Wakacje w Meksyku - Atrakcje turystyczne Cancún i okolic

Pomimo iż Cancún plasuje się dopiero na 23 pozycji największych miast w Meksyku, jest on niewątpliwie jego stolicą turystyczną tego kraju.

Pakiety wakacyjne w Cancún i jego okolicach znajdują się w ofercie wszystkich większych biur podróży.

Najważniejszym elementem sukcesu Cancún jako destynacji turystycznej jest uprzywilejowana lokalizacja na północno zachodnim krańcu Półwyspu Jukatańskiego, pomiędzy dziewiczą dżunglą i lazurowymi wodami Morza Karaibskiego.

Cancun, które samo pochwalić może się wieloma kilometrami spektakularnych plaż, jest także bazą do zwiedzania Jukatanu, a zwłaszcza jego wschodniego wybrzeża, znanego pod nazwą Riviera Maya. Mapa Cancun i Riviera Maya

Cancún, miasto żyjące dla turystów
Ciekawostką dotyczącą  Cancun jest fakt iż miasto stworzone zostało od podstaw na potrzeby przemysłu turystycznego. W latach 70-tych ubiegłego stulecia wschodnie wybrzeże Jukatanu wytypowane zostało jako lokalizacja o największym potencjale turystycznym. Jako że operatorzy turystyczni mieli obawy przed inwestowaniem w bardzo słabo rozwinięty obszar niestabilnego politycznie kraju, rząd meksykański zmuszony był do sfinansowania pierwszych hoteli w Cancun. Inwestycja zwróciła się wielokrotnie i po upływie kilku zaledwie lat hotele oraz ośrodki turystyczne w Cancún oraz Riviera Maya pojawiać zaczęły się jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Niewątpliwą zaletą miasta zaprojektowanego z myślą o turystach jest doskonała infrastruktura hotelowa i komunikacyjna. Pomimo iż Jukatan, oraz stan Quintana Roo na terenie którego Cancún się mieści pozostają nadal względnie słabo rozwiniętym obszarem, zajmowanym w znacznej części przez dżunglę, samo Cancun posiada doskonałą bazę hotelową, gastronomiczną i transportową. Miasto i region obsługiwane są przez międzynarodowe lotnisko będące drugim, co do wielkookości portem lotniczym Meksyku.

Wynajem samochodów Cancun, Lotnisko – porównaj oferty

Pomimo iż samo miasto nie posiada znaczącego dziedzictwa historycznego, z myślą o turystach przygotowano szereg atrakcji, w większości bazujących na unikalnej lokalizacji geograficznej regionu.

Plaże Cancún
Wizytówka Cancun są spektakularne plaże o białym, miękkim piasku, skapane zawsze ciepłymi i spokojnymi wodami Morza Karaibskiego.

Klimat Jukatanu pozwala na wypoczynek na plaży przez cały rok. Jedyne, co może go zakłócić do pewnego stopnia to przejściowe tropikalne ulewy występujące w sezonie deszczowym, od maja do października. Bywają one dosyć gwałtowne, nie trwają jednak długo; wystarczy je po prostu przeczekać.

Większość popularnych plaż Cancún usytuowana jest wzdłuż piaszczystego wąskiego półwyspu, który od właściwego centrum miasta oddzielają wody zatoki Nichupte. Na półwyspie właśnie skupia się większość hoteli Cancún, stąd jego nazwa, zona hotelera. Plaż jest wśród niego bez liku. Wśród najlepszych często wymieniane są: Playa Delfines, Playa Chac Mool, Playa Tortugas i Playa Forum. Mapa plaż Cancun (zona hotelera).

Wybór idealnej plaży zależy od indywidualnych upodobań wczasowiczów. Podczas gdy niektóre z nich są niezwykle gwarne, tętniąc zżyciem, w ciągu dnia i nocą i oferują niezliczone możliwości uprawiania sportów wodnych, na innych relaks w bliskim kontakcie z przyrodą jest główną atrakcją.

Playa Tortugas Cancun

Playa Tortugas, czyli Plaża Żółwi zawdzięcza swoją nazwę kolonii żółwi morskich, które sobie ją upodobały.

Shopping Village i akwarium
W zona hotelera również mieści się największe centrum handlowe Cancún. Powstało ono  całości na wyspie przylegającej do półwyspu, stąd nazwa La Isla Shopping Village. Składa się na nie szereg sklepów, butików, restauracji i barów, jak również atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Największą z nich jest niewątpliwie interaktywne akwarium w którym dorośli i dzieci zaznajomić będą mogli się z lokalną fauną morską. Do najpopularniejszych atrakcji akwarium należą pokazy delfinów oraz możliwość pływania z nimi, karmienie gwiazd morskich oraz aquarium trek, czyli spacer w akwarium w hełmie umożliwiającym oddychanie pod wodą.

Znajdź więcej informacji na temat akwarium w Cancun (godziny otwarcia, ceny biletów, etc.).

Xcaret – park rozrywki na łonie przyrody
Podobne atrakcje, jednak na nieporównywalnie większą skalę znaleźć można w eko-parku Xcaret, położonym na wybrzeżu, około 70 km na południe od Cancún. Zajmującemu ponad 80 hektarów parkowi warto jest poświęcić jeden do trzech dni zwiedzania.

Oferuje on niezwykle szeroki wachlarz atrakcji; z racji na pro-ekologiczną misję parku, większość z nich skupia się na naturalnych walorach regionu. Można podziwiać w nim z bliska endemiczne gatunki ptactwa, ssaków i ryb. Barwne arary i tukany lataj swobodnie po parku, małpki podchodzą do zwiedzających w poszukiwaniu smakołyków, płaszczki, rekiny i barwne ryby charakterystyczne dla tropików są na wyciągnięcie ręki w licznych zbiornikach słono- i słodkowodnych rozsianych na terenie parku. Park posiada własne delfinarium oraz liczne specjalne akweny do podwodnego trekkingu, czyli spaceru po dnie morskim w specjalnym, zapewniającym dostęp tlenu hełmie:

Sea trekking Xcaret

Sea trekking, jedna z atrakcji Xcaret.

Oferta sposobów spędzania czasu w Xcaret jest bardzo zróżnicowana – od wylegiwania się na plaży po nurkowanie z butlą lub snorkling i spływ podziemną rzeką.

Oprócz bogactw przyrody, park eksploruje również kulturę i tradycje meksykańskie, a w szczególności te związane ze starożytną cywilizacja Majów. Po całodziennym zwiedzaniu, idealnym sposobem na odpoczynek jest obejrzenie przedstawienia odwołującego się do wszystkich znaczących okresów w historii terenów zajmowanych przez obecny Meksyk, od czasów prekolumbijskich, po współczesne.

Park, pomimo usytuowania w dżungli jest przystosowany dla rodzin z małymi dziećmi, posiada dobre zaplecze gastronomiczne, na znacznej części swojego obszaru jest przejezdny dla wózków dziecięcych.

Znajdź więcej informacji na oficjalnej stronie parku Xcaret

Zanurkuj w meksykańskich cenotach
Pomimo iż plaż w Cancún jest bez liku, miłośnicy wody powinni skusić się choć raz na kąpiel w znacznie odmiennych okolicznościach przyrody. Takowe oferują typowe dla wybrzeża Jukatanu formacje geologiczne, czyli cenotes.  Cenoty, bo tak spolszczyć można ich nazwę, są naturalnymi studniami wyrzeźbionymi w wapiennej skale i zalanymi wodą. Często połączone są one ze sobą tunelami, tworząc całe systemy podziemnych dróg wodnych.

Cenotes Meksyk

Jako ze zbiera się w nich woda deszczowa, pełniły i do tej pory pełnią one funkcje studni. Majowie przypisywali im też wymiar religijny – wierzyli iż cenotes były wejściem do równoległego świata Xibala.

Do tej pory otacza je aura tajemniczości; światło słoneczne wpadające przez otwór w skale nadaje im często niezwykłą atmosferę. Na wyprawę do cenotes koniecznie zabierz ze sobą maskę i rurkę do snorklingu – woda w nich jest zazwyczaj kryształowo czysta, widoczność zaś bardzo duża. Przydadzą się też gumowe buty do chodzenia w wodzie – skały otaczające cenotes mogą mieć ostre krawędzie, dno zaś bywa kamieniste.

Prekolumbijskie zabytki w Cancún i okolicach
Z Półwyspem Jukatańskim związana jest fascynująca historia Majów, starożytnej cywilizacji zamieszkującej tą część Ameryki Centralnej pomiędzy IV wiekiem p.n.e i połową III wieku n.e. Do największych osiągnięć cywilizacji Majów zaliczają się olbrzymich rozmiarów piramidy schodkowe, tzw. fałszywe sklepienie pozwalające na budowę imponujących kompleksów architektonicznych, pismo hieroglificzne, system liczbowy oraz umiejętność wnikliwej obserwacji nieba, która pozwoliła na stworzenie kalendarza z którego przez wieki korzystały wszystkie cywilizacje Mezoameryki.

Z racji tego iż Cancún jest ‘nowym’ miastem, zbudowanym praktycznie od podstaw w XX wieku, na jego terenie nie znajdzie się wielu zabytków kultur prekolumbijskich. Uwagę zwraca stanowisko archeologiczne El Rey, znajdujące się na terenie strefy hotelowej Cancún. Pomimo iż stosunkowo niewielki – na jego zwiedzenie w zupełności wystarczy około godziny – zainteresuje ono z pewnością miłośników historii. Nie zachowała się na jego terenie piramida, jednak ocalałe ruiny są świadectwem tego jak zaawansowaną w cywilizacji Majów dziedziną była architektura.

Odwiedzając ruiny El Rey zabezpieczyć się warto przed silnym działaniem promieni słonecznych na jakie będziemy tu wystawieni. Na terenie wykopaliska nie ma praktycznie miejsc zacienionych, zalecane jest więc nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem.

Cancún jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania prawdziwych pereł kultury prekolumbijskiej położonych w odległości do 3 godzin drogi samochodem.

Chitzén Itzá

Najbardziej spektakularną z nich, i jednocześnie najbardziej obleganą, jest oczywiście piramida w Chitzén Itzá.

Znana pod nazwą El Castillo, lub Światynia Kukulcana, bo temu bogowi jest poświęcona,  piramida wznosi się na 30 metrów, mierząc 55 metrów u podstawy. Na jej szczyt wiodą schody umiejscowione na każdym z boków budowli. Liczba stopni które się na nie składają jest symboliczna i stanowi odwołanie do kalendarza Majów.

Cały kompleks architektoniczny otaczający piramidę obfituje w symbolikę religijną. Ewidentne są tu rzeźby i malowidła Pierzastego Węża Kukulcana, będącego odpowiednikiem azteckiego boga Quetzalcoatla. W skład kompleksu wchodzi również obserwatorium astronomiczne, następna świątynia (zwana Świątynią Tysiąca Wojowników), oraz pozostałości boiska do gry w pelotę, czyli pierwowzór wielu gier zespołowych z wykorzystaniem piłki. Gra w pelotę w cywilizacji prekolumbijskiej służyła nie tylko rozrywce, miała również znaczenie religijne.

Chichén Itzá mieści się w głębi Półwyspu Jukatańskiego, w odległości około 200 km na południowy zachód od Cancún. Dojazd z Cancun zajmuje około 2.5-3 godzin, w zależności od obranej trasy.

Tulum
Nieco bliżej miasta położony jest inny obiekt o znaczącej wartości historycznej. Chodzi tu o kompleks w Tulum, mający w przeszłości charakter religijno-obronny. Otoczona z trzech stron murem twierdza położona jest na klifowym, 12-metrowej wysokości  wybrzeżu, dzięki czemu podziwiać w niej można nie tylko dobrze zachowane świątynie i piramidę, ale również panoramę Morza Karaibskiego.

Tulum

Kompleks w Tulum.

Tulum mieści się w odległości około 130 km na południe (wzdłuż wybrzeża) od Cancún i jedynie 65 km od Playa del Carmen.

Ruiny Coba
Prawdziwą gratką dla osób fascynujących się historią Majów są ruiny starożytnego miasta Coba. Rozsiane na terenie ponad 70 km2 pozostałości miast są prawdopodobnie najmniej zbadanym i opisanym tego typu zabytkiem. Szacuje się iż w dżungli, która z upływem czasu pochłonęła tryskające kiedyś życiem miasto, znajdować się może ponad 6 tysięcy struktur architektonicznych. Najsłynniejsza znaną budowlą jest piramida Nohoch Mul, która rozmiarem przewyższa piramidę w Chichén Itzá, mierzy sobie aż 42 metry wysokości.

Wejście na piramidę Nohuch Mul nie jest łatwe, jednak wielu turystów decyduje się na nie dla niezwykłych widoków rozciągających się z jej szczytu:

Coba leży około 150 km na południowy zachód od Cancun.

Znajdź więcej informacji na temat Riviera Maya na portalu Visit Mexico.

 Wakacje w Meksyku - Atrakcje turystyczne Cancún i okolic
Artykuły: Wakacje w Meksyku - Atrakcje turystyczne Cancún i okolic
Tematy: , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, February 12 2020

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz