Pogoda w Edynburgu – kiedy najlepiej odwiedzić stolicę Szkocji
Podobnie jak reszta Szkocji, Edynburg położony jest w strefie łagodnego klimatu morskiego.
Tani wynajem samochodów Edynburg, Lotnisko
Wpływ Oceanu Atlantyckiego, a zwłaszcza ciepłego Prądu Północnoatlantyckiego odczuwalny jest w łagodnych, jak na tą szerokość geograficzną, temperaturach i wysokiej wilgotności. Temperatura powietrza w Szkocji spada poniżej 0 jedynie podczas najsroższych zim; z drugiej strony, nawet w 'najsuchszym' okresie w ciągu roku, oczekiwać tu należy co najmniej 20 deszczowych dni w ciągu miesiąca.
Przewodnik po Edynburgu (materiał w języku angielskim).
Aktualna pogoda w Edynburgu – sprawdź.
Edynburg latem
Przeważająca większość turystów wybiera właśnie lato na odwiedzenie Szkocji. W okresie pomiędzy czerwcem i sierpniem temperatury są tu najstabilniejsze, utrzymując się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w Edynburgu to jedynie 31.4 °C, niewielkie są szanse, że Szkocja zaskoczy nas żarem lejącym się z nieba. Chociaż sami Szkoci, przy jakichkolwiek wskazaniach termometru powyżej 20 stopni, narzekać będą na upały..
Lato w Edynburgu to czas letnich festiwali.
Sierpień jest najsłoneczniejszym miesiącem w Edynburgu oznaczającym około 10 godzin słońca dziennie. Jest on też najlepszym momentem na kąpiele w Morzu Północnym: temperatura wody wzdłuż szkockiego wybrzeża osiąga wtedy najwyższy poziom, choć jest to zaledwie 15 stopni.
Nawet w sierpniu jednak liczyć się należy z możliwościami opadów.
Wadą wyboru sezonu letniego na wyjazd do Szkocji są niewątpliwie tłumy turystów, które będą nam praktycznie wszędzie towarzyszyć. Stosunkowo krótka wiosna, lub jesień są praktyczną alternatywą dla podróżnych, których nie odstrasza niezbyt przyjazna pogoda.
Klimat Szkocji – grafik temperatur i opadów w Edyburgu
Wiosna w Edynburgu
Marzec uznawany jest z reguły za część szkockiej zimy, jako że znaczący wzrost temperatury obserwowany jest dopiero w kwietniu. Zarówno w kwietniu, jak i maju temperatury w Edynburgu oscylują pomiędzy 10 i 15 stopniami Celsjusza. Specyfika lokalnego mikroklimatu sprawia, że kwiecień w Edynburgu posiada więcej słonecznych dni, niż na przykład czerwiec. Warto pamiętać jednak, iż nawet podczas słonecznego dnia pogoda może zmienić się gwałtownie. Parasol i/lub płaszcz przeciwdeszczowy z pewnością okażą się przydatne w Szkocji.
Długa szkocka zima
Sezon zimowy trwa zaskakująco długo w Szkocji, 'kradnąc' kilka tygodni zarówno jesieni, jak i zimie. Pomimo, iż temperatury obiektywnie nie są bardzo niskie, pogoda, ogółem mówiąc jest raczej nieprzyjemna. Odwiedzającym Edynburg, zwłaszcza po raz pierwszy, szczególnie daje się we znaki porywisty wiatr. Nie bez powodu Edynburg zyskał sobie przydomek ‘Windy City’... Smagającemu wiatrowi często towarzyszy deszcz, co potęguje nieprzyjemne doznania i utrudnić może znacznie zwiedzanie. Podmuchy wiatru osiągać mogą nawet prędkość 100 km/h. Fenomen ten nie jest, na szczęście częsty. Dwie najsilniejsze w historii Edynburga burze wiatrowe miały miejsce w 1968 roku.
Pogoda w Edynburgu jesienią
Wrzesień i październik często zaskakują turystów w Szkocji przyjemną pogodą. Ciepłe, słoneczne popołudnia najlepiej spędzać jest w licznych parkach miejskich Edynburga, podziwiając zmieniającą się kolorystykę drzew. Temperatury utrzymujące się za dnia na poziomie 10-15 stopni, zaczynają gwałtownie spadać począwszy od połowy października.
Oficjalny przewodnik po Edynburgu - znajdź więcej informacji o stolicy Szkocji.

Tematy: edynburg-pogoda, klimat-edynburga, szkocja
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, June 05 2019