Święta państwowe Francja – dnia wolne od pracy w 2019 i 2020

Z pominięciem niedzieli wielkanocnej, która z racji przypadania na ostatni dzień tygodnia właśnie jest zawsze dniem wolnym od pracy, Francja celebruje 11 świąt państwowych. Część z nich, zwłaszcza ta dotycząca świąt o charakterze religijnym, pokrywa się z kalendarzem świąt w Polsce.

Planując podróż do Francji warto jest upewnić się, zwłaszcza jeśli nie mamy wiele czasu na zwiedzanie, iż interesujące nas muzeum czy atrakcja turystyczna nie będą akurat nieczynne, z racji przypadającego dnia wolnego.

Paryż
Paryż – w czołówce najpopularniejszych destynacji miejskich na świecie.

Z drugiej strony, obchody niektórych ze świąt mogą urozmaicić urlop we Francji. Dotyczy to zwłaszcza niezwykle barwnie celebrowanego Dnia Bastylii, 14 lipca, będącego francuskim dniem narodowym.

Kalendarz świąt państwowych we Francji w 2018 i 2019 roku:

2019

Święto / Nazwa francuska

2020

1 stycznia (wtorek)

Nowy Rok / Nouvel An

1 stycznia (środa)

21 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc / Pâques

 12 kwietnia (niedziela)

22 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny / Lundi de Pâques

 13 kwietnia (poniedziałek)

1 maja (środa)

Święto Pracy / Fête du Travail

1 maja (piątek)

8 maja (środa)

Dzień Zwycięstwa / Fête de la Victoire

8 maja (piątek)

30 maja (czwartek)

Wniebowstąpienie Pańskie / Ascension

 21 maja (czwartek)

10 czerwca (poniedziałek)

Poniedziałek Zielonoświątkowy / Lundi de Pentecôte

1 czerwca (poniedziałek)

14 lipca (niedziela)

Święto Narodowe Francji / Dzień Bastylii / Fête Nationale

14 lipca (wtorek)

15 sierpnia (czwartek)

Wniebowzięcie NMP / Assomption

15 sierpnia (sobota)

1 listopada (piątek)

Wszystkich Świętych / Toussaint

1 listopada (niedziela)

11 listopada (poniedziałek)

Święto Niepodległości / Jour d'Armistice

11 listopada (środa)

25 grudnia (środa)

Boże Narodzenie / Noël

25 grudnia (piątek)

Francja święta regionalne: Alzacja i Mozela
W tabeli powyżej nie zostały ujęte święta obchodzone lokalnie, w niektórych tylko regionach Francji. Zalicza się do nich między innymi Wielki Piątek, który jest dniem wolnym od pracy jedynie w Alzacji i Mozeli. W 2019 roku Wielki Piątek przypada na 19 kwietnia, w 2020 zaś, na 10 kwietnia.

Te dwa regiony obchodzą również drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, znany we francji pod nazwą Saint-Etienne.

Obchody Dnia Bastylii
Najważniejsze francuskie święto narodowe odwołuje się do początku Rewolucji Francuskiej, którą zainicjował szturm na Bastylię, przeprowadzony 14 lipca 1789 roku. Fortyfikacje najsłynniejszego więzienia we Francji uchodziły za symbol opresyjnej monarchii. Ich zdobycie zainspirowało ruch społeczny, który na zawsze zmienił oblicze Europy.

Współcześnie Dzień Bastylii, bo taką nazwą święto to jest potocznie określane, celebrowany jest poprzez wiece i festyny. Najbardziej widowiskowe obchody mają miejsce oczywiście w Paryżu, gdzie odbywa się imponująca parada wojskowa, zaś całodzienna zabawa na świeżym powietrzu kończy się pokazem sztucznych ogni na wielką skalę.

Zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne, w tym banki, są tego dnia zamknięte. W popularnych destynacjach turystycznych można spodziewać się otwartych restauracji, na prowincji jednak tego dnia można mieć problem ze zjedzeniem ‘na mieście’.

Parkowanie w Paryżu 14 lutego – graniczy z niemożliwością
Turyści przemieszczający się we Francji własnym środkiem transportu, powinni liczyć się z olbrzymimi trudnościami w znalezieniu miejsca parkingowego w Paryżu oraz w innych większych miastach tego dnia. Wynikają one z faktu, iż niektóre rejony miasta są wówczas całkowicie wyłączone z ruchu i nieprzejezdna, przez co zmniejsza się i tak już ograniczona ilość miejsc parkingowych.

Zobacz pokazy fajerwerków w Paryżu (Wieża Eiffla) z okazji francuskiego święta narodowego:

Święto Niepodległości we Francji – 11 listopada
Dzień 11 listopada uznawany jest za święto przez wiele narodów europejskich, wspominających zawieszenie broni kończące pierwszą wojnę światową w 1918 roku. Tego dnia oddawany jest hołd żołnierzom i cywilom poległym podczas 4 lat konfliktu zbrojnego.

We Francji dzień ten celebrowany jest w sposób szczególnie dostojny. W Paryżu obchody skupiają się głównie w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza przy Łuku Triumfalnym. Podobnie jak w Dniu Bastylii, podczas Święta Narodowego cała Francja przystraja się w kolory flagi, czyli niebieski, biały i czerwony.

Banki, instytucje państwowe i znaczna część firm prywatnych jest tego dnia zamknięta.Święta państwowe Francja – dnia wolne od pracy w 2019 i 2020
Artykuły: Święta państwowe Francja – dnia wolne od pracy w 2019 i 2020
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, December 20 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz