Święta państwowe i dni wolne od pracy w Grecji w 2020 i 2021 roku

Planując podróż do Grecji, warto jest wziąć pod uwagę kalendarz świąt państwowych / dni wolnych od pracy, podczas których instytucje państwowe są zamknięte, a handel i działalność usługowa prywatna dostępne w ograniczonym wymiarze czasowym.

Acropolis Ateny

Akropolis, największa atrakcja Aten.

Nie jest to, co prawda, bardzo odczuwalne w najbardziej nastawionych na turystykę częściach w Grecji, może jednak z łatwością zepsuć pobyt w mniej popularnych miejscowościach.

Pamiętać należy, iż Grecki kościół prawosławny stosuje kalendarz juliański, w związku z czym, Wielkanoc, jak również niektóre inne ważne święta tradycji chrześcijańskiej wypadać mogą w dni inne, niż w kościele rzymsko-katolickim.

Zobacz również: Porównaj oferty wynajmu samochodów na Lotnisku Ateny

2020

Nazwa śwęta / (Nazwa lokalna/transliteracja)

2021

1 stycznia (środa)

Nowy rok
(Protochronia)

1 stycznia (piątek)

6 stycznia (poniedziałek)

Święto Objawienia - Trzech Króli
(Theophaneia)

6 stycznia (środa)

2 marca (poniedziałek)

Czysty Poniedziałek
(Kathara Deftera)

15 marca (poniedziałek)

25 marca (środa)

Święto Narodowe Grecji
(Eikosti Pempti Martiou)

25 marca (czwartek)

17 kwietnia (piątek)

Wielki Piątek Kościoła Ortodoksyjnego
(Megali Paraskevi)

30 kwietnia (piątek)

19 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc Kościoła Ortodoksyjnego
(Kyriaki tou Pascha)

2 maja (niedziela)

20 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny
(Deutera tou Pascha)

3 kwietnia (poniedziałek)

1 maja (piątek)

Święto Pracy
(Ergatiki Protomagia)

1 maja (sobota)

7 czerwca (niedziela)

Zesłanie Ducha Świętego (Pentecoste)

20 czerwca (niedziela)

8 czerwca (poniedziałek)

Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego (Deutera Pentecostes lub Agiou Pneumatos)

21 czerwca (poniedziałek)

15 sierpnia (sobota)

Święto Wniebowzięcia Maryi Panny
(Kimisis Theotocou)

15 sierpnia (niedziela)

28 października (środa)

Ochi Day National Holiday
(Imera tou Ochi)

28 października (czwartek)

25 grudnia (piątek)

Boże Narodzenie
(Christougenna)

25 grudnia (sobota)

26 grudnia (sobota)

Drugi Dzień Swiąt Bożego Narodzenia
(Synaxis Hyperagia Theotokou Marias)

26 grudnia (niedziela)

Dzień Ochi Grecja
Obchodzony 28 października Dzień Ochi (alternatywna pisownia Oxi) to jedna z najbardziej patriotycznych okazji w Grecji odwołująca się do wydarzeń z czasów II Wojny światowej, kiedy to Grecy zdecydowanie zamanifestowali swój sprzeciw przeciwko siłom Osi. 28 października 1940 roku premier Grecji Ioannis Metaxas wypowiedział słynne „Nie!” („Ochi” w języku greckim) odmawiając Benito Mussoliniemu zgody na przemarsz włoskiej armii przez terytorium Grecji. Według wielu historyków, zdecydowana postawa premiera, wsparta masowo przez greckie społeczeństwo, przyczyniła się do przesądzenia losów II Wojny Światowej opóźniając ofensywę sił Osi.

Zobacz materiał na temat historia Dnia Ochi (dostępny w języku angielskim):

Dzień Ochi świętowany jest poprzez parady i wiece zarówno w Grecji jak i za granicą w rejonach zamieszkanych przez greckie społeczności emigracyjne.

Inne ważne daty w kalendarzu greckim
Oprócz tych wspomnianych powyżej, szereg innych okoliczności zasługuje na uwagę w kalendarzu greckim, nie mając jednak statutu świąt państwowych.

Święto Trzech Hierarchów Kościoła - 30 stycznia
Co roku, 30 stycznia kościół w Grecji wspomina życie i nauki trzech biskupów: Jana Chryzostoma, Grzegorza Teologa i Bazylego Wielkiego zwanych również Ojcami Kościoła. Na obchody tego dnia składają się specjalnie celebrowane msze oraz spotkania wspólnot religijnych.

Przywrócenie Demokracji - 24 lipca
Święto przywrócenia demokracji w Grecji upamiętnia wydarzenia, które poprzedziły koniec 7-letniej dyktatury junty wojskowej w 1974 roku i zaowocowały przywróceniem konstytucji demokratycznej w Grecji. Do niedawna jeszcze dzień 24 lipca naznaczony był w Grecji oficjalnymi ceremoniami, z których najważniejsza miała miejsce w ogrodach siedziby prezydenta państwa, otwartych z tej okazji dla publiczności. W związku z kryzysem ekonomicznym Święto Przywrócenia Demokracji usunięte zostało jednak z listy świąt państwowych, a jego obchody znacznie straciły na znaczeniu.

Polytechneio - 17 listopada
W zbliżonym okresie historii Grecji miało miejsce inne wydarzenie, które zapisało się w świadomości narodowej w szczególny sposób. W 1973 roku miały miejsce masowe demonstracje studentów przeciwko reżimowi junty wojskowej, które doprowadziły do śmierci wielu z protestujących. Demonstracje skupione wokół Politechniki w Atenach, skąd też wywodzi się nazwa Polytechneio. W czasach współczesnych Polytechneio utożsamiane jest z Dniem Studenta i, choć nie zalicza się do świąt państwowych, jest dniem wolnym od zajęć w uczelniach wyższych, powszechni świętowanym na kampusach uniwersyteckich w Grecji, a zwłaszcza w ateńskiej Politechnice.

Znajdź wiele praktycznych informacji na portalu turystycznym Grecji.Święta państwowe i dni wolne od pracy w Grecji w 2020 i 2021 roku
Artykuły: Święta państwowe i dni wolne od pracy w Grecji w 2020 i 2021 roku
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, January 07 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz