Co robić w Puerto de La Cruz - atrakcje, zabytki, imprezy
Położona na północnym wybrzeżu Teneryfy miejscowość Puerto de la Cruz jest jednym z wielu ważnych ośrodków turystycznych na wyspie.
Tani wynajem samochodów Puerto de la Cruz
Unikalne połączenie kolorów - czarny piasek, typowy dla Wysp Kanaryjskich i błękit oceanu, urozmaica kwitnąca roślinność.
Dowiedz się w artykule poniżej, czego nie przegapić w Puerto de la Cruz.
Puerto de la Cruz – podstawowe informacje
Osada Port Krzyża, bo takie jest właśnie tłumaczenie hiszpańskiej nazwy, powstała na początku XVI wieku jako port dla położonej w głębi lądu miejscowości La Orotava. Z upływem lat urosła do rangi odrębnej jednostki administracyjnej.
Puerto de la Cruz z lotu ptaka.
Zanim jeszcze odkryte zostało przez masową turystykę XX wieku Puerto de la Cruz pełniło na początku XIX wieku rolę ważnego ośrodka kulturalnego Teneryfy, przyciągając ważne postacie świata naukowego, pisarzy oraz hiszpańską arystokrację, szukającą na Kanarach schronienia przed upalnym klimatem kontynentalnej Hiszpanii.
Do dziś Puerto de la Cruz od innych popularnych lokalizacji na Teneryfie, w tym Playa de las Americas, Los Cristianos, czy Costa Adeje odróżnia spokojniejsza atmosfera i nieco odmienny profil odwiedzających. Miejscowość preferowane jest przez starszych turystów i sprzyja relaksowi z dala od zgiełku, wrzawy i tłumów.
Puerto de la Cruz położone jest w centralnej części północnego wybrzeża Teneryfy, w odległości około 40 km od Santa Cruz de Tenerife oraz 80 od głównego lotniska wyspy, portu lotniczego Reina Sofia / Tenerife Sur.
Porównaj oferty rent a car na Lotnisku Teneryfa Południowa (Tenerife Sur)
La Orotava oddalona jest od Puerto de la Cruz o około 6 km.
Miasto zamieszkałe na stałe przez około 30 tyś. osób posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę hotelową, kosmopolityczna atmosferę oraz szeroką ofertę gastronomiczną.
Plaże Puerto de la Cruz
Puerto de la Cruz ma do zaoferowania dwie plaże.
Większa z nich, Playa Jardin, czyli Plaża Ogród, 'zaprojektowana' została przez znanego hiszpańskiego artystę i architekta, Cezara Manrique, według którego wizji, tuż za pasem czarnego, wulkanicznego piasku stworzono przepiękny ogród wypełniony wieloma gatunkami miejscowej roślinności, w tym kaktusami.
Duża i elegancka Playa Jardin położona jest na zachód od centrum Puerto de la Cruz. Na wschód znaleźć można znacznie mniejszą i spokojniejszą Playa Martianez. Podobnie, jak Playa Jardin, jest to plaża o czarnym, miałkim piasku. Obydwie skąpane są turkusowymi wodami Atlantyku.
Playa Martiánez.
Pamiętać należy, iż pogoda na północnym wybrzeżu Teneryfy, jest zazwyczaj bardziej wietrzna, temperatury zaś niższe, niż na południu wyspy. Plaża Martiánez jest szczególnie popularna wśród miłośników sportów wodnych, z racji na doskonałe warunki, jakie zapewnia do uprawiania surfu i kitesurfu między innymi.
Najbardziej centralną plażą Puerto de la Cruz jest Playa del Charco. Jest to niewielka, miejska plaża, z trudem mogąca konkurować z plażami wspomnianymi wyżej.
Czytaj również: Pogoda na Teneryfie.
Lago Martiánez – basen nad oceanem
Autorstwa Cezara Manrique jest również jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Puerto de la Cruz – kompleks basenów o nazwie Lago Martiánez. Położony jest on na cyplu we wschodniej części Puerto, tuż nad brzegiem oceanu.
Na 3 hektarowej, betonowej powierzchni stworzono tu szereg basenów, oczek wodnych i lagun wypełnionych wodą morską. Wszechobecny cement jest dla niektórych wadą. Ci jednak, którzy nie cierpią uczucia piasku między palcami stóp poczują się tu jak w raju.
