Przewodnik po Manhattanie - wynajem samochodów w Nowym Jorku

Manhattan jest jednym z pięciu okręgów administracyjnych (boroughs) Nowego Jorku, a w mniemaniu samych nowojorczyków, również sercem miasta. Mapa okręgów Nowego Jorku.

Na okręg Manhattanu składa się wyspa o tej samej nazwie oraz szereg małych, mniej znanych wysepek. To właśnie na południowym krańcu wyspy Manhattan powstała w czasach brytyjskiej kolonizacji w XVII wieku, niewielka osada, dając początek miastu, które w czasach współczesnych urosło do rangi ekonomicznego i kulturowego centrum Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Nowy Jork, zwany również Wielkim Jabłkiem, jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w skali światowej.

Atrakcje Manhattanu są niezliczone, a sama wyspa niezwykle gęsto zaludniona, przez co zwiedzanie jej wymaga często pewnego przygotowania, zwłaszcza, jeśli nas czas w Nowym Jorku jest ograniczony. Poniżej, zamieszczamy kilka wskazówek na temat tego, na co warto zwrócić uwagę odwiedzając centrum Nowego Jorku.

Dzielnice Manhattanu
Wyspa Manhattan dzieli na trzy rejony: Upper Manhattan, Midtown Manhattan i Lower Manhattan - wyświetl mapę

Jako, że zabudowa Manhattanu opiera się na bardzo regularnej siatce ulic (streets), biegnących w kierunku ze wschodu na zachód i prostopadłych do nich alej (avenues) biegnących z południa na północ, granice powyższych trzech rejony Manhattanu zdefiniować można w następujący sposób:

  • Lower Manhattan/Downtown Manhattan, lub po prostu Dolny Manhattan zajmuje południową część wyspy, do wysokości ulicy 14th Street.
  • Midtown Manhattan / Środkowy Manhattan znajduje się pomiędzy ulicami 14th i 59th,
  • pozostała część wyspy, na północ od ulicy 59th Street to Upper Manhattan, czyli górny Manhattan.

Każdy z powyższych rejonów dzieli się na szereg mniejszych dzielnic o mniej lub bardziej formalnie zdefiniowanych granicach. Z punktu widzenia turystycznego, trudno jest wskazać jednoznacznie, która część Manhattanu zasługuję na większą uwagę. Nowy Jork, a zwłaszcza Manhattan to amalgamat wielu kultur i w zasadzie każda z jego dzielnic oferuje atrakcje trafiające w różne gusta i upodobania zwiedzających.

Dolny Manhattan – co warto zobaczyć
Południowa część Manhattanu to centrum biznesowe i administracyjne Nowego Jorku, a także najważniejszy ośrodek finansowy USA. Oprócz Giełdy Towarowej Nowego Jorku (New York Stock Exchange) i słynnej ulicy Wall Street, do najbardziej rozpoznawalnych miejsc Dolnego Manhattanu zaliczają się:

Ground Zero - 9/11 Memorial
Miejsce, w którym w przeszłości wznosiły się wieżowce Twin Towers stanowiące część kompleksu World Trade Centre przekształcone zostało w jedyny w swoim rodzaju obiekt upamiętniający ofiary zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku. 9/11 Memorial Museum to obowiązkowy przystanek dla każdego turysty w Nowym Jorku.

Szczegółowa mapa Dolnego Manhattanu (kliknij, aby powiększyć).

Statua Wolności
Pomimo, iż symbol Nowego Jorku, Statua Wolności wzniesiona została na wyspie Liberty, usytuowanej w Zatoce Nowojorskiej pomiędzy Manhattanem a New Jersey, pomnik ten jest w powszechnym mniemaniu atrakcją właśnie Manhattanu. Na wyspę Liberty dostać się można promem odpływającym z przystani prze manhattańskim Battery Park, choć przy bezchmurnym niebie (i z pomocą dobrego obiektywu) Statua Wolności widoczna jest w całej okazałości z nabrzeża Manhattanu.

Chinatown i Małą Italia
W uznaniu różnorodności etnicznej Nowego Jorku, niektóre z dzielnic miasta zostały nazwane w oparciu o dominującą tu narodowość. Najlepszy tego przykład stanowią popularne dzielnice Chinatown i Little Italy.

Uwieczniona w filmie Romana Polańskiego dzielnica Chinatown jest największą i najstarszą enklawą chińskiej emigracji na zachodzie. Usytuowane w centralnej części Dolnego Manhattanu Chinatown jest miejscem popularnym zarówno wśród turystów jak i mieszkańców Nowej Jorku poszukujących orientalnej nutki i wyśmienitego chińskiego jedzenia w samym centrum amerykańskiej metropolii.

Od północy, Chinatown graniczy z Little Italy, czyli Małą Italią. Ta zamieszkała początkowo głównie przez emigrantów z Włoch część Nowego Jorku posłużyła z kolei, jako inspiracja i set filmowy dla słynnego Ojca chrzestnego Maritna Scorsese. W czasach współczesnych społeczność włoska, lub mająca włoskie korzenie skurczyła się znacznie w Małej Italii, a sama dzielnica stała się modną lokalizacją mieszkaniową. W Małej Italii na szczęście nadal znaleźć można doskonałe włoskie restauracje, a włoska tradycja jest nadal celebrowana, zwłaszcza w obchodzonym tu we wrześniu święcie Festa di San Gennaro.

Znajdź Chinatown i Little Italy na mapie Manhattanu. Link

Poniżej, ulica Mulberry Street w sercu Małej Italii, znana z licznych restauracji.

SoHo i Tribeca – wycieczka kulturalna po Dolnym Manhattanie
Na zachód od Małej Italii znajduje się dzielnica SoHo, której nazwa to skrót od zwrotu ‘south of Houston Street’ (na zachód od Houston Street). SoHo to nie tylko świetne miejsce na zakupy, ale również atrakcje kulturalne.

Ta w przeszłości niezbyt atrakcyjna, post-industrialna okolica Manhattanu w latach 70-siątych XX wielu stała się popularną (bo tanią) lokalizacją wśród nowojorskich artystów. Dziś SoHo przyciąga turystów niezwykle ciekawą ofertą kulturalną oraz ekscytującym życiem nowojorskiej bohemy, która dzielnicę tą właśnie upodobała sobie, jako miejsce nie tylko do pracy, lecz również do zabawy.

Na południe od SoHo i na zachód od Chinatown leży nieco spokojniejsza dzielnica Tribeca (skrót od ‘triangle below Canal Street’, czyli trójkąt poniżej Canal Street). Okolica ta nabiera życia podczas słynnego festiwalu filmowego, Tribeca Film Festival, którego inicjatorem jest Robert de Niro.

Mapa ogólna Tribeca i SoHo na Manhattanie.

Główne atrakcje turystyczne Dolnego Manhattanu: Wall Street, Giełda Towarowa Nowego Jorku, World Trade Center, Ground Zero (9/11 Memorial), Chinatown, Little Italy, SoHo, West Village, Most Brookliński (Brooklin Bridge), Statua Wolności, Battery Park.

Zobacz mapę atrakcji Dolnego i Środkowego Manhattanu.

Midtown Manhattan – w sercu Nowego Jorku
Największe zagęszczenie powszechnie znanych atrakcji i monumentów Nowego Jorku znajduje się w rejonie Midtown Manhattan, czyli Środkowego Manhattanu, którego granice stanowią 14 i 59 ulica.

Wieżowce NYC
To właśnie w Środkowym Manhattanie znajdują się legendarne drapacze-chmur Chrysler Building i Empire State Building. Drugi z wieżowców wznosi się na rogu Piątej Aleji (5th Avenue) i E 34th Street. Zaledwie kilka przecznic dalej, przy Lexington Avenue/E 42 St znajduje się Chrysler Building. Obydwa wieżowce, utrzymane w stylu Art. Deco przez wiele lat pozostawały najwyższymi budynkami na świecie.

Times Square
Kolejny symbol Nowego Jorku, a jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych placów na świecie, Times Square, usytuowany jest przy Siódmej Alei i Broadway. Często określany mianem „skrzyżowania świata” Times Square to prawdziwy magnes dla turystów / szacuje się, iż około 40 milionów turystów rocznie odwiedza to miejsce, nie licząc oczywiście mieszkańców Nowego Jorku. Ze względu na tłumy wypełniające Times Square za dnia i nocą, trudno jest czasem podziwiać w pełni jego architekturę.

Broadway – Dzielnica Teatrów
Skupisko teatrów usytuowanych wzdłuż ulicy Broadway, określane również mianem Theatre District, uważane jest za stolicę światowego przemysłu rozrywkowego. Mapa teatrów Midtown Manhattan.

W nowojorskim Theatre District znajdują się jedne z najsławniejszych hal widowiskowych świata, w tym Carnagie Hall. Metropolitan Opera, będąca częścią Centrum Sztuk Scenicznych Lincolna (Lincoln Center of Performing Arts) usytuowana jest na północnym krańcu Dzielnicy Teatrów, w sąsiedztwie Central Parku.

Grand Central Terminal
Dworzec Manhattan Grand Central Station jest nie tylko najstarszą na świecie stacją kolejową i ważnym węzłem komunikacyjnym Nowego Jorku, ale również atrakcją turystyczną samą w sobie.

Ponad stuletni, w ostatnim czasie odnowiony budynek stacji obejrzeć było można w niezliczonej ilości Hollywodzkich filmów, w tym: Superman, Men in Black i I am a Legend.

Oprócz szerokiego wyboru połączeń kolejowych i dostępu do linii metra, stacja Grand Central oferuje również możliwość zrobienia zakupów, czy zjedzenia posiłku w restauracji. Sala Vanderbilt Hall dworca Grand Central gości również często wystawy plastyczne i instalacje artystyczne. Uroku budynkowi Grand Central dodaje otoczka tajemnicy, jaką spowite są podziemne korytarze i perony istniejące pod stacją. Jeden z nich, zwany Peronem 61 (Platform 61), łączy stację Grand Central bezpośrednio z Hotelem Waldorf Astoria. To niedostępne dla zwykłych śmiertelników połączenie używane było ponoć w przeszłości przez prezydenta Roosvelta. Zaplanuj wizytę w Grand Central Terminal.

Chelsea i Hell’s Kitchen
Zwiedzając Midtown Manhattan warto jest odwiedzić dzielnice Chelsea i Hells Kitchen. Chelsea, zajmującej okolice pomiędzy 14th i 30th Street w zachodniej części Manhattanu nie ma zbyt wielu obiektów historycznych, cieszy się ona niezmienną popularnością zarówno wśród turystów jak i mieszkańców.  Chelsea przyciąga licznymi galeriami sztuki, sklepami z odzieżą vintage, restauracjami etnicznymi, oraz urokliwymi kafejkami. Chelsea to również doskonałe miejsce na zakupy żywności organicznej oraz smakołyków z rozmaitych zakątków świata.

Dzięki odrestaurowaniu i zagospodarowaniu oryginalnej pofabrycznej zabudowy Chelsea stałą się również popularną dzielnicą mieszkaniową w Nowym Jorku, gdzie apartamenty typu loft cieszą się dużym powodzeniem. Turyści z kolei znajdą w Chelsea wiele możliwości niedrogiego zakwaterowania. Prawdziwą legendą okolicy jest umiarkowany cenowo Chelsea Hotel, w którym zatrzymywały się gwiazdy takie jak Janis Joplin, Jimi Hendrix, Bob Dylan, Sid Vicious, czy Leonard Cohen.

Hell’s Kitchen, na północ od Chelsea to kolejny rejon Nowego Jorku cieszący się coraz większym zainteresowaniem, zarówno, jako atrakcja turystyczna, jak i jako atrakcyjny teren o charakterze rezydencyjnym. Uchodząca w przeszłości za niebezpieczną dzielnica Hell’s Kitchen przeżywa w chwili obecnej prawdziwy renesans: stara zabudowa jest poddawana renowacji, a poziom oferowanych usług stale wzrasta. Niezmieniona pozostała natomiast jedna charakterystyczna cecha Hell’s Kitchen - jej artystyczny charakter. Bliskość Dzielnicy Teatrów sprawia, czyni Hell’s Kitchen ulubionym punktem aktorów, reżyserów oraz osób w inny sposób powiązanych z przemysłem scenicznym. Aspirujących aktorów przyciąga do Hell’s Kitchen Szkoła aktorstwa Lee Strasberga.

W Hells Kitchen znajduje się też jeden z rejonów o największym zagęszczeniu renomowanych restauracji w Nowym Jorku, słynny Restaurant Row, czyli odcinek ulicy W 46th, pomiędzy 8 i 9 Aleją, przy którym zagościły znane restauracje, w tym Becco, Fire Bird, La Rivage, Meson Sevilla, OrsoVita. Mapa Hell's Kitchen.

Główne atrakcje Midtown Manhattan: Times Square, Rockefeller Centre, Chrysler Building, Empire State Building, Grand Central Terminal, Hell’s Kitchen, Chelsea, Bryant Park.

Uptown Manhattan – nie przegap
Do głównych atrakcji Manhattanu na północ od 59th Street zaliczają się:

Central Park
Istniejący już od ponad 150 lat Central Park, to jeden z największych parków miejskich na świecie i jednocześnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Nowym Jorku.

Zajmujący obszar ponad 340 hektarów (czyli o niemal jedną trzecią większy niż, na przykład, obszar całego Księstwa Monako) Central Park jest prawdziwą oaza zieleni i spokoju, zaledwie o krok od tętniącego życiem centrum nowojorskiej metropolii, a także doskonale zagospodarowanym terenem rekreacyjnym. Można tu popływać łódką, kajakiem, przejechać się dorożką, biegać, jeździć na rolkach i rowerem, a także skorzystać z doskonałego zaplecza sportowego: kortów tenisowych, boisk, basenów i lodowisk. Największą atrakcją Central Parku dla najmłodszych odwiedzających jest Zoo, dorośli zaś zainteresować się mogą zróżnicowaną ofertą odbywających się tu wydarzeń artystycznych: koncertów i przedstawień teatralnych.

Metropolitan Museum i Guggenheim Museum 
Rejon na wschód od Central Parku, znany jako Upper East Side jest mekką kultury na Manhattanie. Tutaj, w odległości zaledwie krótkiego spacer od siebie znajdują się dwie najbardziej renomowane instytucje muzealne Nowego Jorku. Metropolitan Museum of Art to największe muzeum Stanów Zjednoczonych goszczące ekspozycje stałe obejmujące okres od klasycznego antyku, aż po zbiory współczesne, jak również zróżnicowane tematycznie wystawy czasowe.

Muzeum Guggenheima z kolei skupia się na sztuce z okresu od impresjonizmu, do sztuki współczesnej. Charakterystyczny modernistyczny budynek muzeum projektu Franka Loyda Wrighta uzyskał status ikony architektury XX wieku.

Harlem
Najbardziej wysunięta na północ część Manhattanu nie jest wydaje się być równie atrakcyjna z punktu widzenia turysty, co Midtown i Downtown Manhattan. Warto jest tu jednak zawitać, jeśli chcemy poznać różne aspekty zróżnicowania kulturowego Nowego Jorku. Harlem jest domem dla bardzo rozpoznawalnej społeczności afroamerykańskiej, stąd też wywodzi się rap i hip-hop. Wschodnia część Harlemu, określana mianem Hiszpańskiego Harlemu, tętni życiem w rytmie muzyki latynoskiej.

Upper East i West Side – eleganckie dzielnice Nowego Jorku
Tereny po wschodniej i zachodniej stronie Central Parku, czyli Upper East Side i Upper West Side, odpowiednio, to najszykowniejsze i jednocześnie najdroższe rejony Manhattanu. Ceny nieruchomości w obydwu dzielnicach przyprawić mogą o zawrót głowy i tylko nieliczni mogą sobie na nie pozwolić. Spacerując eleganckimi ulicami Upper East i Upper West Side często napotkać można znane (i bogate) postacie. Poznaj znanych mieszkańców Manhattanu.

Dzielnice te to również idealne miejsce na luksusowe zakupy w Nowym Jorku. Okolica obfituje w sklepy flagowe i butiki najbardziej prestiżowych marek odzieżowych i jubilerskich.

Główne atrakcje turystyczne Górnego Manhattanu: Central Park, Metropolitan Museum, Guggenheim Museum, Harlem, Cathedral of St. John the Divine, Columbia University.

Na zakupy w Nowym Jorku – Piąta Aleja
Największym ośrodkiem handlowym Manhattanu jest słynna Piąta Aleja, czyli 5th Avenue, na której zagościły marki takie jak: Armani, Gucci, Versace, Luis Vuitton, Tiffany &/ Co a także oferujący równie “modne” gadżety elektroniczne marki Apple.

Poniżej, video przewodnik zakupów w Nowym Jorku:

Przy 5th Avenue ulokowane są również dwa z najpopularniejszych amerykańskich domów handlowych, Saks i Bergdorf Goodman. Zwolennicy zakupów w tego rodzaju przybytkach, spacerując ulicami Manhattanu nie przegapia z pewnością również Macy's, Bloomingdales, czy Barneys New York.

Zakupy w pozornie drogim Nowym Jorku nie muszą jednak wcale oznaczać kompletnej ruiny dla większości kieszeni. W niewielkiej odległości od miasta, około godziny drogi samochodem, usytuowany jest Woodbury Common Premium Outlet oferujący markowe produkty w okrojonych cenach. Jeśli nie zdecydowaliśmy się na wynajem samochodu w Nowym Jorku, do outletu w Woodbury dostać się można specjalnymi autobusami zabierającymi pasażerów z różnych części Nowego Jorku. 

Komunikacja publiczna w Nowym Jorku vs. wynajem samochodu
Nowy Jork posiada doskonale rozwinięty system transport publicznego i tylko niewielki ułamek mieszkańców miasta posiada własne auto. Turyści przyzwyczajeni do poruszania się samochodem podczas urlopu, powinni rozważyć, czy jest to najkorzystniejsze rozwiązanie w przypadku zwiedzania Nowego Jorku. Miasto zmaga się z poważnym problemem braku miejsc parkingowych, a korki są tu nagminne. Zdanie się na nowojorskie metro, autobusy, pociągi podmiejskie i taksówki może okazać się zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem.

Jeśli jednak decydujemy wynająć samochód w Nowym Jorku, warto jest porównać uprzednio dostępną ofertę. Duża konkurencja na rynku usług rent a car w USA sprawa, że ceny tego samego auta mogą się znacznie wahać w różnych wypożyczalniach. Internetowe wyszukiwarki ofert, jak na przykład Cartrawler, pozwalają porównać kompleksowo nie tylko ceny, ale również warunki wynajmu samochodów na głównych lotniskach Nowego Jorku (JFK, La Guaria i Newark) jak również w punktach wynajmu w centrum miasta.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku JFK Nowy Jork i rezerwuj z Cartrawler USAPrzewodnik po Manhattanie - wynajem samochodów w Nowym Jorku
Artykuły: Przewodnik po Manhattanie - wynajem samochodów w Nowym Jorku
Tematy: , , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Saturday, September 13 2014

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz