Święta na Wyspach Kanaryjskich - Boże Narodzenie i Nowy Rok na Teneryfie, Gran Canaria czy Fuerteventura

Pomimo iż Święta Bożego Narodzenia są jedną z najbardziej 'rodzinnych' okazji, Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie ich poza domem i niekoniecznie u bliskich.

Zwłaszcza rodziny z dziećmi w wieku szkolnym wykorzystują przerwę świąteczną, aby udać się na krótki wypoczynek, często w strefie klimatycznej pozwalającej odpocząć na chwilę od srogiej i często ponurej polskiej zimy.

Teneryfa zimą

Nawet w grudniu Wyspy Kanaryjskie oferują wiele godzin słonecznych: Teneryfa zimą.

Coraz większym powodzeniem na tego typu wypady cieszą się hiszpańskie Wyspy Kanaryjskie. Dzięki stale rozszerzanej ofercie połączeń lotniczych, w tym również low-cost, archipelag, który do niedawna uchodził za raczej egzotyczną lokalizację, staje się coraz przystępniejszy jeśli chodzi o dojazd, jak również cenowo.

Wyspy Kanaryjskie zimą – pogoda
Położenie geograficzne Wysp Kanaryjskich oraz wpływ lokalnych prądów morskich gwarantują ciepłą i stabilną pogodę przez cały rok. Latem temperatury rzadko osiągają nieprzyjemnie wysoki poziom, zimą zaś na wybrzeżu utrzymują się w okolicach 20°C, czasem tylko spadają do 18-19°C.

Wyspy położone we wschodniej części archipelagu, a więc bliżej wybrzeża Afryki, czyli Lanzarote i Fuerteventura, rejestrują nieco wyższe temperatury, niż Gran Canaria, czy Teneryfa, różnice te jednak nie są znaczące.

Zróżnicowanie temperatury zauważalne jest też często w skali każdej z wysp osobno: południowe wybrzeża, wystawione na działanie mas ciepłego powietrz znad Sahary są zazwyczaj cieplejsze oraz lepiej nasłonecznione, niż wybrzeża północne. Również górzyste centralne części wysp bywają znacznie chłodniejsze, niż wybrzeża. Pokryty śniegiem szczyt wulkanu Teide na Teneryfie, widoczny z wysadzanej palmami plaży jest jednym z najbardziej charakterystycznych widoków zimowego krajobrazu Wysp Kanaryjskich.

Śnieg na Teneryfie

Pokrywa śnieżna utrzymująca się na stokach wulkanu Teide zapewnia warunki do uprawiania sportów zimowych.

Generalnie, przez cały okres zimowy można oczekiwać na Wyspach Kanaryjskich pogody wiosennej, z cieplejszymi okresami, które przy odrobinie szczęścia umożliwią nawet plażowanie. Temperatura wody morskiej w okresie zimowym wynosi średnio 19°C.

Zima jest okresem deszczowym na wyspach. Najwięcej deszczu spada w grudniu, jednak średnia ilość dni deszczowych nie przekracza 4 dni miesięcznie. Zarówno w grudniu, styczniu jak i lutym na Wyspach Kanaryjskich można cieszyć się około 6 godzinami słonecznymi.

Czytaj również: Pogoda na Gran Canaria.

Tradycje Bożonarodzeniowe na Wyspach Kanaryjskich
Obchody świąt Bożego Narodzenia na Wyspach Kanaryjskich zbliżone są do tych w Hiszpanii kontynentalnej.

Lokalne wariacje wariacje dotyczą głównie tradycyjnych potraw spożywanych w tym okresie. Z racji dostępu do świeżych ryb i owoców morza, znajduje się ich o wiele więcej w świątecznym jadłospisie. Szczególnie popularne są krewetki olbrzymie. Podobnie, jak w innych częściach Hiszpanii, wśród świątecznych deserów króluje turrón, czyli nugat w tysiącu wcieleń – z orzechami, migdałami, czekoladą, etc.

Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote i inne z Wysp Kanaryjskich przystrajają się odświętnie już na początku grudnia. Wszystkie centra miast a nawet małych wiosek są świątecznie udekorowane i specjalnie oświetlone.

Dekaracje Bożonardzeniowe Gran Canaria

Świątecznie udekorowane palmy na ulicach Las Palmas de Gran Canaria.

Charakterystycznym elementem okresu bożonarodzeniowego na Wyspach Kanaryjskich są szopki, belen (Belen to hiszpański odpowiednik Betlejem). Znaleźć je można w każdej, najmniejszej nawet miejscowości. Przyjmują one wiele form, od skromniejszych, po bardzo wystawne. Często spotkać można również żywe szopki, ze zwierzętami, a nawet aktorami wcielającymi się w rolę postaci biblijnych.

Szopka w piasku Wyspy Kanarysjkie

Wyrzeźbiona w piasku szopka na Gran Canaria.

Przez cały okres przedświąteczny organizowane są na Wyspach Kanaryjskich rozmaite fety, jarmarki, koncerty kolęd inne imprezy na świeżym powietrzu. Zachęca do tego łagodny klimat.

Podobnie jak w Polsce, najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym momentem Świąt Bożego narodzenia jest Wigilia. Pomimo iż archipelag chętnie podejmuje turystów w święta, życie towarzyskie oraz usługi praktycznie zamierają wieczorem 24 grudnia. Hiszpanie są narodem pielęgnującym wartości rodzinne i w Wigilię właśnie jest to widoczne najbardziej.

Większość hoteli i ośrodków wypoczynkowych zapewnia tego dnia odświętną kolacje i specjalny program swoim gościom. Jeśli jednak zatrzymujemy się na wyspach w kwaterze prywatnej, możemy mieć problem ze znalezieniem restauracji otwartej w Wigilię, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Miejsca publiczne, restauracje, kafejki i plaże zapełniają się ponownie już pierwszego dnia świąt – życie towarzyskie archipelagu wraca wtedy do normy.

Obchody Nowego Roku nie odbiegają od tego, jak celebrowany jest on w Polsce. Duże hotele organizują eleganckie gale, ale noc 31 grudnia spędzić też można przyjemnie w okolicznych restauracjach i pubach. Stolice poszczególnych wysp przygotowują pokazy sztucznych ogni oraz uliczne fety.

Artykuł pokrewny: Święta państwowe i dni wolne od pracy w Hiszpanii

Trzech Króli – atrakcja dla dzieci na Wyspach Kanaryjskich
Jeśli tylko czas na to pozwoli, zaplanuj swój świąteczny pobyt na Wyspach Kanaryjskich tak, by objął on pierwszy tydzień stycznia, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi.

Święto Trzech Króli, 6 stycznia, jest obchodzone w szczególnie barwny sposób w całej Hiszpanii, jak również w archipelagu Wysp Kanaryjskich. W poprzedzający je wieczór dzieci wyczekują wówczas trzech mędrców ze Wchodu, czyli Kacpra, Melchiora i Baltazara, którzy przybywają na wielbłądach, w otoczeniu radosnego orszaku.

Zobacz, jak wygląda przykładowa Cabalgata de Reyes Magos (taką właśnie nazwę nosi parada Trzech Króli w języku hiszpańskim):

W Hiszpanii to właśnie Trzej Królowie przynoszą właściwe prezenty, które dzieci znajdą następnego ranka w specjalnie w tym celu wystawionych butach. Orszaki Trzech Króli są okazją do zabawy, towarzyszy im muzyka, tańce, rozdawane są również słodycze i drobne upominki dla najmłodszych. 

Boże Narodzenie pod palmą - loty na Wyspy Kanaryjskie
Połączenia bezpośrednie z Polski na Wyspy Kanaryjskie oferowane są zarówno w formie czarterów, jak i lotów rejsowych, głównie low-cost.

Poniżej, dostępne obecnie połączenia bezpośrednie z Polski na Wyspy Kanaryjskie:

Loty na Teneryfę (Lotnisko Teneryfa Południowa)

Enter Air – z Katowic, Poznania, Warszawy-Chopin

Ryanair – z Krakowa i Modlina

Wizzair – z Katowic i Warszawy-Chopin

Loty na Gran Canaria

Enter Air – z Warszay-Chopin, Katowic, Krakowa, Poznania, Wrocławia

Loty na Fuerteventura

Enter Air – z Warszawy-Chopin, Gdańska, Katowic, Poznania, Wrocławia

Wizzair – z Katowic

Czytaj również:Święta na Wyspach Kanaryjskich - Boże Narodzenie i Nowy Rok na Teneryfie, Gran Canaria czy Fuerteventura
Artykuły: Święta na Wyspach Kanaryjskich - Boże Narodzenie i Nowy Rok na Teneryfie, Gran Canaria czy Fuerteventura
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, November 07 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz