Święta państwowe Francja – dnia wolne od pracy w 2020 i 2021

Z pominięciem niedzieli wielkanocnej, która z racji przypadania na ostatni dzień tygodnia właśnie jest zawsze dniem wolnym od pracy, Francja celebruje 11 świąt państwowych. Część z nich, zwłaszcza ta dotycząca świąt o charakterze religijnym, pokrywa się z kalendarzem świąt w Polsce.

Wynajem samochodów na Lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu

Planując podróż do Francji warto jest upewnić się, zwłaszcza jeśli nie mamy wiele czasu na zwiedzanie, iż interesujące nas muzeum czy atrakcja turystyczna nie będą akurat nieczynne, z racji przypadającego dnia wolnego.

Sylwester w Paryżu

Paryż – w czołówce najpopularniejszych destynacji miejskich na świecie.

Z drugiej strony, obchody niektórych ze świąt mogą urozmaicić urlop we Francji. Dotyczy to zwłaszcza niezwykle barwnie celebrowanego Dnia Bastylii, 14 lipca, będącego francuskim dniem narodowym.

Kalendarz świąt państwowych we Francji w 2020 i 2021 roku:

2020

Święto / Nazwa francuska

2021

1 stycznia (środa)

Nowy Rok / Nouvel An

1 stycznia (piątek)

12 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc / Pâques

 4 kwietnia (niedziela)

13 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny / Lundi de Pâques

 5 kwietnia (poniedziałek)

1 maja (piątek)

Święto Pracy / Fête du Travail

1 maja (sobota)

8 maja (piątek)

Dzień Zwycięstwa / Fête de la Victoire

8 maja (sobota)

21 maja (czwartek)

Wniebowstąpienie Pańskie / Ascension

 13 maja (czwartek)

1 czerwca (poniedziałek)

Poniedziałek Zielonoświątkowy / Lundi de Pentecôte

24 maja (poniedziałek)

14 lipca (wtorek)

Święto Narodowe Francji / Dzień Bastylii / Fête Nationale

14 lipca (środa)

15 sierpnia (sobota)

Wniebowzięcie NMP / Assomption

15 sierpnia (niedziela)

1 listopada (niedziela)

Wszystkich Świętych / Toussaint

1 listopada (poniedziałek)

11 listopada (środa)

Święto Niepodległości / Jour d'Armistice

11 listopada (czwartek)

25 grudnia (piątek)

Boże Narodzenie / Noël

25 grudnia (sobota)

Francja święta regionalne: Alzacja i Mozela
W tabeli powyżej nie zostały ujęte święta obchodzone lokalnie, w niektórych tylko regionach Francji. Zalicza się do nich między innymi Wielki Piątek, który jest dniem wolnym od pracy jedynie w Alzacji i Mozeli. W 2020 roku Wielki Piątek przypada na 10 kwietnia, w 2021 zaś, na 2 kwietnia.

Te dwa regiony obchodzą również drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, znany we francji pod nazwą Saint-Etienne.

Obchody Dnia Bastylii
Najważniejsze francuskie święto narodowe odwołuje się do początku Rewolucji Francuskiej, którą zainicjował szturm na Bastylię, przeprowadzony 14 lipca 1789 roku. Fortyfikacje najsłynniejszego więzienia we Francji uchodziły za symbol opresyjnej monarchii. Ich zdobycie zainspirowało ruch społeczny, który na zawsze zmienił oblicze Europy.

Współcześnie Dzień Bastylii, bo taką nazwą święto to jest potocznie określane, celebrowany jest poprzez wiece i festyny. Najbardziej widowiskowe obchody mają miejsce oczywiście w Paryżu, gdzie odbywa się imponująca parada wojskowa, zaś całodzienna zabawa na świeżym powietrzu kończy się pokazem sztucznych ogni na wielką skalę.

Zarówno instytucje państwowe, jak i prywatne, w tym banki, są tego dnia zamknięte. W popularnych destynacjach turystycznych można spodziewać się otwartych restauracji, na prowincji jednak tego dnia można mieć problem ze zjedzeniem ‘na mieście’.

Parkowanie w Paryżu 14 lutego – graniczy z niemożliwością
Turyści przemieszczający się we Francji własnym środkiem transportu, powinni liczyć się z olbrzymimi trudnościami w znalezieniu miejsca parkingowego w Paryżu oraz w innych większych miastach tego dnia. Wynikają one z faktu, iż niektóre rejony miasta są wówczas całkowicie wyłączone z ruchu i nieprzejezdna, przez co zmniejsza się i tak już ograniczona ilość miejsc parkingowych.

Święto Niepodległości we Francji – 11 listopada
Dzień 11 listopada uznawany jest za święto przez wiele narodów europejskich, wspominających zawieszenie broni kończące pierwszą wojnę światową w 1918 roku. Tego dnia oddawany jest hołd żołnierzom i cywilom poległym podczas 4 lat konfliktu zbrojnego.

We Francji dzień ten celebrowany jest w sposób szczególnie dostojny. W Paryżu obchody skupiają się głównie w okolicach Grobu Nieznanego Żołnierza przy Łuku Triumfalnym. Podobnie jak w Dniu Bastylii, podczas Święta Narodowego cała Francja przystraja się w kolory flagi, czyli niebieski, biały i czerwony.

Banki, instytucje państwowe i znaczna część firm prywatnych jest tego dnia zamknięta.

Znajdź wiele praktycznych informacji na portalu turystycznym Francji.Święta państwowe Francja – dnia wolne od pracy w 2020 i 2021
Artykuły: Święta państwowe Francja – dnia wolne od pracy w 2020 i 2021
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, January 06 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz