Pogoda w Dubaju - kiedy najlepiej odwiedzić Emiraty Arabskie?
Dubaj jest niewątpliwie najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym z siedmiu Emiratów Arabskich.
Wynajem samochodów Dubaj, Lotnisko - porównaj ceny i rezerwuj online
Położony w Zatoce Perskiej i opierający swą gospodarkę na wydobyciu ropy naftowej Dubaj wabi turystów arabską egzotyką połączoną z ekstrawagancką architekturą, luksusowymi hotelami i centrami handlowymi oraz, co równie ważne, utrzymującą się niemal przez cały rok dobrą pogodą.
Posiadający zaledwie jedno miasto emirat położony jest w strefie klimatu pustynnego, podzwrotnikowego, odznaczającego się bardzo wysokim temperaturami i niezwykle rzadko występującymi opadami deszczu, czyniącego z niego atrakcyjny cel turystyczny przez niemal cały rok.
Wybór najlepszej pory roku na odwiedzenie Dubaju zależy oczywiście w znacznej mierze od indywidualnych preferencji i sposobu w jaki odczuwamy warunki pogodowe. Warto jednak wiedzieć, jakich warunków pogodowych oczekiwać można w Dubaju o różnych porach roku.
Dubaj latem - upał nie dla każdego
Miesiące pomiędzy czerwcem i sierpniem (w niektórych latach nawet wrześniem) są zdecydowanie najgorętszym okresem w Dubaju. Średnie temperatury przekraczają wtedy 30 stopni, osiągając często pułap 40-45 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Dla większości turystów z Polski warunki takie są nie do zniesienia. Uniemożliwiają one praktycznie zwiedzanie miasta, nie pozwalając na wiele więcej niż moczenie się w hotelowym basenie, lub wycieczki po klimatyzowanych centrach handlowych.
Nieco wytchnienia zaznać można nocą, kiedy to temperatura spada nawet o 10 stopni. Temperatura wody w Zatoce Perskiej utrzymuje się latem na poziomie 29-32 stopni.
Dubaj - temperatura na przestrzeni roku.
Nieprzyjemne odczucia i dyskomfort zwiększa dodatkowo wysoka wilgotność. Pomimo, iż klimat pustynny jest generalnie klimatem suchym, bliskość Zatoki Perskiej i wysokie odparowywanie jej wód latem sprawiają iż wilgotność sięga tu wtedy nawet 100%.
Odważni turyści odwiedzający Dubaj latem muszą się też liczyć z możliwością wystąpienia burz piaskowych wywoływanych przez gwałtowny wiatr szamal.
Zobacz jak wygląda burza piaskowa w Dubaju:
Wiosna i jesień w Dubaju – idealne warunki
Aby w pełni skosztować egzotyki tego miejsca, przy optymalnych warunkach pogodowych, warto jest wybrać się do Dubaju jesienią, lub wiosną.
Już na początku marca temperatura powietrza w ciągu dnia przekracza 20 stopni. Od końca kwietnia poczynając sięga już aż 30, przypominając polskie lato, z tą jedynie różnica, iż opady deszczu praktycznie nie występują.
Podobnie jesienią, po bardzo upalnym wrześniu, temperatura spada powoli z około 30 stopni na początku października, do 25 stopni w listopadzie. Amplituda dobowa temperatur w Dubaju utrzymuje się na poziomie około 10 stopni Celsjusza przez cały rok, co oznacza, że wczesna wiosna i późna jesienią (jak również zimą) słupek rtęci na termometrze pokazać może poniżej 20 stopni. Warto, pakując walizkę, pamiętać o zabraniu cieplejszego okrycia wierzchniego.
Zima w Dubaju
Jeśli plażowanie nie jest najistotniejszym elementem programu wypoczynku w Dubaju, wczasy zimą są również dobrym rozwiązaniem. Pozwolą one uciec od zimowej słoty w Polsce; liczyć się należy jednak z temperaturami okresowo spadającymi poniżej 20 stopni Celsjusza (w przeciwieństwie do temperatury wody, która na wybrzeżu Dubaju utrzymuje się powyżej 20 stopni przez cały rok).
Luty i grudzień to miesiące w których rejestruje się największe opady deszczu. Trudno jest tu jednak mówić o deszczowej pogodzie, gdyż opady występują zaledwie przez średnio 4 dni w miesiącu i nawet jeśli się zdarzają, są krótkotrwałe. Zimą Dubaj często spowija się mgłą.
Mgła spowijające drapacze chmur w Dubaju.
Znajdź wiele praktycznych informacji w oficjalnym przewodniki po Dubaju.

Tematy: dubaj-pogoda, klimat-dubaju, dubaj
Ostatnia modyfikacja: Thursday, June 27 2019