Wstęp na teren kompleksu jest płatny (EUR 5.5), w cenę biletu wliczony jest jednak leżak i materac. Obiekt posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną, można na jego terenie więc spędzić cały dzień, relaksując się przy szumie wody z licznych fontann, ze spektakularna panoramą oceanu i wulkanu Teide w tle.
Ogród botaniczny
Wyspy Kanaryjskie, a szczególnie Teneryfa były w przeszłości przystankiem pośrednim dla wielu produktów sprowadzanych z Nowego Świata do Europy. E erze Oświecenia, hiszpański król Carlos III podjął próbę 'importu' z Ameryki Centralnej i Południowe niektórych gatunków roślin. Tak delikatny ładunek wymagał niezwykle ostrożnego traktowania i aklimatyzacji do nieco chłodniejszego klimatu.
Dekretem króla Carlosa III w 1788 roku na terenie obecnego Puerto de la Cruz stworzony został 'ogród aklimatyzacyjny', który z biegiem lat i rozwojem nauki, przekształcił się w ogród botaniczny.
Dżungla tropikalna odtworzona w ogrodzie botanicznym Teneryfy.
Dziś zajmuje ponad 60,000 m2 będąc domem dla tysięcy gatunków egzotycznych drzew, krzewów i kwiatów.
Loro Park – Teneryfa dla dzieci
Na zachodnich obrzeżach Puerto de la Cruz mieści się jedna z największych atrakcji Wysp Kanaryjskich: Loro Park, czyli zoo, akwarium i park wodny w jednym.
Loro Park powstał we wczesnych latach 70-tych jako sanktuarium ptaków egzotycznych, głównie papug. Z czasem bogacił się w nowe atrakcje, wśród nich delfinarium oraz aquapark. Pokazy delfinów i orek pomimo iż wzbudzają coraz więcej kontrowersji od kiedy opinii publicznej znane stały się metody tresury tych zwierząt, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem turystów na Teneryfie, zwłaszcza zaś rodzin z dziećmi.
Zabytki Puerto de la Cruz
Pomimo, iż Wyspy Kanaryjskie kojarzą się głównie z plażą, słońcem i palmami, archipelag posiada także interesujące dziedzictwo historyczne i kulturowe. Jako przystanek pośredni odegrał ważną rolę w hiszpańskich podbojach w XVI i XVII wieku.
Z erą kolonialną związana jest większość zabytków Puerto de la Cruz. Na uwagę zasługują szczególnie zamek Świętego Filipa oraz kościół i klasztor Św. Franciszka oraz pustelnia San Amaro.
Fortyfikacje Castillo San Felipe.
O tym, jak wyglądało życie na Teneryfie w czasach przed odkryciem archipelagu przez Europejczyków a także w czasach prehistorycznych dowiedzieć można się w Muzeum Archeologicznym Puerto de la Cruz. Posiada ono ciekawą kolekcje artefaktów przynależących do kultury ludu Guanche, czyli rdzennych mieszkańców Teneryfy.
Entiero de la Sardina – spektakularny finisz karnawału
Na Teneryfie, podobnie jak na innych wyspach archipelagu, żywy pozostaje folklor i wiekowe tradycje. Olbrzymim zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów cieszą się tu festiwale folkowe oraz związane często z obchodami świąt katolickich jarmarki.
W Puerto de la Cruz hucznie celebrowany jest karnawał. Na specjalną uwagę zasługuje jednak jego finał, znany pod nazwą ‘pogrzebu sardynki’.
Odbywa się on tuż po zakończeniu właściwych obchodów karnawału i w znacznym stopniu je przypomina. Oprócz parady, w której biorą udział zaskakująco wyszukane jak na względnie małą miejscowość wozy alegoryczne, barwnie przebrani mieszkańcy oraz… olbrzymia figura reprezentująca sardynkę. Wykonana jest ona z masy papierowej i skazana na smutny los: spalenie w asyście tłumów. Sardynkę opłakują ‘płaczki’, których funkcje pełnią przebrani za kobiety w karykaturalny sposób mężczyźni.
Zobacz, czego oczekiwać podczas Pogrzebu Sardynki na Teneryfie:
Kolejnym, dość kuriozalnym elementem imprezy jest wyścig mężczyzn w butach na obcasach, którego trasa wiedzie przez centrum Puerto de la Cruz.
Znajdź więcej informacji na temat Puerto de la Cruz w przewodniku po Wyspach Kanaryjskich.
Tematy: puerto-de-la-cruz, teneryfa
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, October 02 2019