Święta państwowe Niemcy 2015 - kalendarz dni wolnych od pracy w Niemczech

Święta państwowe w Niemczech podzielić można na dwie grupy: święta obchodzone w całym kraju oraz święta celebrowane lokalnie w jednym, lub kilku jedynie z szesnastu niemieckich landów.

Przejdź do artykułu o świętach państwowych w Nimeczech w 2018 i 2019 roku.

Niemiecki kalendarz świąt państwowych o charakterze ogólnokrajowym w 2015:

Święto / Nazwa niemiecka

2015

Nowy Rok / Neujahrstag

1 stycznia (czwartek)

Wielki Piątek / Karfreitag

3 kwietnia (piątek)

Poniedziałek Wielkanocny / Ostermontag

6 kwietnia (poniedziałek)

Święto Pracy / Tag der Arbeit

1 maja (piątek)

Wniebowstąpienie Pańskie / Christi Himmelfahrt

14 maja (czwartek)

Poniedziałek Zielonoświatkowy / Pfingstmontag

25 maja (poniedziałek)

Dzień Zjednoczenia Niemiec / Tag der Deutschen Einheit

3 października (sobota)

Boże Narodzenie / Weihnachtstag

25 grudnia (piątek)

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia / Zweiter Weihnachtsfeiertag

26 grudnia (sobota)

Heilige drei Konige - obchody święta Trzech Króli w Niemczech
Święto Trzech Króli, zwane oficjalnie świętem Objawienia Pańskiego celebrowane jest w tradycji chrześcijańskiej od pierwszych wieków naszej ery. Wspomina ono wizytę trzech mędrców ze Wschodu, czyli Trzech Króli w miejscu narodzenia Jezusa. Heilige drei Konige jest dniem wolnym od pracy w następujących landach: Badenia-Wirtembergia, Saxonia-Anhalt i Bawaria. Nieczynne są wówczas urzędy i większość firm prywatnych (z wyjątkiem większych ośrodków turystycznych i węzłów komunikacyjnych). Mocne piwo lager, Bockbier warzone według specjalnej receptury jest tradycyjnie spożywanym tego dnia trunkiem.

Fronleichnam - Boże Ciało 2015
Boże Ciało należy do świąt federalnych / ustawowo wolnych od pracy w: Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii-Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii, i Turyngii. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech Boże Ciało świętowane jest przez liczne procesje i msze święte.  W Kolonii organizowana jest procesja statków na rzece Ren, Muelheimer Gottestracht . Poza głównymi ośrodkami turystycznymi urzędy państwowe, jak i działalność handlowo-usługowa są zamknięte. W 2015 roku Boże Ciało (w Niemczech Fronleichman) wypada 4 czerwca (czwartek).

Maria Himmelfahrt - święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi  Panny w Niemczech
15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W Niemczech, oprócz tradycyjnych procesji i mszy, zwłaszcza na wsiach święto Wniebowzięcia obchodzone jest czasem poprzez festyny letnie, a czasem również wyprawy na pola w celu zbierania ziół lekarski, z czym wiąże się również potoczna nazwa święta – Matki Boskiej Zielnej. W Niemczech uznawane jest ono za dzień wolny od pracy jedynie w Kraju Saary oraz niektórych częściach Bawarii.

Reformationstag - Święto Reformacji w Niemczech, 31 października
31 października jest szczególnie ważnym dniem dla kościoła protestanckieg; upamiętnia on początek rozdziału Kościoła, zapoczątkowany przez Marcina Lutra i Jana Kalwina w XVI wieku. Święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Średnim, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii.

Allerheiligen - Wszystkich Świętych
W Niemczech, 1 listopada czyli Dzień Wszystkich Świętych, potocznie zwany Świętem Zmarłych uznawany jest za dzień wolny od pracy / święto federalne w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii-Półniocnej Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary.

Buß- und Bettag - Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech
Dzień Pokuty i Modlitwy celebrowany przez Kościół Protestancki w listopadzie jest świętem federalnym w Saksonii, a na mniejszą skalę również w Bawarii, gdzie to w tym dniu nie odbywają się lekcje w szkołach. W 2015 roku Dzień Pokuty wypada 18 listopada (środa).

Znajdź tani wynajem samochodów w NiemczechŚwięta państwowe Niemcy 2015 - kalendarz dni wolnych od pracy w Niemczech
Artykuły: Święta państwowe Niemcy 2015 - kalendarz dni wolnych od pracy w Niemczech
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Monday, February 19 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz