Święta państwowe Islandia – dni wolne od pracy w 2020 i 2021

Islandzki kalendarz dni wolnych od pracy jest bardzo zbliżony do listy świąt państwowych w innych krajach skandynawskich, a zwłaszcza w Danii i Norwegii, od których przez wiele stuleci Islandia była uzależniona, stając się całkowicie niezależną republiką dopiero w 1944 roku.

Wielkanoc w Islandii

Wielkanoc, to jedno z najważniejszych świąt w Islandii; powyżej, popularne w tym kraju czekoladowe jaja wielkanocne.

Poniżej, lista świąt państwowych / dni wolnych od pracy w Islandii w 2020 i 2021 roku:

2020

Święto/ nazwa islandzka

2021

1 stycznia (środa)

Nowy Rok / Nýársdagur

1 stycznia (piątek)

9 kwietnia (czwartek)

Wielki Czwartek/ Skírdagur

1 kwietnia (czwartek)

10 kwietnia (piątek)

Wielki Piątek/ Föstudaginn langi

2 kwietnia (piątek)

13 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny / Annar í páskum

5 kwietnia (poniedziałek)

23 kwietnia (czwartek)

Pierwszy dzień lata / Sumardagurinn fyrsti

22 kwietnia (czwartek)

1 maja (piątek)

Święto pracy / Verkalýðsdagurinn

1 maja (sobota)

21 maja  (czwartek)

Wniebowstąpienie Pańskie / Uppstigningardagur

13 maja  (czwartek)

1 czerwca  (poniedziałek)

Poniedziałek Zielonoświątkowy / Annar í hvítasunnu

24 maja (poniedziałek)

17 czerwca (środa)

Dzień Niepodległości / Lýðveldisdagurinn

17 czerwca (czwartek)

3 sierpnia (poniedziałek)

Święto Kupców / Frídagur verslunarmanna

2 sierpnia  (poniedziałek)

25 grudnia (piątek)

Boże Narodzenie / Jól

25 grudnia (sobota)

26 grudnia (sobota)

Drugi dzień świąt / Jól

26 grudnia (niedziela)

Wigilia oraz ostatni dzień roku nie są oficjalnie dniami wolnymi od pracy, oczekiwać należy jednak, iż w obydwa dni sklepy oraz usługi zakończą działalność wcześniej, w południe.

Pierwszy dzień lata – święto państwowe
Islandczycy celebrują nadejście lata przed jego kalendarzowym początkiem. Pierwszy dzień lata obchodzony jest w pierwszy czwartek po 18 kwietnia i wiąże się z nim wiele ciekawych tradycji.

W przeszłości obchodzony był on niemal jak Wigilia – wszyscy robili sobie przerwę od pracy, powszechnie wręczane były również podarunki . Zwyczaj ten zachował się do dzisiaj.

Tradycyjnie, pierwszy dzień lata poświęcony był dzieciom i młodym kobietom: najmłodsi byli tego dnia szczególnie rozpieszczani, zaś niezamężne kobiety często przyjmowały oświadczyny ze strony swoich wybranków.

Pomimo, iż srogi klimat Islandii w kwietniu wcale jeszcze lata nie przypomina, niecierpliwie wygląda się jego zapowiedzi. Zgodnie z tradycją, przymrozki w przeddzień pierwszego dnia lata były dobrym znakiem. Do tej pory w rejonach wiejskich wieczorem, w przeddzień tego święta wystawia się na dwór miskę z wodą, by sprawdzić, czy zamarzła w nocy.

Powszechnie też gromadzono się, aby wspólnie czytać islandzki sagi i literaturę związaną z historią Islandii.

Obecnie, święto obchodzi się także poprzez parady uliczne, zawody sportowe oraz zabawę na świeżym powietrzu, której nie psuje niesprzyjająca często pogoda:

Islandzki surfer świętuje pierwszy dzień lata nie bacząc na pogodę:

Dzień Niepodległości w Islandii
Szczególne znaczenie w historii Islandii posiada rok 1944, kiedy to, 24 maja, odbyło się w tym kraju referendum w sprawie niepodległości kraju pozostającego do tego momentu w unii z Danią. Zdecydowana większość Islandczyków opowiedziała się za niepodległością i okupowanej przez nazistów Danii nie pozostało nic innego jak uznać tą decyzję.

Islandia ogłoszona została niezależną republiką 17 kwietnia 1944. Data ta, 17 kwietnia, zbiega się również z urodzinami Jón Sigurðsson, ważnej postaci na islandzkiej scenie politycznej, uznawanej za ojca ruchu niepodległościowego w tym kraju.

Dzień Kupców – islandzkie święto państwowe
Te dosyć oryginalne święto narodziło się pod koniec XIX wieku, kiedy to 1894 roku wprowadzono dzień wolny od pracy dal pracowników sektora handlowego w Reykjaviku, będący prawdopodobnie jedną z pierwszych form zorganizowanego wypoczynku dla konkretnej grupy zawodowej. Dzień ten obfitował w parady, wystąpienia, kończył się zaś tańcami na świeżym powietrzu.

Wkrótce urósł do rangi święta państwowego i obecnie jest doskonałą okazją do przedłużenia weekendu i odpoczynku na łonie natury, jako że przypada na środek lata, a w związku z tym również na najcieplejszy okres w srogim islandzkim klimacie.

Znajdź wiele praktycznych informacji na oficjalnym portalu turystycznym Islandii.Święta państwowe Islandia – dni wolne od pracy w 2020 i 2021
Artykuły: Święta państwowe Islandia – dni wolne od pracy w 2020 i 2021
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, January 10 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz