Święta państwowe i dni wolne od pracy w Grecji w 2019 i 2020 roku

Planując podróż do Grecji, warto jest wziąć pod uwagę kalendarz świąt państwowych / dni wolnych od pracy, podczas których instytucje państwowe są zamknięte, a handel i działalność usługowa prywatna dostępne w ograniczonym wymiarze czasowym.

Akropol Ateny
Akropolis, największa atrakcja Aten.

Nie jest to, co prawda, bardzo odczuwalne w najbardziej nastawionych na turystykę częściach w Grecji, może jednak z łatwością zepsuć pobyt w mniej popularnych miejscowościach.

Pamiętać należy, iż Grecki kościół prawosławny stosuje kalendarz juliański, w związku z czym, Wielkanoc, jak również niektóre inne ważne święta tradycji chrześcijańskiej wypadać mogą w dni inne, niż w kościele rzymsko-katolickim.

Zobacz również: Porównaj oferty wynajmu samochodów na Lotnisku Ateny

2019

Nazwa śwęta / (Nazwa lokalna -transliteracja)

2020

1 stycznia (wtorek)

Nowy rok
(Protochronia)

1 stycznia (środa)

6 stycznia (niedziela)

Święto Objawienia - Trzech Króli
(Theophaneia)

6 stycznia (wtorek)

11 marca (poniedziałek)

Czysty Poniedziałek
(Kathara Deftera)

2 marca (poniedziałek)

25 marca (poniedziałek)

Święto Narodowe Grecji
(Eikosti Pempti Martiou)

25 marca (środa)

26 kwietnia (piątek)

Wielki Piątek Kościoła Ortodoksyjnego
(Megali Paraskevi)

17 kwietnia (piątek)

28 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc Kościoła Ortodoksyjnego
(Kyriaki tou Pascha)

19 kwietnia (niedziela)

29 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny
(Deutera tou Pascha)

20 kwietnia (poniedziałek)

1 maja (środa)

Święto Pracy
(Ergatiki Protomagia)

1 maja (piątek)

16 czerwca (niedziela)

Zesłanie Ducha Świętego (Pentecoste)

7 czerwca (niedziela)

17 czerwca (poniedziałek)

Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego (Deutera Pentecostes lub Agiou Pneumatos)

8 czerwca (poniedziałek)

15 sierpnia (czwartek)

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny
(Kimisis Theotocou)

15 sierpnia (sobota)

28 października (poniedziałek)

Ochi Day National Holiday
(Imera tou Ochi)

28 października (środa)

25 grudnia (środa)

Boże Narodzenie
(Christougenna)

25 grudnia (piątek)

26 grudnia (czwartek)

Drugi Dzień Swiąt Bożego Narodzenia
(Synaxis Hyperagia Theotokou Marias)

26 grudnia (czwartek)

Dzień Ochi Grecja
Obchodzony 28 października Dzień Ochi (alternatywna pisownia Oxi) to jedna z najbardziej patriotycznych okazji w Grecji odwołująca się do wydarzeń z czasów II Wojny światowej, kiedy to Grecy zdecydowanie zamanifestowali swój sprzeciw przeciwko siłom Osi. 28 października 1940 roku premier Grecji Ioannis Metaxas wypowiedział słynne „Nie!” („Ochi” w języku greckim) odmawiając Benito Mussoliniemu zgody na przemarsz włoskiej armii przez terytorium Grecji. Według wielu historyków, zdecydowana postawa premiera, wsparta masowo przez greckie społeczeństwo, przyczyniła się do przesądzenia losów II Wojny Światowej opóźniając ofensywę sił Osi.

Zobacz materiał na temat historia Dnia Ochi (dostępny w języku angielskim):

Dzień Ochi świętowany jest poprzez parady i wiece zarówno w Grecji jak i za granicą w rejonach zamieszkanych przez greckie społeczności emigracyjne.

Inne ważne daty w kalendarzu greckim
Oprócz tych wspomnianych powyżej, szereg innych okoliczności zasługuje na uwagę w kalendarzu greckim, nie mając jednak statutu świąt państwowych.

Święto Trzech Hierarchów Kościoła - 30 stycznia
Co roku, 30 stycznia kościół w Grecji wspomina życie i nauki trzech biskupów: Jana Chryzostoma, Grzegorza Teologa i Bazylego Wielkiego zwanych również Ojcami Kościoła. Na obchody tego dnia składają się specjalnie celebrowane msze oraz spotkania wspólnot religijnych.

Przywrócenie Demokracji - 24 lipca
Święto przywrócenia demokracji w Grecji upamiętnia wydarzenia, które poprzedziły koniec 7-letniej dyktatury junty wojskowej w 1974 roku i zaowocowały przywróceniem konstytucji demokratycznej w Grecji. Do niedawna jeszcze dzień 24 lipca naznaczony był w Grecji oficjalnymi ceremoniami, z których najważniejsza miała miejsce w ogrodach siedziby prezydenta państwa, otwartych z tej okazji dla publiczności. W związku z kryzysem ekonomicznym Święto Przywrócenia Demokracji usunięte zostało jednak z listy świąt państwowych, a jego obchody znacznie straciły na znaczeniu.

Polytechneio - 17 listopada
W zbliżonym okresie historii Grecji miało miejsce inne wydarzenie, które zapisało się w świadomości narodowej w szczególny sposób. W 1973 roku miały miejsce masowe demonstracje studentów przeciwko reżimowi junty wojskowej, które doprowadziły do śmierci wielu z protestujących. Demonstracje skupione wokół Politechniki w Atenach, skąd też wywodzi się nazwa Polytechneio. W czasach współczesnych Polytechneio utożsamiane jest z Dniem Studenta i, choć nie zalicza się do świąt państwowych, jest dniem wolnym od zajęć w uczelniach wyższych, powszechni świętowanym na kampusach uniwersyteckich w Grecji, a zwłaszcza w ateńskiej Politechnice.Święta państwowe i dni wolne od pracy w Grecji w 2019 i 2020 roku
Artykuły: Święta państwowe i dni wolne od pracy w Grecji w 2019 i 2020 roku
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, February 04 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz