Pogoda w Portugalii: wiosna, lato, jesień i zima w Lizbonie
Portugalia na stałe zagościła już na mapie destynacji turystycznych dla Polaków. Dzięki przepięknemu wybrzeżu wybierana jest chętnie na miejsce wypoczynku letniego, doskonały klimat zaś sprawia, iż świetnie nadaje się na krótkie wypady, tzw. city-breaks, praktycznie o każdej porze roku.
Wynajem samochodów Lizbona, Lotnisko - porównaj oferty rent a car Portugalia
Coraz szersza oferta bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Portugalii (już nie tylko do Lizbony, ale również do Porto i Faro), dostępnych przez cały rok sprzyja mniej lub bardziej spontanicznym odwiedzinom w kraju ‘na końcu Europy’.
Tak wygląda stolica Portugalii:
Planując wyjazd do Portugalii, warto wiedzieć jest na jakie warunki pogodowe należy się przygotować, zwłaszcza jeśli podróżujemy jedyne z bagażem podręcznym i wybór ubioru do spakowania musi być naprawdę dobrze przemyślany. Pomimo, iż najlepiej jest zawsze oczywiście sprawdzić krótko- lub średnio terminową prognozę pogody z wiarygodnego źródła tuż przed wyjazdem, poniżej podajemy bardzo ogólne informacje na temat pogody w Portugalii na przestrzeni roku.
Portugalia, zwana również Luzytanią, od nazwy starożytnej prowincji rzymskiej, która istniała pierwotnie na jej terenie, położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego, na który bardzo silnie oddziaływują wpływy Oceanu Atlantyckiego oblewającego Półwysep Iberyjski z trzech stron.
Pomimo iż Portugalia jest krajem o względnie małym obszarze, występują tu dosyć duże różnice w klimacie w zależności od usytuowania – na wybrzeżu, lub w centrum kraju. Spore różnice widoczne zauważalne są również w pogodzie na południu kraju, czyli w popularnym regionie Algarve, którego klimat zbliżony jest to klimatu śródziemnomorskiego, oraz górzystej i o wiele chłodniejszej północy kraju.
Informacje poniżej dotyczą centralnej części kraju, czyli Lizbony i jej okolic.
Luzytańska wiosna
Okres pomiędzy marcem i majem to doskonały czas na odwiedzenie Portugalii dla tych turystów, którzy nie przepadają za wysokimi upałami.
Od końca marca poczynając oczekiwać można temperatur rzędu 20°C w ciągu dnia, lecz nadal raczej chłodnych poranków i wieczorów.
Ubiór ‘na cebulkę’ jest niezwykle ważny w Portugalii przez cały rok, gdyż w słoneczne dni, nawet zimą, w południe temperatura często sięga 20 stopni, tylko po to, aby drastycznie spaść kiedy tylko się nieco zachmurzy, lub słońce zniży się nieco na horyzoncie. Poczucie dotkliwego chłodu po zachodzie słońca pogłębia dodatkowo duża wilgotność odczuwana w Lizbonie, jak i w innych miejscach wzdłuż wybrzeża.
Kwiecień jest nadal jeszcze miesiącem mieszanych temperatur, zwłaszcza jeśli trafimy na bardziej deszczową wiosnę, od połowy maja jednak poczynając można już z powodzeniem kierować się na podmiejskie plaże Lizbony. Średnio 10 godzin słonecznych dla tego okresu gwarantuje przyjemny wypoczynek nad Atlantykiem, choć niekoniecznie jeszcze kąpiele morskie. Po okresie zimowym ocena nie miał jeszcze okazji się nagrzać i jego średnia temperatura w maju to zaledwie 17 stopni Celsjusza.
Plaże w Cascais, około 30 km od Lizbony.
Warto nadmienić, iż wody oceanu w okolicach Lizbony nigdy tak naprawdę się nie nagrzewają w takim stopniu, jak na południu Portugalii. Maksymalna temperatura rzędu 21-22°C stanowi często rozczarowanie dla turystów z Polski, zwiedzionych krajobrazem wysadzanego palmami wybrzeża.
Lato w Portugalii – upał!
Granica pomiędzy wiosną i latem w Lizbonie jest dosyć płynna. Oficjalny sezon plażowy (którego wyznacznikiem jest obecność ratowników na plażach oraz pełne działanie okolicznych infrastruktur) zaczyna się zazwyczaj of połowy czerwca. Średnia temperatura dzienna wynosi wtedy około 25°C i rośnie stale, osiągając poziom 28°C w sierpniu.
Zarówno lipiec, jaki i sierpień są bardzo ciepłymi miesiącami. Termometry w najbardziej nasłonecznionych miejscach nierzadko wskazują nawet 40°C. Zwiedzanie miasta w takich warunkach jest często bardzo trudne i zarezerwowane powinno być na godziny wczesno poranne lub popołudniowe, kiedy to słońce nie daje się już tak we znaki. Picie wody w dużych ilościach oraz krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem są niezbędne w tym czasie.
Spacer po Lizbonie:
Ciepłe letnie wieczory są niezwykle przyjemne, zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Ludzie przesiadują wtedy do późna na plaży i oblegają restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu. Portugalia jest krajem bardzo przyjaznym dzieciom i zasada spania po dobranocce zupełnie tu nie obowiązuje. Dzieci, nawet te bardzo małe są mile widziane w miejscach publicznych i nikogo nie szokują nawet kilkumiesięczne brzdące towarzyszące rodzicom w posiłku w późnych godzinach wieczornych. Podróżując do Lizbony z ma małym dzieckiem w środku lata, warto jest rozważyć możliwość przeczekania największego upału w zacienionym miejscu, czy po prostu uciąć sobie popołudniową drzemkę i kontynuować zwiedzanie po południu.
Deszcz latem występuje w Lizbonie bardzo rzadko i nie trwa długo, nie powinien więc zepsuć pobytu.
Klimat Lizbony (temperatury i opady).
Lizbona jesienią
Przy odrobinie szczęścia, letnia pogoda utrzymuje się w Lizbonie niemal do końca września. Miesiąc ten to również dobry moment na odwiedzenie stolicy Portugalii. W przeciwieństwie do późnej wiosny, temperatura wody w morzu jest ‘znośna’, przekraczając 20°C. Przy średniej temperaturze powietrza około 22°C, to idealne wręcz połączenie dla turystów z naszej strefy klimatycznej.
Opady są nadal względnie rzadkie we wrześniu, zaczyna jednak rosnąc wilgotność powietrza. W październiku sięgnąć może ona nawet 78-80%, nasilając odczucie chłodu wieczorem i w nocy.
Największa przeszkodą podczas jesiennych wakacji Portugalii będzie prawdopodobnie zwiększone ryzyko opadów. Listopad to, tuż po grudniu, najbardziej deszczowy miesiąc w Lizbonie.
Zima w Portugalii
Statystyki ‘wyśredniają’ temperaturę w najchłodniejszym miesiącu roku w Lizbonie, styczniu, do 11°C. Pogoda zimą w Portugalii jest jednak bardzo zmienna i na średnia tą składają się zarówno niemal letnie temperatury odczuwalne w słoneczne dni, jak i chłód na poziomie około 5°C, doskwierający, rzadko lecz jednak występujący zarówno w styczniu jak i w lutym.
Opady są bardzo częste; okazjonalnie zdarzają się również opady śniegu. W Lizbonie nigdy nie utrzymuje się on dłużej niż kilkadziesiąt minut i wzbudza zawsze wielką ekscytację wśród samych Portugalczyków.
W grudniu można liczyć na około 5 godzin słonecznych w ciągu dnia, wilgotność powietrza zaś przekracza często 85%.
WIele praktycznych informacji na temat portugalskiej stolicy znajdziesz w oficjalnym przewodniku po Lizbonie.

Tematy: pogoda-w-portugalii, lizbona-pogoda
Ostatnia modyfikacja: Friday, October 11 2019