Rent a car Malta - wakacje samochodem na Malcie

Archipelag Wysp Maltańskich położony jest na Morzu Śródziemnym, około 90 km na południe od Włoch (Sycylii). Wyświetl mapę Malty.

Obdarzona doskonały klimatem i przepięknymi krajobrazami Malta cieszy się dużą popularnością wśród turystów, zwłaszcza tych przybywających z północy, a w szczególności z Wielkiej Brytanii. W XIX wieku Malta stanowiła część Korony Brytyjskiej uzyskując niepodległość dopiero w 1964 roku. Do dziś angielski jest jednym z języków urzędowych Malty; na terenie całego archipelagu zaś obowiązuje ruch lewostronny.

Malta samochodem:

Dzięki coraz większej dostępności bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski na Maltę, szczególnie atrakcyjnych, gdyż oferowanych przez przewoźników low-cost, ten egzotyczny zakątek Europy coraz chętniej odwiedzany jest również przez naszych rodaków.

Porównaj oferty rent a car Malta (Lotnisko)

Malta, Comino i Gozo – ruch drogowy w pigułce
Jednym z najwygodniejszych sposobów zwiedzania Malty jest wynajem samochodu. Usługi rent-a-car są powszechnie dostępne, a w przypadku rezerwacji wykonanych z pewnym wyprzedzeniem, również przystępne cenowo.

Dla tych kierowców, którzy nie mają żadnego doświadczenia w ruchu lewostronnym, prowadzenie samochodu może nastręcza może początkowo pewne trudności, nie musi jednak całkowicie zniechęcić do samego pomysłu. Znaczna część uczestników ruchu drogowego na Malcie, zwłaszcza latem, to właśnie turyści przybywający z równych zakątków świata. „Miejscowi”, którzy często utrzymują się z turystyki właśnie są raczej wyrozumiali dla nieco zagubionych przybyszy z innych części świata.

Kia Rio

Kia Rio - często spotykany samochód do wynajęcia w klasie ekonomicznej na Malcie, we flocie między innymi Budget Malta

Archipelag maltański składa się z trzech głównych wysp - Malty, Comino i Gozo oraz z szeregu małych, niezamieszkanych wysepek. Infrastruktura drogowa najlepiej rozwinięta jest na wyspach Malta i Gozo. Comino, z racji swoich ograniczonych rozmiarów, posiada raczej prymitywną sieć drogową. Z samochodu wynajętego na wyspie Malta, korzysta można również na Gozo, jako że pomiędzy obydwiema wyspami przemieszcza można się swobodnie kursującym regularnie promem. Przeprawa promem pomiędzy Maltą i Gozo trwa zaledwie 15 minut i kosztuje około 15 euro (za pojazd i kierowcę).

Jakość głównych dróg Malty uległa znacznej poprawie w ostatnich latach, jednak wciąż spotka można odcinki o bardzo zniszczonej nawierzchni, wymagające jazdy slalomem pomiędzy dziurami.

Jako że uszkodzenia podwozia wykluczone są zazwyczaj z podstawowego zakresu ubezpieczenia, decydując się na zwiedzanie wyspy samochodem z wypożyczalni, warto jest sobie uprzednio zaplanować trasę zwiedzania, trzymając się głównych dróg. Na drogach drugorzędnych, w znacznej części żwirowych, wskazany jest raczej samochód z wyższym zawieszeniem.

Nissan Juke

Nissan Juke, wraz z modelem Qashqai, to jeden z najpopularniejszych suvów do wynajęcia na Malcie.

Trzeba też pamiętać zwiedzając Maltę samochodem, iż nawigacja satelitarna nie zawsze się tu sprawdza; nagminnie rozkopane odcinki dróg nie w każdym przypadku zauważone są przez GPS, warto jest więc wesprzeć się tradycyjną papierową mapą.

Malta - ograniczenia prędkości i podstawowe zasady ruchu drogowego
Jeśli znaki drogowe nie wskazują inaczej, na Malcie obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

  • 50 km w terenie zabudowanym
  • 80 km poza terenem zabudowanym

Biorąc pod uwagę wspomniany już wcześniej nie zawsze idealny stan nawierzchni drogowej, przekraczanie limitów prędkości na Malcie nie zawsze jest możliwe, a w przypadku poruszania się wynajętym samochodem , zdecydowanie niewskazane, gdyż niemal na pewno skończy się kosztownym w skutkach uszkodzeniem aut.

Podobnie jak w Polsce:

  • na Malcie obowiązuje zakaz korzystania z telefonu komórkowego przez kierowcę (o ile nie wyposażony jest on w zestaw głośnomówiący)
  • dzieci w wieku do lat 12 przewożone muszą by w fotelikach
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa obowiązuje wszystkich użytkowników pojazdu w ruch
  • polskie prawo jazdy honorowane jest na Malcie

Dopuszczalny limit alkoholu Malta
Na Malcie dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0.8 promila. Patrole drogowe są bardzo częste, zwłaszcza w najbardziej „turystycznych” rejonach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo poddania badaniu alkomatem, zarówno za dnia, jak i po zmroku.

 “Nie jeździmy ani lewą, ani prawą stroną jezdni. Jeździmy… w cieniu”
To humorystyczne powiedzenie, często słyszane na Malcie tylko częściowo jest żartem.

Największym wyzwaniem, dla turysty prowadzącego samochód na Malcie po raz pierwszy będzie prawdopodobnie nie kwestia ruchu lewostronnego, ale bardzo specyficzny styl jazdy. Pomimo, iż reguły ruchu drogowego nie różnią się tu znacznie w zasadniczych kwestiach od przepisów przyjętych w większości krajów europejskich, ich swobodna interpretacja, ze stronnych lokalnych kierowców, może przy pierwszym podejściu szokować.

Normą jest wśród maltańskich kierowców gwałtowne zwalnianie przed radarami drogowymi, skręcanie bez uprzedniego zasygnalizowania intencji, lub jazda slalomem w celu ominięcia dziur w nawierzchni. Kierowcy na Malcie, a niestety również pieszy, z rzadka respektują sygnalizację świetlną, zaś zatrzymywanie się na środku jezdni na krótką pogawędkę ze znajomym, jest nagminne. Stosowaniu kierunkowskazów, jeśli już takowe występuje, z trudem można przypisać jakiekolwiek logiczne zasady, klaksonów zaś nadużywa się nagminnie, również po to aby zasygnalizować zbliżanie się do zakrętu na bardzo wąskich (i niestety licznie występujących na Malcie) drogach, które nie pozwalają na równoległy przejazd dwóch samochodów.

Alternatywne środki transportu, czyli komunikacja publiczna, mają niestety dosyć ograniczony zasięg. Wiele do życzenia pozostawia również ich jakoś i punktualność.

Taksówki na trasach pomiędzy lotniskiem a najpopularniejszymi ośrodkami turystycznymi są dobrym i wygodnym rozwiązaniem, mogą jednak okazać się dość kosztownym rozwiązaniem na zwiedzanie wyspy.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat turystyki na Malcie na portalu Visit Malta

Czytaj również: Kraje o ruchu lewostronnym - gdzie jeździ się po lewej stronie drogi?

Wynajem samochodu Malta
Aby wynająć auto na Malcie w najbardziej konkurencyjnej cenie, warto jest skorzystać z internetowych wyszukiwarek ofert rent-a-car, takich , jak na przykład Cartrawler. Pozwalaja one porównać kompleksowo oferty dostępne w wielu wypożyczalniach oraz dokonać rezerwacji przez internet.

Cartrawler współpracuje ze wszystkimi wiodącymi wypożyczalniami aut na Malcie, w tym Avis, Europcar, Hertz, Budget, Thrifty, Green Motion i Goldcar, jak również z popularną na południu Europy marką Sicily by Car oraz firmami lokalnymi: Aquarius Rent A Car, Drifter, First Car Rental i Active Car Rental.

Korzystając z Cartrawler, masz możliwość porównania nie tylko cen, lecz również istotnych warunków wynajmu mogących wpłynąć na jego ostateczny koszt, w tym zakresu ubezpieczenia, wysokości wkładu własnego oraz zasad ubezpieczania paliwa.

Cartralwler oferuje możliowść wynajmu samochodu na Lotnisku Malta, jak również w centrach miejskich, między innymi w Valletta, St. Julian’s, St. Paul’s Bay, Mellieha, Bugibba czy Victoria.

Tani wynajem aut Malta (wpisz Malta w polu Miejsce odbioru i wybierz jedną z dostępnych lokalizacji)Rent a car Malta - wakacje samochodem na Malcie
Artykuły: Rent a car Malta - wakacje samochodem na Malcie
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, October 26 2021

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz