Waszyngton DC - co warto zobaczyć w stolicy Stanów Zjednoczonych?

Dystrykt Kolumbii, czyli Waszyngton DC, zajmuje specjalne miejsce w przebogatej ofercie turystycznej Stanów Zjednoczonych. Oprócz wagi, jakiej nadaje miastu status stolicy kraju, pochwalić się ono może jednymi z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji USA.

Wynajem samochodów Waszyngton – porównaj oferty rent a car na Lotnisku Washington Dulles

Waszyngton (nie mylić ze stanem o tej samej nazwie, położonym na przeciwległym, zachodnim krańcu kontynentu) nie jest może aż tak barwnym miastem, jak tętniący życiem 24 godziny na dobę Nowy Jork), oczarowuje jednak dostojną elegancją, typową dla miejsc pełniących ważna rolę polityczną obecnie, jak i w przeszłości.

Będący siedzibą trzech gałęzi władzy Stanów Zjednoczonych, Waszyngton przesiąknięty jest na wskroś amerykańskimi ideałami wolności i demokracji, odwołania do których widoczne są na każdym niemal kroku.

Washingtn Monument

Washington Monument. ©Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Jednocześnie, miasto słynie z niezwykle bogatej oferty muzealnej oraz, co ważne, z faktu iż wstęp do większości muzeów jest bezpłatny.

W zależności od indywidualnych zainteresowań, zwiedzanie Waszyngtonu DC zająć może od kilku dni, do kilku tygodni. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych atrakcji do odwiedzenia podczas krótkiego pobytu w stolicy USA.

Serce miasta, National Mall – nie przegap w Waszyngtonie!
Waszyngton jest idealnym miastem do zwiedzania pieszo. Niemal wszystkie warte odwiedzenia miejsca, pomniki i zabytki, skupione są tu na terenie tak  zwanego National Mall.

Ten zaprojektowany przez Pierra Charlesa L'Enfante w XVII wieku, posiadający formę prostokąta teren zielony w założeniu miał być parkiem, jednak obecnie składają się na niego głównie olbrzymie trawniki, obsadzone drzewami  oraz otoczone majestatycznymi budynkami mieszczącymi najważniejsze instytucje państwowe oraz rozliczne muzea.

Od strony wschodniej National Mall ogranicza Kapitol, czyli siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych, od strony zachodniej zaś, Mauzoleum Abrahama Lincolna, czyli Lincoln Memorial.

Ikoniczny biały obelisk, poświęcony Georgowi Waszyngtonowi usytuowany jest w centralnej części parku (z lekkim przesunięciem w stronę zachodnią), naprzeciw Białego Domu. Rezydencja prezydenta Stanów Zjednoczonych nie jest jednak uznawana za część National Mall. Wyświetl: szczegółowa mapa National Mall.

National Mall jest sceną dla ważnych wydarzeń politycznych, takich jak między innymi, inauguracja prezydenta USA, ale również wieców i protestów. To właśnie na tych rozległych trawnikach Amerykanie spotykają się aby wyrazić poparcie, czy też sprzeciw wobec władzy i jej poczynań.

Miejsce to upodobało sobie kino. National Mall często pojawia się w filmach amerykańskiej produkcji. Poniże, scena ze słynnego hitu kinowego Forrest Gump:

Kapitol Stanów Zjednoczonych – lekcja demokracji
Turystyka jest drugim najważniejszym przemysłem amerykańskiej stolicy. Turyści mile widziani są w najbardziej reprezentacyjnych instytucjach rządowych, oczywiście z zachowaniem rygorystycznych środków bezpieczeństwa. Odwiedzając niektóre z atrakcji Waszyngtonu pamiętać należy iż nie są to zwykłe muzea i niestosowanie się do zaleceń ochrony może mieć poważne konsekwencje. Przygotować należ się tez na ścisłą kontrolę przy wejściu, a czasem również przy opuszczaniu niektórych obiektów i rygorystyczne zalecenia co do tego, co na ich teren można wnieść.

Dla pasjonatów historii, obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania Waszyngtonu jest Kapitol, którego charakterystyczna kopuła króluje nad National Mall.

Capitol

Kapitol z oddali .© Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Wstęp na teren siedziby kongresu, jak również oferowane po nim wycieczki z przewodnikiem, są bezpłatne. Do zwiedzania udostępniona jest jedynie niewielka część olbrzymiego budynku. Wycieczka wiedzie jednak przez jego najważniejsze zakątki , między innymi przez usytuowaną centralnie rotundę, oferującą widok na sklepienie kopuły:

Kopuła Kapitolu

Rotunda zwieńczona imponującą kopuła mieści się pomiędzy dwoma skrzydłami budynku, zajmowanymi przez Izbę Reprezentantów i Senat.

Wzdłuż ścian rotundy umieszczone są rzeźby ważnych postaci historycznych, które we wciągający sposób przybliżają przewodnicy wycieczek. Zwrócą ono również uwagę na interesujące detale, które z łatwością mogłyby pozostać niezauważone w przebogatej scenerii Kapitolu.

Jednym z nich jest dosyć niepozorna róża kompasowa umieszczona w posadzce krypty Kapitolu. W oryginalnej zabudowie miasta stanowiła ona jego centrum.  Promieniujące z niej linie dzieliły Waszyngton na cztery podstawowe jednostki (dzielnice): północno-zachodnią, północno-wschodnią, południowo-zachodnią i południowo-wschodnią (NW, NE, SW i SE). Wraz z rozwojem miasta, jego ścisłe centrum przesunęło się jednak na zachód, w okolice Białego Domu.

Róża Wiatrów

Biblioteka Kongresu
Będąc na Kapitolu, warto skorzystać jest z okazji, aby odwiedzić pobliską Bibliotekę Kongresu. Pomimo, iż położona jest ona w osobnym budynku, dostać się można do niej bezpośrednio z Kapitolu, specjalnie do tego celu stworzonym podziemnym tunelem.

Licząca sobie ponad 48 milionów tomów kolekcja biblioteki uważana jest za największa na świecie. W jej skład wchodzą unikalne egzemplarze, w tym na przykład kompletna Biblia Gutenberga, drukowania na pergaminie.

Oprócz samych zbiorów, na uwagę zasługuje utrzymany w stylu neoklasycystycznym budynek biblioteki, wracający uwagę bogatymi zdobieniami, marmurowymi kolumnami oraz witrażami.

Biblioteka Kongresu

Choć bibliotekę zwiedzać można na własną rękę, warto jest przyłączyć się do zorganizowanych wycieczek, podczas których przewodnicy przybliżą niektóre z sekretów tej fascynującej instytucji.

Jak w przypadku Kapitolu, wstęp do Biblioteki Kongresu jest nieodpłatny.

Ogród Botaniczny Waszyngtonu
Jeśli podczas zwiedzania Waszyngtonu, zamarzy nam się krótki odpoczynek, idealnym miejscem do tego jest United States Botanic Garden, czyli ogród botaniczny, położony w południowo-wschodniej części National Mall, tuż nieopodal Kapitolu. Ta zabytkowa, bo ponad 150-letnia szklarnia kryje w sobie tysiące rodzajów roślin, pochodzących z różnych zakątków ziemi i różnych stref klimatycznych.

Prawdziwy raj dla entuzjastów botaniki, ogród jest również oazą spokoju  i świetnym miejscem na chwilę relaksu pośród bujnej, soczystej zieleni i przy odprężającym dźwięku  szumu wody.

Ogród botaniczny DC

Tropikalna dżungla w centrum wielkiego miasta.

Pomnik Waszyngtona
Jeden z symboli miasta, widoczny z niemal każdej części jego centrum, czyli poświęcony pierwszemu prezydentowi USA,  Washington Monument,  jest 169-metrowej wysokości obeliskiem wykonanym z białego granitu.

National Mall

Wizerunek Washington Monument odbity w tafli sztucznego zbiornika wodnego tzw. reflective pool. © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl.

Budowa obelisku rozpoczęła się w 1848 roku i po długiej przerwie spowodowanej brakiem funduszy, zakończyła się ostatecznie w 1888 roku.

Pomnik zwiedzać można od wewnątrz gdzie winda i schody wiodą do platformy widokowej na szczycie obelisku. W pierwszej połowie 2017 roku zjazd na górę został jednak zawieszony do odwołania w związku z modernizacją windy.

Mauzolea Waszyngtonu
Poświęcone ważnym figurom amerykańskiej historii mauzolea zaliczają się do najczęściej odwiedzanych atrakcji Waszyngtonu. Większość z nich położona jest w bliskiej odległości od siebie, w okolicach zachodniego krańca National Mall.

Mauzoleum Lincolna / Lincoln Memorial
16-sty prezydent USA uhonorowany został w stylizowanym na grecką świątynię budynku położonym na wprost Pomnika Waszyngtona. Wewnątrz, jego wiodącym elementem jest gigantyczna rzeźba Lincolna, w otoczeniu wyrytych na ścianach cytatów z Przemowy Gettysburskiej.

Lincoln Memorial

Imponujących rozmiarów rzeźba Abrahama Lincolna wewnątrz Lincoln Memorial. © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Schody wiodące do mauzoleum były miejscem wielu ważnych wystąpień politycznych, między innymi słynnego wystąpienia ‘I had a dream’ Martina Luthera Kinga. Dziś w miejscu, z którego przemawiał działacz na rzecz równouprawnienia, umieszczony jest pamiątkowy kamień.

Vietnam Veterans Memorial i Korean War Veterans Memorial
Po dwóch stronach reflective pool usytuowane są dwa niezwykle ważne waszyngtońskie pomniki. Odwołują się one do udziału Stanów Zjednoczonych w dwóch konfliktach zbrojnych, które na trwałe zapisały się w pamięci narodowej.

Po lewej stronie of Lincoln Memorial, stojąc twarzą do Washington Monument, znajduje się pomnik poświęcony żołnierzom poległym podczas wojny w Wietnamie, podczas której Stany Zjednoczone poniosły najwięcej strat.

Vietnam Veterans Memorial

Na południowy wschód od Mauzoleum Lincolna mieści się pomnik weteranów wojny w Korei.

Pomnik II Wojny Światowej
Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Mauzoleum Lincolna i pomnikiem Waszyngtona mieści się pomnik II Wojny Światowej. Składa się na niego 65 filarów ulokowanych w pół-okręgu, dwa łuki, fontanna oraz tak zwana Ściana Wolności ozdobiona 4,048 gwiazdami reprezentującymi żołnierzy amerykańskich poległych w starciach II Wojny (każda gwiazda symbolizuje 100 żołnierzy).

Pomnik II Woiny Swiatowej Waszyngton

Kolumny World War II Memorial reprezentują amerykańskie stany oraz terytoria zależne. ©Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Martin Luther King Memorial
Jedna z najważniejszych postaci współczesnej historii Stanów Zjednoczonych, pastor Martin Luther King Jr., zamordowany w 1968 roku, uczczony został poprzez raczej spektakularny kompleks na północno zachodnim brzegu zbiornika wodnego Tidal Basin. Składają się na niego trzy rzeźby oraz 140-metrowej długości ściana pamiątkowa, na której umieszczono najsłynniejsze cytaty z przemów Kinga.

Martin Luther King Memorial

Martin Luther King był pierwszym Afro-Amerykaninem uczczonym we własnym kraju z takim rozmachem.

Mauzoleum Roosevelta
Nieco dalej, również na brzegu Tidal Basin, usytuowane jest mauzoleum poświęcone 32 prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Franklinowi Delano Rooseveltowi. Roosevelt, którego prezydentura przypadła na trudne czasy depresji oraz II Wojny Światowej uznawany jest za jednego z trzech najważniejszych przywódców Stanów Zjednoczonych (wraz z Georgem Washingtonem i Abrahamem Lincolnem).

Jefferson Memorial
Jeden z głównych autorów Deklaracji Niepodległości oraz trzeci prezydent USA, Thomas Jefferson,  zajmuje specjalne miejsce w pamięci Amerykanów, jak również w krajobrazie miejskim Waszyngtonu.

Jefferson Memorial, wznoszące się na południowym brzegu Tidal Basin, jest jednym z najpiękniejszych monumentów miasta.

Jefferson Memorial

Mauzoleum Jeffersona – widok z przeciwnego brzegu Tidal Basin.

Neoklasycystyczna budowla z charakterystyczną kopułą, oprócz rzeźby Jeffersona zawiera również fragmenty Deklaracji Niepodległości.

Washington DC Cherry Blossom – nie przegap kwitnących wiśni w Waszyngtonie
Jeśli tylko czas na to pozwoli, warto jest zaplanować wizytę w Waszyngtonie wiosną, kiedy to przyroda oferuje tu niezapomniany spektakl: kwitnienie wiśni, którymi hojnie obsadzone są rejony Tidal Basin.

Większość z ponad 3 tysięcy rosnących tu wiśni, ofiarowanych zostało miast przez burmistrza Tokio na początku XX wieku.

Kwitnienie wiśni Waszyngton

Organizowany corocznie w Waszyngtonie Narodowy Festiwal Kwitnącej Wiśni (National Cherry Blossom Festival) jest jedną z największych atrakcji miasta. Oprócz spektakularnej scenerii miasta pokrytego białymi i różowymi płatkami, na gości festiwalu oczekują również liczne imprezy, koncerty i przedstawienia na świeżym powietrzu.

Kapryśny klimat wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych sprawia iż nie zawsze łatwo jest przewidzieć dokładny czas kwitnienia. Zazwyczaj mam ono miejsce podczas około 10-dniowego ‘okna’ pomiędzy połową marca i początkiem kwietnia. Szukaj aktualnych informacji na temat kwitnących wiśni w Waszyngtonie na stronie Cherry Blossom Watch.

Zwiedzanie Białego Domu – umów się wcześniej
Wizyty w rezydencji prezydenta Stanów Zjednoczonych były jedną z najpopularniejszych atrakcji Waszyngtonu, zwłaszcza za prezydentury Baracka Obamy. Rodzina prezydencka, a zwłaszcza Pierwsza Dama, miała w zwyczaju zaskakiwanie zwiedzających poprzez osobiste pozdrowienie i krótka pogawędkę. Po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa, zwiedzanie Białego Domu zostało zawieszone do odwołania.

Niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji, warto jest mieć na uwadze iż na odwiedziny w Białym Domu zawsze trzeba uzyskać uprzednią zgodę. Obywatele USA występują o nią w biurze swojego lokalnego członka Kongresu, obcokrajowcy zaś, poprzez ambasadę swojego kraju w Waszyngtonie.

Wiosek o zwiedzanie Białego Domu złożyć należy co najmniej 21 dnie przed planowaną wizytą.

Uprzedniego umówienia się wymaga również zwiedzanie Departamentu Obrony USA czyli Pentagonu. Tutaj z wnioskiem wystąpić należy z 14-90 dniowym wyprzedzeniem, korzystając z formularza na stronie internetowej Pentagonu.

Muzea Waszyngtonu – wstęp wolny!
Waszyngton DC zachwyci amatorów atrakcji kulturalnych. Wzdłuż brzegów Washington Mall usytuowanych jest ponad 10 muzeów oraz galerii sztuki, których obejrzenie zajmie co najmniej 2-3 dni.

Większość z muzeów przynależy do Instytutu Smithsona, będącego jednym z największych na świecie kompleksów muzealnych i ośrodków naukowo-badawczych.
Założony w 1846 roku instytut sfinansowany został ze środków brytyjskiego bogacza i naukowca Jamesa Smithsona, który uczynił swojego siostrzeńca, Henrego Jamesa Hungerforda jedynym spadkobiercą fortuny. Hungerford, który sam zmarł bezpotomnie zaznaczył w testamencie iż cały jego dobytek przeznaczony zostać powinien na utworzenie instytucji, która zajęłaby się ‘szerzeniem wiedzy’.

W czasach współczesnych Instytut Smithsona polega na dotacjach federalnych, wsparciu darczyńców prywatnych oraz dochodom ze składek członkowskich i sprzedaży koncesji co pozwala ponad 30 milionom gości rocznie odwiedzać muzea smithsoniańskie za darmo.

National Museum

Hall główny Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie, znane z kinowego hitu ‘Noc w Muzeum 2’. © Foto: Tania-wypozyczalnia-samochodow.pl

Oprócz muzeów, Instytut Smithsona zarządza również wieloma ośrodkami badawczymi rozsianymi po całym świecie oraz waszyngtońskim zoo.

Muzea smithsoniańskie na Washington Mall to:

Istnieje również możliwość zwiedzenia siedziby Smithsonian Institution, w której mieści się centrum dla odwiedzających.

Warto jest znaleźć chwilę czasu, aby odwiedzić inne doskonałe muzea Waszyngtonu usytuowane poza terenem National Mall. Na uwagę zasługuje zwłaszcza National Portrait Gallery, usytuowane około 10 minut drogi od National Mall, na zbiegu ulic 8th i F St NW.

National Gallery of Art, część National Mall nie należy do Instytutu Smithsona. Wstęp tu nie podlega jednak opłacie.

Wycieczki z Waszyngtonu
Jak już wspomnieliśmy, układ urbanistyczny Waszyngtonu zachęca wręcz do zwiedzania miasta na piechotę. W okolicach stolicy USA znaleźć można jednak wiele miejsc godnych zainteresowania wymagających jednak transportu.

Nieopodal  National Mall, po przeciwnej stronie Potomaku, znajduje się Cmentarz Arlington, będący jednym z najsłynniejszych mauzoleów amerykańskich żołnierzy poległych na polach bitwy na całym świecie.

Na zachód od centrum miasta, w zasięgu sieci transportu miejskiego, znajduje się czarujące Georgetown. Kiedyś niezależna osada na brzegu Potomaku, dzisiaj Georgetown jest jedną z dzielnic Waszyngtonu, znaną dzięki swej barwnej historycznej architekturze oraz malowniczemu nabrzeżu. Do Georgetown warto jest wyprawić się na zakupy albo na wieczorne nocne wyjście, zwłaszcza latem, kiedy tutejsze ulice tętnią życiem do samego rana.

Georgetown

Kolorowe fasady domów są charakterystyczne dla architektury Georgetown.

Na jednodniową wycieczkę z Waszyngtonu wyprawić się można między innymi do słynnego Monticello, położonego w stanie Virginia, w odległości około 180 km na południowy zachód od DC. Jest to była plantacja oparta na pracy niewolniczej oraz siedziba rodowa Thomasa Jeffersona. Oprócz bogato zdobionego i umeblowanego domu głównego, zwiedzać tu można pięknie utrzymane ogrody oraz baraki niewolników i inne elementy charakterystyczne dla typowej plantacji bawełny. Wizyta w Monticello to doskonały sposób na zapoznanie się z realiami XIX-wiecznej Ameryki.

Około 130 km na północ od Waszyngtonu, w stanie Pennsylvania, znajduje się Gettysburg, obecnie niewielkie miasteczko, w przeszłości zaś miejsce jednej z najważniejszych bitew wojny secesyjnej, która położyła kres niewolnictwu w Stanach Zjednoczonych.

Ruch abolicjonistyczny jest motywem przewodnim atmosfery Harper's Ferry, miejscowości o unikalnym znaczeniu historycznym, położonej około 100 km na południowy zachód od Waszyngtonu, w stanie West Virginia.

W 1859 roku abolicjonista John Brown (któremu Cyprian Kamil Norwid dedykował wiersz ‘Do obywatela Johna Browna’) w asyście byłych niewolników przypuścił atak na miejscową zbrojownie, w nadziei na pozyskanie broni oraz przejęcie kontroli na strategicznym portem u zbiegu rzek Potomak i Shenandoah. Pomimo iż atak nie powiódł się, a sam John Brown został stracony, epizod ten stał się jednym z katalizatorów wybuchu amerykańskiej wojny secesyjnej. 

Znajdź wiele praktycznych informacji na oficjalnym portalu turystycznym Waszyngtonu.Waszyngton DC - co warto zobaczyć w stolicy Stanów Zjednoczonych?
Artykuły: Waszyngton DC - co warto zobaczyć w stolicy Stanów Zjednoczonych?
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Saturday, March 20 2021

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz