Święta państwowe i dni wolne od pracy we Włoszech w 2020 i 2021

Planując podróż do Włoch, warto mieć na względzie daty świąt państwowych obchodzonych w tym kraju. Dostęp do wielu atrakcji turystycznych, jak również środków  transportu oraz urzędów administracji publicznej może być wówczas ograniczony, lub całkowicie niemożliwy.

Święta w Rzymie

Bożonarodzeniowe dekoracje w Rzymie.

W najpopularniejszych destynacjach turystycznych, najważniejsze muzea i zabytki pozostają otwarte w większość świąt państwowych. Liczyć się wtedy należy z większą liczbą odwiedzających. Zawsze, gdy to możliwe, sprawdź godziny otwarcia danej atrakcji w wiarygodnym źródle.

Poniżej, lista świąt państwowych we Włoszech w 2020 i 2021 roku:

2020

Święto/Nazwa lokalna

2021

1 stycznia (środa)

Nowy Rok/Capodanno

1 stycznia (piątek)

6 stycznia (poniedziałek)

Objawienie Pańskie/Trzech Króli/Epifania

6 stycznia (środa)

12 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc/Pasqua

4 kwietnia (niedziela)

13 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny/Pasquetta

5 kwietnia (poniedziałek)

25 kwietnia (sobota)

Święto Wyzwolenia/Festa della Liberazione

25 kwietnia (niedziela)

1 maja (piątek)

Święto pracy/Festa dei Lavoratori

1 maja (sobota)

2 czerwca (wtorek)

Dzień Republiki/Festa dela Reppublica

2 czerwca (środa)

15 sierpnia (sobota)

Wniebowzięcie NMP/Assunzione/Ferragosto

15 sierpnia (niedziela)

1 listopada (niedziela)

Wszystkich Świętych/Ognissanti

1 listopada (poniedziałek)

8 grudnia (wtorek)

Niepokalane Poczęcie/Immacolata Concezione

8 grudnia (środa)

25 grudnia (piątek)

Boże Narodzenie/Natale

25 grudnia (sobota)

26 grudnia (sobota)

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia/Santo Stefano

26 grudnia (niedziela)

Obchody Nowego Roku we Włoszech
Jak w większości krajów na świecie obchody Nowego Roku we Włoszech zaczynają się 31 grudnia. La Festa di San Silvestro odbywa się zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej. W miastach organizowane są pokazy sztucznych ogni, na wsiach zaś ludność skupia się wokół ognisk.

Na stołach w sylwestrową noc znajduje się tradycyjnie soczewica, wieprzowina oraz orzechy suszone owoce symbolizujące dobrobyt, jakiego oczekuje się od nadchodzącego roku. Do dosyć osobliwych tradycji zalicza się także noszenie czerwonej bielizny ‘na szczęście’ oraz wyrzucanie przez okno starych, niepotrzebnych rzeczy, jako symbolu nowych początków.

Pierwszy dzień roku spędzany jest w domu, w gronie rodziny i przyjaciół. Oczekiwać należy, iż zdecydowana większość sklepów i restauracji będzie tego dnia nieczynna. W popularnych miejscach turystycznych znaleźć można jednak zazwyczaj otwarte kafejki.

Trzech Króli we Włoszech – La Befana
Pomimo iż dzień 6 stycznia, czyli dzień Objawienia Pańskiego / Trzech Króli wywodzi się z tradycji katolickiej, we Włoszech ma on swój pogański odpowiednik – święto La Befana. Jest to imię czarownicy przybywającej na miotle, aby rozdać dzieciom prezenty. Znajdą je one w wywieszonej dzień wcześniej skarpecie.

Obchodom religijnym święta Objawienia (czyli specjalnym mszom i procesjom) towarzyszą festiwale La Befana, zawody sportowe oraz innego rodzaju wydarzenia o charakterze świeckim.

La Befana we Włoszech:

Instytucje państwowe i większość firm prywatnych jest nieczynna 6 stycznia.

Wielkanoc we Włoszech
Podobnie jak w Polsce, we Włoszech Wielkanoc obchodzona jest bardzo ważnym, z religijnego punktu widzenia świętem. Powszechnie odprawiane są uroczyste msze, odbywają się również procesje i inscenizacje drogi krzyżowej w kostiumach z epoki.

Ze szczególnie podniosłych obchodów świąt Wielkanocy słynie region Abruzzo na Sycylii oraz, naturalnie, Watykan.

Odwiedzając Florencję w okolicach Wielkanocy, warto jest zainteresować się wywodzącą się z kultury folkowej tradycją Scoppio del Carro, czyli ‘Wybuchu Wozu’. Według niej, kolorowo zdobiony drewniany wóz zaprzęgowy podpalany jest przez odpalenie racy na Placu Katedralnym we Florencji. Po pokazie sztucznych ogni zamontowanych na wspomnianym wozie, odbywa się parada w średniowiecznych kostiumach.

Niedziela wielkanocna spędzana jest w gronie rodzinnym, podczas sutych posiłków, wśród których króluje baranina, jajka, karczochy oraz słodki chleb, Pane di Pascua.

W poniedziałek wielkanocny, przy sprzyjającej pogodzie, wiele rodzin decyduje się na wyjazd poza miasto i/oraz pikniki. Niektóre z miast organizują wówczas imprezy na świeżym powietrzu.

Sklepy nieczynne są zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek.

Dzień Wyzwolenia, Święto Pracy i Święto Republiki we Włoszech
Co roku, 25 kwietnia Włochy świętują zakończenie nazistowskiej okupacji podczas II wojny światowej, oddając jednocześnie hołd włoskiemu Podziemiu.

W całym kraju organizowane są podniosłe uroczystości państwowe, jak również koncerty, parady i wiece. Jeśli planujesz podróże samochodem we Włoszech 25 kwietnia, oczekuj zwiększonego natężenia ruchu i korków z racji na zamknięte dla samochodów centra dużych miast.

W zbliżony sposób obchodzone jest Święto Pracy 1 maja i Święto Republiki 2 czerwca.

Odwiedzając Rzym 2 czerwca, warto jest wybrać się na tradycyjną już, i raczej imponującą paradę wojskową wyruszającą spod Pomnika Nieznanego Żołnierza aleją Via dei Fori Imperiali, w kierunku Piazza Venezia.

Ferragosto – 15 sierpnia
Wniebowzięcie NMP obchodzone jest w kulturze chrześcijańskiej 15 sierpnia. Większość instytucji państwowych, jak i firmy prywatne jest wówczas nieczynnych.

Oprócz hucznych celebracji tego święta w Rzymie, na terenie kraju odbywa się wiele innych interesujących imprez. W miejscowości Montepulciano w Toskanii organizowany jest 15 sierpnia festiwal teatru i muzyki średniowiecznej, the Bruescello Montepulciano.

Na Sardynii, gdzie tradycja katolicka jest szczególnie żywa, niezwykle barwny festiwal folkowy Festa dei Candelieri łączy folklor z religią, znajdując kulminację w pokazie sztucznych ogni.

Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada
We Włoszech, podobnie jak niemal wszędzie na świecie, obchody dnia Wszystkich Świętych, zlewają się z amerykańską tradycją Halloween.

W ostatni tydzień października, haloweenowe imprezy organizowane są w całym kraju. Wyróżnia się tu szczególnie miejscowość Corinaldo w regionie Marche, gdzie organizowany jest 3 dniowy 'straszny' festiwal. Do jego głównych atrakcji zaliczają się: Tunel Strachu, Dom Duchów i Przyjęcie Czarownic.

Tradycyjny sposób obchodzenia tego święta we Włoszech zbliżony jest do tego znanego z Polski. Celebrowane są wówczas specjalne msze, powszechnie odwiedzane są również cmentarze.

W niektórych regionach Włoch organizowane są w okolicach 1 listopada sezonowe festiwale trufli i kasztanów.

1 listopada jest dniem powszechnie wolnym od pracy.

Niepokalane Poczęcie NMP – 8 grudnia
L’Immacolata Concezione jest świętem państwowym i religijnym, obchodzonym co roku 8 grudnia, poprzez uroczystości religijne, szczególnie podniosłe w Watykanie.

Tradycja w centralnej i południowej części Włoch nakazuje, aby w noc poprzedzającą święto rozpalane były olbrzymie ogniska.

O ile większość instytucji państwowych jest 8 grudnia nieczynna, sklepy pozostają zazwyczaj otwarte, w odpowiedzi na wzmożony przedświąteczny ruch.

Boże Narodzenie we Włoszech
Tradycyjnie, Babbo Natale, włoski odpowiednik Świętego Mikołaja, przynosi jedynie symboliczne podarki w dniu Bożego Narodzenia. Te właściwe, szczodre prezenty, wręczane są 6 stycznia, podczas La Befana.

Jednym z najbardziej urokliwych elementów bożonarodzeniowej tradycji we Włoszech są szopki, czyli presepi. Znaleźć je można niemal wszędzie, nie tylko w kościołach, ale także w miejscach publicznych. Często przyjmują niezwykle wypracowaną formę, kładąc duży nacisk na szczegóły.

Z szopek świątecznych znany jest szczególnie Neapol. W wystawianych tu presepi znaleźć można nie tylko odwołania religijne, ale również figury reprezentujące postacie współczesne, często znane ze sceny politycznej.

W tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie, dzieci przebrane za pastuszków chodzą od drzwi do drzwi, śpiewając kolędy i recytując związane ze świętami wiersze w zamian za drobne pieniądze lub podarunki. Tradycja ta, nadal żywa na wsi, zanika niestety w dużych miastach.

Dzień Bożego Narodzenia spędzany jest w gronie rodzinnym, za suto zastawionym stołem. Do typowo bożonarodzeniowych dań zalicza się między innymi zapiekany makaron, solony dorsz oraz, oczywiście, drożdżowe ciasto panettone.

Znajdź wiele praktycznych informacji na temat różnych regionów we Włoszech na portalu turystycznym Italia.it.

Zarówno 25 jak i 26 grudnia są dniem wolnym od pracy i trudno jest znaleźć jakiekolwiek punkty usługowe, czy restauracje otwarte w tym czasie.

Czytaj również: Co jest tanie we Włoszech?



Święta państwowe i dni wolne od pracy we Włoszech w 2020 i 2021
Artykuły: Święta państwowe i dni wolne od pracy we Włoszech w 2020 i 2021
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Tuesday, January 07 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz