USA święta państwowe (dni wolne od pracy) w 2019 i 2020

W Stanach Zjednoczonych dni wolne od pracy ustanawiane są odrębnie przez każdy z 50 stanów związkowych.

Wynajem samochodów USA - porównaj oferty i rezerwuj online

Święta federalne w USA
Święta państwowe wspólne dla wszystkich stanów amerykańskich określane są mianem świąt federalnych. Urzędy i instytucje państwowe są w te dni zamknięte. Zawsze, gdy święto federalne w Stanach Zjednoczonych wypada w weekend, obchodzone jest ono w poprzedzający piątek, lub w poniedziałek po weekendzie.

Tanie oferty podróży Neckermann.

W przypadku przedsiębiorstw prywatnych, to pracodawca decyduje, czy dane święto federalne będzie dniem wolnym od pracy, czy też nie. Święta federalne traktowane są za dni wolne od pracy za to przez większość instytucji bankowych w Stanach.

Normą jest, iż większość sklepów jest zamknięta w Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie oraz Wielkanoc.

Lista świąt federalnych zatwierdzona przez kongres publikowana jest w Kodeksie Stanów Zjednoczonych. Poniżej, kalendarz świąt federalnych w USA w 2019 i 2020:

2019

 

2020

1 stycznia (wtorek)

Nowy Rok

1 stycznia (środa)

21 stycznia (poniedziałek)

Dzień Martina Luthera Kinga

20 stycznia (poniedziałek)

18 lutego (poniedziałek)

Dzień Prezydenta / Washingtons Birthday / President's Day

 17 lutego (poniedziałek)

27 maja (poniedziałek)

Dzień Pamięci / Memorial Day

 25 maja (poniedziałek)

4 lipca (czwartek)

Dzień Niepodległości/Independence Day

4 lipca (sobota)

2 września (poniedziałek)

Święto Pracy / Labour Day

7 września (poniedziałek)

14 października (poniedziałek)

Dzień Kolumba / Columbus Day

12 października (poniedziałek)

11 listopada (poniedziałek)

Dzień Weteranów / Veterans’ Day

11 listopada (środa)

28 listopada (czwartek)

Święto Dziękczynienia / Thanksgiving Day

26 listopada (czwartek)

25 grudnia (środa)

Boże Narodzenie / Christmas Day

25 grudnia (piątek)

Powyższa lista świąt federalnych nie zawiera święta obchodzonego, co cztery lata z okazji zaprzysiężenia nowego prezydenta, Inauguration Day. Najbliższe święto Inauguration Day przypada 20 stycznia (środa) 2021 roku. Inauguration Day jest dniem wolnym od pracy dla pracowników państwowych w Washington DC., Maryland i Virginii. W gestii każdego z amerykańskich stanów jest ustanawianie świąt państwowych na szczeblu stanowym (świąt stanowych).

Święta państwowe w Kalifornii w 2019 i 2020
W Kalifornii, kalendarz dni wolnych od pracy obejmuje wszystkie święta ujęte w tabeli powyżej, jak również Dzień Cezara Chaveza (Cezar Chaves Day), obchodzony 31 marca. Święto te, upamiętniające dokonania Cesara Chaveza, meksykańskiego pochodzenia społecznika i działacza na rzecz obrony praw obywatelskich, obchodzone jest również w Teksasie, Colorado i Arizonie.

Florida – dni wolne od pracy w 2019 i 2020
Planując podróż do Słonecznego Stanu, Florydy, warto pamiętać jest, iż piątek po Święcie Dziękczynienia, określany często, jako Black Friday (Czarny Piątek), jest tu dniem wolnym od pracy. Podczas gdy wszelkie instytucje publiczne są tego dnia zamknięte, większość sklepów i ogólnie centrów handlowych pozostaje otwiera swe podwoje, inicjując początek przedświątecznego sezonu handlowego przecenami i promocjami. W 2019 roku Black Friday wypada 29 listopada, w 2020 zaś, 27 listopada.

Dni wolne od pracy w stanie Nowy Jork – 2019 i 2020
Na kalendarz dni wolnych od pracy w Nowym Jorku składa się dwanaście lokalnych świąt stanowych. Oprócz świąt federalnych, o których była już mowa powyżej, Nowy Jork obchodzi również Dzień Lincolna (Lincoln Day) oraz Dzień Wyborów (Election Day). Dzień urodzin Abrahama Lincolna, obchodzony jest 12 lutego (w 2019 roku jest to wtorek, w 2020 zaś, środa).

Dzień Wyborów, ustanowiony, jako dzień wolny od pracy z okazji wyborów urzędników publicznych w Nowym Jorku jest świętem ruchomym. Zazwyczaj wypada on we wtorek po pierwszym poniedziałku listopada, pomiędzy 1 a 8 dniem tego miesiąca.

Hawaje - święta w 2019 i 2020
Hawaje, najpóźniej przyłączony z amerykańskich stanów (dopiero w 1959) różnią się od innych części USA w wielu aspektach. Oprócz tego, że stan Hawaje mieści się w całości na wyspach, posiada on również specyficzną kulturę i tradycje, których unikalny charakter odzwierciedlają lokalnie obchodzone święta:

2019

 

2020

26 marca (wtorek)

Prince Jonah Kuhio Kalanianaole Day

26 marca (czwartek)

11 czerwca ()

King Kamehameha Day

11 czerwca (czwartek)

16 sierpnia (piątek)

Admission Day / Statehood Day

21 sierpnia (piatek)

Na Hawajach, wielkanocny Wielki Piątek jest również dniem wolnym od pracy.USA święta państwowe (dni wolne od pracy) w 2019 i 2020
Artykuły: USA święta państwowe (dni wolne od pracy) w 2019 i 2020
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, December 07 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz