Warszawa – fakty i ciekawostki
Stolica Polski, niemal doszczętnie zniszczona podczas II Wojny Światowej, a następnie zmasakrowana komunistyczną, masową architekturą i toporną estetyką socrealizmu, nie cieszy się opinią miasta ładnego. Nie można jej jednak odmówić charakteru i charyzmy.
Stale zmieniająca się panorama Warszawy.
Miasto tętni życiem, przyciągając zarówno turystykę biznesową, jak i rekreacyjną. W stolicy można zetknąć się z kulturą na światowym poziomie, zrobić świetne zakupy i spróbować kuchni z całego świata, zarówno w wydaniu ulicznym (czyli przeżywającego apogeum popularności street food), jak i sygnowanej nazwiskami najsłynniejszych kucharzy.
Coraz łatwiej jest się też do niej dostać z różnych stron Polski i zza granicy. Obydwa warszawskie lotniska pękają w szwach, stale rozwija się także oferta połączeń kolejowych Inter City i Pendolino.
Wynajem samochodów w Warszawie, Lotnisko Chopina – porównaj oferty i rezerwuj online
Poniżej, podstawowe fakty oraz mniej znane informacje na temat polskiego miasta stołecznego.
Ciekawostka: Pomimo iż Warszawa uchodzi za stolicę Polski od 1596 roku, kiedy to Zygmunt III Waza przeniósł tu dwór z Krakowa, oficjalnie została ogłoszona nią w 1918 roku. Pierwszy formalny zapis na ten temat pojawia się zaś dopiero w 1952 roku, w Konstytucji Polskie Rzeczypospolitej Ludowej.
Ile osób mieszka w Warszawie?
Jak na stolicę przystało, Warszawa jest największym miastem Polski zarówno pod względem ludności, jak i powierzchni. Dokłada liczba mieszkańców miasta jest niemożliwa do ustalenia z racji na dużą populację osób nieposiadających tu meldunku ani oficjalnego zatrudnienia. Według oficjalnych danych pod koniec 2018 roku Warszawę zamieszkiwało 1.769 mln osób. Szacuje się jednak, iż na co dzień na terenie miasta przebywać może nawet około 2 mln osób.
Miasto zajmuje powierzchnię liczącą sobie ponad 517 km2.
Ciekawostka: 56% mieszkańców Warszawy to kobiety.
Dzielnice Warszawy
Na stolicę kraju składa się na 18 jednostek administracyjnych, czyli dzielnic. 11 z nich znajduje na lewym brzegu Wisły. Są to: Śródmieście, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Wilanów, Ursynów, Włochy, Ursus, Bemowo, Bielany.
Prawobrzeżna częśc miasta złożona jest z 7 dzielnic: Praga Północ, Praga Południe, Białołęka, Targówek, Rembertów, Wawer i Wesoła.
Mapa administracyjna Warszawy.
Ciekawostka: Nazwy niektórych dzielnic Warszawy to tzw. makaronizmy. Żoliborz to spolszczony ‘jolie bord’ . Tym mianem określano ogrody, istniejące na terenie tej dzielnicy przed wzniesieniem tu Cytadeli w 1831 roku. Zagranicznej etymologii wielu dopatruje się również w nazwie Mokotowa, który mógłby być spolszczoną wersją zwrotu ‘mon coteau’, czyli ‘moje ‘wzgórze’.
Pałac Kultury i Nauki – symbol Warszawy?
Choć to słynna syrenka znajduje się na fladze miasta, wizerunek charakterystycznego i niezbyt urodziwego budynku Pałacu Kultury i Nauki króluje na stoiskach z pamiątkami z Warszawy.
Topornego prezentu Stalina dla narodu polskiego można nie lubić, trudno go jednak nie zauważać, zarówno z racji na centralne usytuowanie na terenie miasta, jak i imponującą wysokość. Wraz z wieżą i iglicą, liczy on sobie aż 237 metrów, pozostając nadal najwyższym budynkiem w Polsce.
Poznaj niektóre z tajemnic PKiN:
Niezależnie od wzbudzanych skrajnych emocji, Pałac Kultury a trwałe wkomponował się w krajobraz miejski Warszawy; pełni również wiele użytecznych funkcji. Na jego terenie mieści się instytucji użyteczności publicznej, w tym muzea, kina, jednostki szkolnictwa wyższego. Na łącznej powierzchni ponad 123 000m2 pałacowych sal regularnie organizowane są targi oraz imprezy handlowe. Znaczna jej część zajmowana jest przez biura instytucji państwowych oraz firm prywatnych.
Ciekawostka: Pałac Kultury i Nauki posiada własną faunę. Najwyższe piętra pałacu są terenem lęgowym sokołów wędrownych; na dachu Teatru Studio (6 piętro) istnieje pszczela pasieka, zaś podziemia pałacu (poziom -2) zamieszkuje kolonia kotów.
Kultura w Warszawie
Chociaż , tradycyjnie, za stolicę kultury w Polsce uznawany jest Kraków, Warszawa pochwalić się może imponującą ilością muzeów. Różnego rodzaju placówek muzealnych jest na terenie miasta ponad 120. Wachlarz tematyki, jakiej są poświęcone, jest niezwykle szeroki i, oprócz historii i sztuki, obejmuje, między innymi przyrodę, technikę, etnografię i sport.
Ciekawostka: Oprócz prestiżowych placówek muzealnych, jak na przykład Muzeum Narodowe, czy Zamek Królewski, w Warszawie odwiedzić można także… Muzeum Wódki. Mieści się ono na Pradze Północ.
Warszawskie festiwale
Stolica jest polskim miastem podejmującym najwięcej festiwali i imprez kulturalnych w kraju.
Do najważniejszych imprez, o skali międzynarodowej, zaliczają się:
- Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina
- Warsaw Summer Jazz Days
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy
- Orange Warsaw Festival
- Warsaw Fashion Week
Ciekawostka: W 2019 roku warszawiacy cieszyć się będą mogli przez 60 już sezonem Koncertów Chopinowskich. W organizowanych w Łazienkach Królewskich, przy pomniku kompozytora koncertach na świeżym powietrzu weźmie udział ponad 40 pianistów z całego świata.
Koncerty Chopinowskie to kulturalna wizytówka stolicy.
Hejnał warszawski
Warszawa czasów współczesnych nie zapomina o przeszłości, a zwłaszcza o jej najtragiczniejszym rozdziale w historii miasta, czyli II wojnie światowej. Codziennie, o godzinie 11.15 z wieży zegarowej Zamku Narodowego odgrywany jest hejnał warszawski na pamięć bombardowania miasta 17 września 1939 roku, wskutek którego zatrzymał się, właśnie o 11.15, pałacowy zegar.
Ciekawostka: Hejnał odgrywany jest na trzy strony świata: północ, południe i zachód. Wschód pomijany jest z prozaicznego powodu: pałacowa wieża nie posiada okna wychodzącego na wschód.
Imprezy sportowe w Warszawie
Moda na bieganie nie ominęła Polski. Do największych imprez sportowych w stolicy należą biegi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski i Orlen Warsaw Marathon.
Do najważniejszych obiektów sportowych w mieście zaliczają się Stadion Narodowy, Hala Torwar i Tor Służewiec.
Stadion Narodowy oferuje 58 500 miejsc siedzących.
Stolica pochwalić się może także olimpijskim basenem, na terenie Wodnego Parku, czyli tzw. Warszawianki oraz dosyć nietuzinkowym obiektem, ściągającym gości z całego świata, tunelem aerodynamicznym.
Ciekawostka: Miłośników pływania zainteresuje być może fakt, iż w okolicach Warszawy powstaje najgłębszy basen na świecie. Deep Spot, bo taką będzie nosić nazwę nowy obiekt, konstruowany jest w Mszczonowie, około 50 km od centrum stolicy. Jego głębokość sięgać będzie aż 45 metrów i przeznaczony będzie głównie do nurkowania głębinowego.
Gdzie zjeść w Warszawie?
Warszawiacy uwielbiają stołować się na mieście. Mają do dyspozycji ponad 4 tysiące restauracji oraz różnego rodzaju punktów gastronomicznych.
Wybór, zarówno jeśli chodzi o kuchnię, jak i cenę, jest olbrzymi i zróżnicowany. Raczej bez sentymentu wspominane będą czasy kiedy pomiędzy schabowym, czy sajgonką z budki na Pl. W Warszawie skosztować można obecnie kuchni z wszystkich zakątków świata, im dalej, i dziwniej, tym lepiej.
W mieście odnajdą się coraz lepiej wegetarianie i weganie oraz osoby z alergiami pokarmowymi.
Konstytucji a wielodaniowym obiadem kuszącym wykwintnymi daniami i porażający ceną, warszawscy restauratorzy nie mieli wiele do zaoferowania.
Jeśli odwiedzasz Warszawę i twój czas jest ograniczony, wybierz się do jednej z tutejszych hal gastronomicznych, na przykład na słynne Koszyki, gdzie w jednym miejscu, w nietuzinkowej scenerii, skupionych jest wiele jadłodajni, pozwalających wspólnie spożyć posiłek zarówno amatorom ramenu, tacos czy tradycyjnych pierogów.
Ulubionym miejscem foodies, czyli smakoszy kuchni świata w Warszawie jest od jakiegoś czasu Nocny Market. Ten zajmujący perony dezaktywowanego Dwora Głównego przy ul. Towarowej market gastronomiczny podbił serca warszawiaków oferując nietuzinkowe potrawy z różnych zakątków globu w przystępnych cenach.
Ciekawostka: W Warszawie znajdują się dwie restauracje mogące pochwalić się prestiżowym wyróżnieniem, gwiazdką Michelina. Są to: Atelier Amaro i Senses.
Znajdź więcej informacji na temat Warszawy na oficjalanym portalu stolicy.
Tematy: warszawa, warszawa-fakty
Ostatnia modyfikacja: Monday, May 27 2019