Święta państwowe Izrael – dni wolne od pracy w Izraelu w 2020 i 2021

Za święta państwowe w Izraelu uważane są dni zatwierdzone, jako takie przez parlament kraju, Kneset.  W kalendarzu dni wolnych od pracy znalazła się większość tradycyjnych żydowskich świąt religijnych, jak również ‘nowoczesne’ święta świeckie, wprowadzone po ustanowieniu Izraela niepodległym państwem w 1948 roku.

Wynajem samochodów Izrael, Lotnisko Ben Gurion - porównaj ceny

Daty świąt państwowych w Izraelu ustanawiane są według kalendarza żydowskiego, opartego na cyklu księżycowym i słonecznym. Nie pokrywają się one z kalendarzem gregoriańskim. Święta żydowskie zaczynają się i kończą o zachodzie słońca.

Szabat – dzień odpoczynku
Tradycyjnym dniem odpoczynku w kulturze żydowskiej jest szabat (lub szabas), czyli ostatni dzień tygodnia. Jako że według tradycji żydowskiej pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, dzień ostatni przypada właśnie na sobotę. Szabat (po hebrajsku: odpoczynek) trwa od zmierzchu w piątek do zachodu słońca w sobotę.

Sposób świętowania szabatu różni się w zależności od stopnia konserwatywności wyznawców; Żydzi ortodoksyjni powstrzymują się tego dnia od wszelkiej pracy. Dzień spędzany jest na spotkaniach z rodziną, modlitwie, odwiedzeniu synagogi oraz spożywaniu wystawnych posiłków ze specjalnie tego na tą okazje przygotowanymi daniami, w tym szabasową chałką.

Szabat tradycje

Chałka challach, czerwone wino oraz świece szabatowe to nieodłączne elementy kolacji podczas żydowskiego dnia odpoczynku.

Podczas szabatu zamknięte są urzędy państwowe w Izraelu, szkoły, banki. Na 24 godziny zawieszają działalność również żydowskie firmy prywatne. Działa większość nieżydowskich przedsiębiorstw oraz restauracji.

Poniżej, lista świąt państwowych w Izraelu w 2019 i 2020 roku (według kalendarza gregoriańskiego):

2020

Święto / nazwa hebrajska

2021

9 marca (poniedziałek wieczorem) do 10 marca (wtorek)

Święto Losów / Purim

25 lutego (czwartek wieczorem) do 26 lutego (piątek)

8 kwietnia (środa wieczorem)

Święto Swięto Przaśników / Pesach /Pascha -początek

27 marca (sobota wieczorem)

16 kwietnia (czwartek)

Święto Przaśników / Pesach / Pascha -koniec

4 kwietnia (niedziela)

28 kwietnia (wtorek wieczorem) do 29 kwietnia (środa)

Dzień Niepodległości Izraela / Jom Ha-Acmaut

14 kwietnia (środa wieczorem) do 14 kwietnia (czwartek)

21 maja (czwartek wieczorem) do 22 maja (piątek)

Dzień Jerozolimy / Jom Jeruszalaim

9 maja (niedziela wieczorem) do 10 maja (poniedziałek)

28 maja (czwartek wieczorem) do 30 maja (sobota)

Żydowskie Zielone Świątki / Szawuot

15 maja (sobota wieczorem) do 17 maja (poniedziałek)

18 września (piątek wieczorem) do 20 września (niedziela)

Żydowski Nowy Rok / Rosz ha-Szana

6 września (poniedziałek wieczorem) do 8 września (środa)

27 września (niedziela wieczorem) do 28 września (poniedziałek)

Święto Pojednania (Pokuty) / Jom Kipur

15 września (środa wieczorem) do 16 września (czwartek)

2 października (piątek wieczorem) do 9 października (piątek)

Święto Szałasów / Sukkot

20 września (poniedziałek wieczorem) do 27 września (poniedziałek)

10 października (sobota wieczorem) do 11 października (niedziela)

Radość Tory / Simczat Tora

27 września (poniedziałek wieczorem) do 28 wrześńia (wtorek)

10 grudnia (czwartek wieczorem) do 18 grudnia (piątek)

Święto Świateł / Chanuka (przerwa szkolna, nie jest to jednak święto państwowe)

28 listopada (niedziela wieczorem) do 6 grudnia (poniedziałek)

Chanuka – Święto Świateł
Określane czasem, błędnie, mianem żydowskiego Bożego Narodzenia, z racji pory roku na jaką przypada, święto Chanuka pomimo iż hucznie świętowane, nie jest świętem państwowym. Na czas jego trwania szkoły w Izraelu zawieszają działalność, jednak instytucje państwowe oraz większość prywatnych pozostaja otwarte.

Chanuka upamiętnia cud związany z powstaniem Machabeuszów, Żydów, którzy oparli się próbie nawrócenia na wierzenia greckie przez hellenistyczną dynastię Seleucydów w II wieku p.n.e. Przywódca Seleucydów zajął wówczas żydowską świątynię w Jerozolimie, umieszczając w niej posągi greckich bóstw. Świątynię udał się odbić. Aby ją oczyścić bo zbezczeszczeniu, Juda Machabeus zapalił w niej lamkę z poświęconego oleju. Pomimo, iż oleju wystarczyć powinno było na jedynie jeden dzień, lampka płonęła przez ponad tydzień. Na pamiątkę tego wydarzenia Święto Świateł, zwane również Świętem Poświęcenia obchodzone jest przez 8 dni.

Tradycje Chanuka (materiał w języku angielskim):

Tradycja Chanuka nakazuje palenie lampek oliwnych i świec umieszczonych w 9-ramiennym świeczniku, spożywanie potraw przyrządzanych na oliwie/oleju, w tym latke, czyli żydowskich placków ziemniaczanych, naleśników i pączków oraz obdarowywanie dzieci drobnymi pieniędzmi.

Chanukia

Chanukia, najważniejszy symbol Chanuki.

Rozpowszechniony w społecznościach żydowskich na Zachodzie zwyczaj dawania prezentów podczas Chanuka (na podobieństwo prezentów bożonarodzeniowych) nie przyjął się w Izraelu.

Nowy Rok w Izraelu – Rosz ha-Szana
Rosz ha-Szana jest pierwszym świętem w okresie pokutnym, tzw. Dziesięciu Dni Grozy, który otwiera nowy rok według kalendarza żydowskiego. Rosz ha-Szana upamiętnia stworzenie człowieka. Według tradycyjnych wierzeń, w dzień ten, zwany również Dniem Sądu, wszystkie stworzenia żywe poddawane są ocenie i zapisywani w niebieskich ‘rejestrach’ - księdze życia lub księdze śmierci.

Święto obwieszczane jest dźwiękiem szofaru – instrumentu muzycznego wykonanego z roku antylopy lub baraniego.

Rosz ha-Szana jest czasem refleksji i pokuty; pobożni Żydzi udają się w tym czasie do świątyń, aby modlić się o oczyszczenie z grzechów. Rodziny gromadzą się przy świątecznej wieczerzy, podczas której spożywane jabłka maczane w miodzie, granaty, chałka, nad winem lub sokiem winogronowym zaś odmawiana jest modlitwa kidusz.

Po Rosz ha-Szana następuje 10 dni postu, aż do Jom Kippur, czyli Dnia Pojednania. Jest to najważniejsze święto w żydowskim kalendarzy religijnym.Święta państwowe Izrael – dni wolne od pracy w Izraelu w 2020 i 2021
Artykuły: Święta państwowe Izrael – dni wolne od pracy w Izraelu w 2020 i 2021
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, January 06 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz