jest wzrastające gwałtownie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów. Pomimo, iż w październiku deszcze pada przez średnio 5 dni w miesiącu, opady są obfite i trwają dłużej niż np. wiosną.

Zaplanuj podróż do Grecji, znajdź więcej informacji na temat tego kraju na stronie Visit Greece.

Lato w Atenach – upały i dużo słońca
Ateny poszczycić się mogą rekordową, najwyższą, wynoszącą aż 48°C temperaturą zarejestrowaną w Europie. Ten wyjątkowo upalny dzień miał miejsce w 1977 i choć średnie temperatury latem w Atenach wynoszą ‘jedynie’ 28-29°C w lipcu i sierpniu, przejściowe fale upałów zdarzają się tu dosyć często.

Jak każde inne duże i gęsto zaludnione miasto, Ateny generują ciepło podnosząc słupek rtęci o nawet kilka stopni więcej, niż oczekiwać można by było biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne poza miastem.

Odwiedzając Ateny latem, przygotować się należy na to, iż upał uniemożliwi, lub też bardzo utrudni zwiedzanie miasta przez większość dnia. Poradzić można sobie częściowo z tym problemem planując zwiedzanie obiektów na świeżym powietrzu w godzinach porannych, zostawiając na popołudnie klimatyzowane muzea…

Warto też pamiętać, iż sierpień jest miesiącem, kiedy Grecy tradycyjnie udają się na urlopy. Miasto w tym czasie nieco się wyludnia, co stanowić może zarówno zaletę, jak i wadę: część restauracji i punktów usługowych może być w tym czasie zamknięta, lub mieć okrojone godziny funkcjonowania.

Ateny zimą
Pomimo, iż grudzień jest najcieplejszym zimowym miesiącem w Atenach – średnie temperatury wynoszą tu wtedy 12 stopni, jest on równocześnie najmniej polecanym na zimowy wypad do Aten, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia opadów. W grudniu pada w Atenach średnio przez 11 dni w miesiącu, przy czym opady są obfite i długotrwałe.

Ilość opadów spada znacznie w styczniu i lutym; pomimo iż spada również temperatura – do średnio 10°C – uwarunkowane położeniem geograficzny nasłonecznienie sprawia, iż pogoda zbliżona jest do polskiej wiosny.

Opady śniegu w Atenach są bardzo rzadkie, choć generalnie występuje on na terenie kontynentalne Grecji, w jej północnej części są wręcz powszechne.

Z racji na łagodny klimat oraz akumulację ciepła przez struktury miejskie, nawet gdy  śnieg spada na skutek gwałtownego ochłodzenie, topi się niemal natychmiastowo.

W styczniu i lutym cieszyć się można w Atenach 5-6 godzinami słońca dziennie.Pogoda w Atenach - kiedy odwiedzić stolicę Grecji?
Artykuły: Pogoda w Atenach - kiedy odwiedzić stolicę Grecji?
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, May 24 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz