Wakacje za kółkiem na Krecie - tani wynajem aut Kreta

Mierząca blisko 260 km długości i około 60 km szerokości Kreta jest największą z greckich wysp. Kreta cieszy się również opinią najbardziej wszechstronnego i zróżnicowanego celu turystycznego w Grecji.

Seat Ibiza - wynajem samochodow Kreta

Seat Ibiza - popularny samochód we flocie rent-a-car Kreta.

Rozciągające się na ponad 100 km spektakularne wybrzeże, luksusowe ośrodki wypoczynkowe w Chanii, Heraklionie i Rethymnonie, urokliwe wioski, w tym Kato Zakros na wschodzie, lub Falassarna na zachodzie  wyspy, przebogata spuścizna historyczna oraz dziewicza przyroda to tylko niektóre z atrakcji oczekujących na ponad 3 miliony turystów odwiedzających Kretę rokrocznie.

Dla tych z odwiedzających wyspę, którzy nie lubią ograniczać się do pobytu  jedynie w ośrodku turystycznym a nie gustują w zorganizowanych (i często przepełnionych) wycieczkach, najlepszym sposobem zwiedzenia wyspy okazuje się często wynajem samochodu na Krecie.

Wypożyczalnie samochodów Kreta - porównaj ceny wynajmu samochodów w Grecji
Usługi rent a car są łatwo dostępne we wszystkich większych miejscowościach na Krecie. Wynająć auto po względnie przystępnych cenach można zarówno w wypożyczalniach powszechnie znanych, jak i w małych, lokalnych agencjach rent a car.  

Do wiodących wypożyczalni samochodów na Krecie zaliczają się: Avis Rent A Car, Sixt, Budget, Hertz Car Hire, National, Green Motion i Alamo.

Tanie samochody do wynajęcia na Krecie znaleźć można również w ofercie lokalnych firm, takich jak: Auto Union, Caldera, Surprice, Autos Holiday, Drive S.A. i Abbycar.

W znalezieniu konkurencyjnych ofert samochodów do wynajęcia, często pomocne okazują się internetowe wyszukiwarki ofert, w tym  na przykład Cartrawler. Wyszukiwarka Cartrawler pozwala nie tylko na porównanie cen wynajmu w wielu wypożyczalniach na Krecie, ale umożliwia również dokonanie, w prosty i bezpieczny sposób rezerwacji wybranego auta na Krecie przez internet.

Punkty wynajmy samochodów na Krecie znajdują się w obydwu portach lotniczych wyspy, na Lotnisku Heraklion - HER i na Lotnisku Chania - CHQ, a także w większych miastach i popularnych miejscowościach turystycznych Krety.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Lotnisku Heraklion Kreta

Sprawdź ceny wynajmu aut Lotnisko Chania

Ceny wynajmu samochodów Kreta
Wynajem samochodów na Krecie okazuje się często stosunkowo tani, w porównaniu z innymi często odwiedzanymi miejscami w Grecji.

W szczycie sezonu turystycznego w lipcu i sierpniu, najmniejsze auta do wynajęcia na Krecie dostępne są często już w cenach od około PLN700 za tydzień. Za taka cenę wynajmiemy mały samochód miejski, np. Peugeot 108, Chevrolet Spark lub podobny model. Większe i wygodniejsze auta z klasy ekonomicznej do wynajęcia na Krecie - przykładowo Ford Fiesta, Seat Ibiza, czy Suzuki Swift - są tylko nieznacznie droższe.

Warto pamiętać podróżując samochodem po Krecie, iż trzy pasma górskie: Lefka Ori, znane także jako Góry Białe, góry Idi oraz góry Dikti sprawiają, że teren znacznej części wyspy jest dosyć wymagający. Ponadto, wiele dróg w słabo zasiedlonych obszarach w głębi wyspy, okazuje się często ledwie przejezdnymi, nieasfaltowanymi szlakami, których pokonywanie zwykłym samochodem pasażerskim nastręczać może pewne trudności. Aby w pełni móc cieszyć się różnorodnością krajobrazów Krety, warto rozważyć wynajem samochodu z napędem na cztery koła. W szczycie sezonu turystycznego,7-dniowy wynajem auta terenowego Toyota Rav (4x4), Suzuki Gran Vitara (4x4), lub podobnego auta oznaczać będzie często wydatek rzędu PLN 2000, chociaż mniejszy model, Suzuki Jimny Convertible można często znaleźć w cenie już od około PLB 1200 za tydzień.

Poczynając od września, ceny wynajmu aut na Krecie maleją i to znacząco. Biorąc pod uwagę fakt, że nawet późną jesienią cieszyć się można na Krecie przyjemna pogoda, z temperaturami powyżej 20 stopni Celsjusza, aby uniknąć przepłacania za wynajem auta, warto jest zaplanować urlop na Krecie poza szczytem sezonu turystycznego.

Słoneczna Kreta  - klimat
Na Krecie panuje klimat śródziemnomorski umiarkowany, cechujący się gorącym i suchym latem oraz łagodną, nieco deszczową zimą. Latem średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 30 Celsjusza i 22 stopni w nocy. Słoneczna pogoda utrzymuje się na Krecie do października, a także przez znaczną część listopada, choć w tym miesiącu oczekiwać należy już przejściowych opadów deszczu.

Zimą, pogoda na w wybrzeżach wyspy jest znacznie łagodniejsza niż w jej centralnej, górzystej części, gdzie wystąpić mogą nawet opady śniegu. Dowiedz się wiecej na temat pogody na Krecie

Wynajem samochodu na Krecie - ograniczenia dotyczące młodych kierowców
Minimalny wiek kierowcy wymagany przez wypożyczalnie samochodów na Krecie waha się pomiędzy 21 i 25 lat.

Niektóre z wypożyczalni obciążają dodatkową, naliczaną przy odbiorze auta, opłatą kierowców poniżej 23 roku życia, a w niektórych przypadkach również kierowców do 25 lat. Dolna granica wieku kierowcy uzależniona jest przeważnie od klasy/wielkości wynajmowanego auta.

W przypadku większość ofert samochodów do wynajęcia na Krecie opłata dodatkowa dla młodych kierowców to równowartość około EUR 4,5 za dzień, choć kwota ta może się zmieniać w zależności od wypożyczalni jak i klasy samochodu.

Informacja na temat minimalnego wieku kierowcy wyszczególniona jest w "Warunkach wynajmu"  przedstawionych przy każdej ofercie prezentowanej przez wyszukiwarkę Cartrawler.

Dlaczego warto wynająć auto na Krecie - najpiękniejsze trasy widokowe Krety
Decydując się na wynajem samochodu na Krecie, oprócz możliwości swobodnego przemieszczania się po wyspie, zyskujemy również okazję do głębszego poznania tego zakątka Grecji. Kreta obfituje w trasy widokowe i najkrótsza nawet wycieczka może dostarczyć często niezwykłych wrażeń.

Wiele, choć na szczęście nie wszystkie z dróg na Krecie znajdują się albo w fatalnym stanie, albo w trakcie mniej, lub bardziej zaawansowanego remontu. W terenie górskim, niektóre odcinki dróg, stanowią duże wyzwanie dla pojazdów z napędem na dwa koła. Stada owiec i kóz przechodzących niespiesznie przez drogę w najmniej wskazanym do tego miejscu są stałym elementem krajobrazu Krety. Bardzo „umowne” podejście do zasad kodeksu drogowego i bezpieczeństwa na drodze typowe dla kreteńskich kierowców, szokuje turystów odwiedzających Kretę po raz pierwszy. Niemniej jednak, wynajem aut na Krecie cieszy się niesłabnącym zainteresowanie.

Zobacz jak wyglądaja drogi na Krecie:

Wynajem samochodu na Krecie pozwala na odkrywanie tej fascynującej wyspy we własnym tempie i wedle kryteriów swoich zainteresowań. Kreta ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom, a w tym: unikalne dziedzictwo historyczne, urzekające krajobrazy górskie i nadmorskie, fascynującą tradycję pielęgnowaną w małych miasteczkach i wioskach, często niedostępnych dla wczasowiczów niechętnie wypuszczających się poza teren hotelu w którym są zakwaterowani.

Osoby zafascynowane historią Grecji, mając do dyspozycji wynajęty samochód na Krecie bez problemu odwiedzić będą mogły rozliczne muzea i miejsca wykopalisk archeologicznych. Wycieczka do miast takich jak Chania, Rethymnon, Heraklion i Sitia, często oznacza na Krecie podróż do kolebki jednej z najstarszych cywilizacji Europejskich. Mapa Krety

Aktywny wypoczynek na Krecie
Zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą na Krecie wiele okazji do ciekawego spędzenia wolnego czasu.

Trekking, piesze wycieczki, czy wspinaczka górskie to tylko niektóre z atrakcji dostępnych w Samaria Gorge, wąwozie mieszczącym się w południowo-zachodniej części wyspy parku narodowym i jednocześnie światowym rezerwacie biosfery UNESCO,

Kreta, jak wiele innych greckich wysp, oferuje możliwość uprawiania sportów wodnych. Windsurfing, kajakarstwo, narty wodne i żeglarstwo to tylko niektóre z form rekreacji dostępnych na wybrzeży kreteńskim. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy sią snorkeling i nurkowanie głębinowe w przejrzystych i ciepłych wodach Morza Śródziemnego w okolicach Krety. „Zatopione miasto”, Olous, w pobliżu miasta Elounda to prawdziwa gratka dla doświadczonych nurków.

VW Sharan
VW Sharan pomieści bagaż dużych rozmiarów, w tym na przykład sprzęt sportowy (deski surfingowe, rowery, etc.)

Rodzinne wakacje w Grecji - atrakcje dla dzieci na Krecie
Pośród atrakcji dla rodzin z dziećmi wypoczywających na Krecie znajdują się parki wodne Limnoupolis Water Park  w Chania oraz Water City Park, Cretaquarium i Aquaworld w pobliżu miasta Heraklion.

Najlepsze plaże Krety
Mając do dyspozycji wynajęty samochód podczas wakacji na Krecie, warto jest wyprawić się na kilka nawet pozornie odległych plaż na wyspie. Wybór plaż na Krecie jest olbrzymi i powinien zaspokoić gusta nawet najbardziej wybrednych wczasowiczów. Wypoczywać można zarówno na rozległych, piaszczystych plażach dobrze wyposażonych w udogodnienia dla turystów, cichych plażach szczególnie przyjaznych rodzinom z dziećmi, jak i w kamienistych zatoczkach, ukrytych pośród dramatycznej scenerii klifowego wybrzeża.

Zobacz najpiękniejsze plaże Krety: 

Najpopularniejsze plaże Krety to: Elafonisi, Falassarna, Frangokastello i Stavros / w okolicach miasta Chania, Georgioupoli, Plakias and Preveli /  w Rethymnon, Agia Pelagia, Fodele e Gournes na wybrzeżu Heraklion oraz Makriyialos i Vai Beach w Lassithi.

Znajdź na mapie najpopularniejsze plaże Krety.

Jazda samochodem na Krecie
Prowadzenie samochodu w centrach miejskich Krety wymaga sporej dozy wyrozumiałości i umiejętności szybkiego przyswojenia nieformalnych zasad ruchu drogowego w Grecji.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, a właściwie w uszy na ulicach miast Krety to  dźwięk klaksonu. Kierowcy na Krecie chętnie (nad)używają klaksonu, nawet w sytuacjach, które pozornie zupełnie tego nie wymagają. Uporczywe trąbienie może na przykład służyć do zasygnalizowania zbliżania się autem, zwłaszcza na wąskiej drodze, przypomnienia poprzedzającemu pojazdowi o zmianie sygnalizacji świetlnej, lub ostrzeżenia pieszych, nawet jeśli ci przechodzą jezdnie w dozwolony sposób.  Częste korzystanie z klaksonu na Krecie nie jest przejawem agresji, lecz raczej szalenie ekspresyjnej greckiej osobowości i, nie zapominając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, najlepiej je po prostu zignorować i skupić się na prowadzeniu.

Nawet powszechnie przestrzegane reguły ruchu drogowego, jak linia ciągła, czy znak stopu traktowane są często z przymrużeniem oka przez  miejscowych kierowców i trudno jest zakładać, że będą respektowane. Nie oznacza to jednak, z podobne zachowanie ujdzie nam płazem, jeśli napotkamy na swojej drodze policje drogowa.

Interpretacja znaków drogowych na Krecie nie powinna nam nastręczyć trudności; pokrywają się one w większości przypadków ze znakami stosowanymi w Polsce. Znaki informacyjne, oprócz języka greckiego, występują też w języku angielskim.

Jazda samochodem poza miastem jest natomiast czystą przyjemnością na Krecie. Z dala od centrum większych miast, natężenie ruchu jest bardzo niskie, korki praktycznie nie występują i w pełni cieszyć się można, nawet jeśli nie najlepszej jakości, drogą oraz przepięknymi krajobrazami.

Przydatne wskazówki dla kierowców na Krecie
Jeżdżąc po Krecie warto wiedzieć jest, że powszechnie stosowaną praktyką, zwłaszcza na wąskich drogach, jest zjeżdżanie na pobocze, w celu umożliwienia wyprzedzenia. Jest to swego rodzaju gest grzecznościowy w stosunku do innych kierowców.

Kreta cieszy się niskim wskaźnikiem przestępczości i policja nie jest tu szczególnie widoczna, co dotyczy również drogówki. Należy liczyć się jednak na trasach poza miastem napotkamy, oznakowane lub nie, patrole policyjne wyposażone w całkiem nowoczesny sprzęt do pomiaru prędkości.

W mieście, zwłaszcza w okolicach tętniących życiem nocnym, policja drogowa poddaje kierowców wybiórczym testom na zawartość alkoholu we krwi. Dopuszczalny stężenia alkoholu dla kierowców na Krecie wynosi 0,5 promila, tak jak i w innych częściach Grecji.

Ograniczenia prędkości Kreta
Jeśli znaki drogowe nie wskazują inaczej, dopuszczalna prędkość na Krecie wynosi 50 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Na niektórych odcinkach najnowocześniejszej autostrady na Krecie, E75, limit prędkości podniesiony jest to do 100 kmh

Kreta - Droga E75
Kreta podzielona jest na 4 okręgi administracyjne, nazywane tutaj prefekturami. Są to, w następującej kolejności, od zachodu na wschód: Chania, Rethymnon, Heraklion i Lassithi.

Autostrada E75, znana też pod nazwą National Road łączy wszystkie cztery prefektury Krety, rozciągając się od Kissamos na zachodzie, do Sitia na wschodzie. Znajdź E75 na mapie drogowej Krety

Droga E75 jest częścią Trasy Europejskiej E75 zaczynającej się w norweskim mieście Vardo. Pomimo, iż na niektórych odcinkach  E75 na Krecie z trudnością spełnia wymagania drogi o klasie autostrady, jest to zdecydowanie najlepsza droga na wyspie, pozwalająca na szybkie i wygodne poruszanie się samochodem w północnej części Krety.

Drogi na dziewiczym, górzystym południu Krety, choć dostarczają niezapomnianych wrażeń estetycznych, wymagają zdecydowanie większej koncentracji podczas jazdy, a niektóre ich odcinki są przejezdne jedynie dla samochodów z napędem na cztery koła.

Odległości pomiędzy większymi miastami na Krecie
Ruch turystyczny na Krecie obsługują dwa międzynarodowe porty lotnicze: Lotnisko Nikos Kazantzakis w Heraklionie i Lotnisko Souda w Chania. Usługi rent a car powszechnie dostępne są na obydwu lotniskach.

Znajdź poniżej przybliżone odległości drogowe pomiędzy Chania i Herklion oraz popularnymi miejscami na Krecie:

 • odległość Chania - Kissamos: 38 km
 • odległość z Chania do wejścia głównego parku Samaria Gorge w okolicach Omalos: 38 km
 • odległość Chania - Rethymnon: 60 km
 • odległość Chania - Heraklion: 140 km
 • odległość Chania - Sitia: 264 km
 • odległość Chania - Kissamos: 36 km
 • odległość Heraklion - Samaria Gorge: 172 km
 • odległość Heraklion - Rethymnon: 80 km
 • odległość Heraklion - Sitia: 127 km
 • odległość Heraklion - Agios Nicolaos: 60 km
 • odległość Heraklion - Kissamos: 174 km


Wakacje za kółkiem na Krecie - tani wynajem aut Kreta
Artykuły: Wakacje za kółkiem na Krecie - tani wynajem aut Kreta
Tematy: , , , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, June 29 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz