Vhils – street artist z Lizbony

Przeżywająca od kilku lat prawdziwy boom turystyczny stolica Portugalii to ujmuje nieoczywistą estetyką swojego krajobrazu miejskiego.

Elegancka architektura renesansowa, klasyczny gotyk, czy też charakterystyczny, ‘miejscowy’ styl manueliński miesza się tu z perełkami architektury nowoczesnej, sygnowanej nazwiskiem Calatravy i prawdziwymi koszmarkami taniej zabudowy lat mieszkalnej z lat 70-tych. 

Alfama
Alfama, najstarsza dzielnica Lizbony, to obowiązkowy przystanek podczas wizyty w tym mieście.

Droga pomiędzy najważniejszymi zabytkami architektonicznymi Lizbony wiedzie często wąskimi, brukowanymi uliczkami, pośród zaniedbanych fasad domów zdobionych charakterystycznymi kafelkami i.. rozwieszonym praniem. Modne dzielnice sąsiadują tu z porzuconymi fabrykami i post-industrialnymi oazami, o które upomniały się środowiska artystyczne, kontrkultura, hipsterzy i wszelkiej maści freelancerzy.

LX Factory
LX Factory, dawna fabryka to obecnie miejsce spotkań, scena artystyczna oraz ciekawa oferta gastronomiczna.

Street art w Lizbonie
W takim środowisku organicznie rozwija się street art, czyli sztuka uliczna.

Ta z natury kontestacyjna forma ekspresji artystycznej inspiruje się fenomenami współczesnego świata – konfliktami zbrojnymi, propagandą konsumpcjonizmem, polityką, ale także ponadczasowymi wartościami i uniwersalnymi aspektami ludzkiej kondycji.

Sztuka uliczna zdobi, ale także szokuje,  zmusza do myślenia. Jako najbardziej ‘proletariacka’ forma ekspresji posługuje się tanim medium, zazwyczaj graffiti i dobrze czuje się w niespodziewanych, nieoczywistych i pozostawiających wiele do życzenia, jeśli chodzi o estetykę miejscach, a takich stolica Portugalii ma do zaoferowania bez liku.

Lizbońska scena street art ma się doskonale. W ostatnich latach szturmem zaś podbija Alexandre Farto, znany pod pseudonimem Vhils. Od innych artystów ulicznych wyróżnia go forma ekspresji: zamiast puszki z farbą wykorzystuje on do tworzenia dłuto, wiertarkę, młot pneumatyczny, a ostatnio również, ładunki wybuchowe.

Vhils

Sztuka polegająca na niszczeniu? Tak. Dzieła Vhilsa, głównie portrety wykuwane są w elewacji budynków, wyszarpywane w posklejanych ze sobą starych posterach. Trzeci wymiar, dodatkowa głębia, nadany jest im przez warstwy kryjące się pod tym co widoczne na pierwszy rzut oka, także w sposób metafizyczny. Dla Vhilsa, przeszłość, historia, to co było, lecz zostało przykryte nową warstwą farby, są tworzywem dla jego dzieł w teraźniejszości.

Pomimo, sukcesu na coraz szerszą skalę - dzieła Vhilsa spotkać można już w wielu miejscach na globie, o czym poniżej - sam artysta nie ma ambicji zachowania swoich prac, ochrony ich przed niszczącym działaniem czasu. Wręcz przeciwnie, stopniowa degradacja, rozpad jego kreacji jest według niego ich częścią składową, tak jak przemijanie, jest częścią życia.

Lizbona Vhilsa
Gdzie zatem warto jest wybrać się w Lizbonie, aby podziwiać prace Alexandre Farto, dopóki jeszcze tam są? Wiele z nich znajduje się na popularnych turystycznych szlakach portugalskiej stolicy. Często zaskakują one niczego niepodejrzewających turystów ‘w tranzycie’ pomiędzy zabytkami, czy innymi ikonicznymi miejscami polecanymi przed przewodniki.

Znalezienie innych wymaga nieco więcej wysiłku. Rośnie jednak liczba osób, które Lizbonę zwiedzać chcą właśnie pod kątem sztuki ulicznej, nie zaś sztampowych programów turystycznych. Tak, jak poznawanie Brystolu szlakami Banksy'ego pozwala na bliski, intymny niemal kontakt z duchem tego miasta, mając do dyspozycji kilka dni w Lizbonie, warto jest odwiedzić jej zakątki, które przykuły również uwagę artysty.


Nieistniejący już mural Vhilsa na ścianie LX Factory.

Portrety, zazwyczaj anonimowych mieszkańców miasta, autorstwa Vhilsa znaleźć można między innymi:

- w patio restauracji na Ruad as Gaivotas 8, w dzielnicy Chiado

- w starej fabryce Fábrica do Braço de Prata, w industrialnej części wschodniej Lizbony. Fabryka przekształcona została w miejsce spotkań kulturalnych, koncertów i happeningów artystycznych

- na ulicy São Tome, w sąsiedztwie zamku São Jorge. Tu artysta użył innego medium, stwarzając portret najsłynniejszej portugalskie pieśniarki fado, Amalii Rodrigues, przy pomocy mozaiki

- przy ulicy Avenida Infante D. Henrique. Znajdująca się tu praca Vhilsa jest efektem współpracy ze znanym lizbońskim graficiarzem, Pixel Pancho

- na ulicy Cascais, w nabrzeżnej dzielnicy Alcantara.

Prace Vhilsa zdobią również ściany teatru Dona Maria II oraz restaurację Honorato w dzielnicy Chiado.

Vhils za granicą
Sława Alexandre Farto sięga daleko poza granice Portugalii, wszędzie tam, gdzie istnieją miasta ‘z duszą’, między innymi: do Londynu, Moskwy, Bogoty, Nowego Jorku i Los Angeles.


Vhils w Moskwie.

Nowa forma ‘rzeźbienia’ elewacji, nie manualnie, lecz przez serie kontrolowanych i starannie zaplanowanych eksplozji, z którą eksperymentuje Vhils wykorzystana została w teledysku zespołu U2 do utwory Raised by Wolves.

W rodzimej Portugalii, kunszt artysty doceniony został poprzez nadanie mu w 2015 roku jednego z najwyższych odznaczeń honorowych, Orderu Św. Jakuba od Miecza, przyznawanego za wybitne zasługi literackie, naukowe i artystyczne.Vhils – street artist z Lizbony
Artykuły: Vhils – street artist z Lizbony
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, November 07 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz