Wielkanoc w Niemczech - tradycje, zwyczaje i dni wolne od pracy
Obchody świąt wielkanocnych w Niemczech zbliżone są nieco do polskich, głównie pod względem estetyki tego święta. Jajka, pisanki, wydmuszki oraz zające są przewodnim motywem dekoracyjnym w okresie wielkanocnym, zwłaszcza w połączeniu z zielonymi gałązkami oraz typowo wiosennymi kwiatami, symbolizującym budzącą się do życia naturę.
Wiele niemieckich domów podczas świąt wielkanocnych zdobi bukiet, der Osterstrauss.
Niemieckie tradycje wielkanocne są jednak nieco odmienne, różnić się mogą również pomiędzy poszczególnymi landami, z racji na duże zróżnicowanie wyznań zamieszkujących je wspólnot.
Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy, podobnie jak poniedziałek wielkanocny.
Czytaj również: Święta państwowe i dni wolne od pracy w Niemczech.
Gwarantowane cztery dni wolne od pracy to oczywiście zachęta do wyjazdów, którym sprzyjają również długie ferie wielkanocne w niemieckich szkołach. Coraz powszechniejsze wykorzystywanie Wielkiego Tygodnia sprawiają iż wiele tradycji świątecznych powoli odchodzi w zapomnienie, a same święto nabiera coraz bardziej komercyjnego charakteru, sprowadzając się do dekoracji w centrach handlowych.
Poniżej opisujemy najbardziej powszechne i nadal jeszcze pielęgnowane tradycje podczas Wielkanocy w Niemczech.
„Zielony Czwartek”
Przygotowania do świąt wielkanocnych w Niemczech trwają długo. Zaczynają się już w Wielki Czwartek, który tutaj określany jest często jako Zielony Czwartek (Gründonnerstag). Tego dnia malowane są na zielono jajka, domy zaś przystraja się zielonymi ozdobami, młodymi gałązkami drzew i krzewów, etc. Na stołach pojawia się tzw. bukiet wielkanocny, złożony z zielonych gałązek i wydmuszek.
W podobny sposób przystrojone mogą zostać drzewka na zewnątrz.
Według tradycji obowiązującej w większości landów, w Zielony Czwartek obowiązkowo należy zjeść coś zielonego: nowalijki, sałaty lub szpinak.
Wielki Piątek w Niemczech
Niewiele dzieje się w Niemczech w Wielki Piątek; nie bez powodu dzień ten nosi tam nazwę Cichego Piątku (Stiller Freitag). W założeniu służyć ma on głownie refleksji i modlitwie, w kościołach odprawiane są misteria upamiętniające cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa. Tego dnia w kościołach nie biją dzwony.
W niemiecki Wielki Piątek nie obowiązuje ścisły post. W niektórych parafiach obowiązuje zwyczaj zapraszania wiernych na wspólny posiłek o nazwie agapa, złożony z wody, chleba i wina.
Wielka Sobota – święcenie ognia
Najważniejszym elementem Wielkiej Soboty (Karsamstag) jest święcenia ognia. W przeciwieństwie do polskiej tradycji, w Niemczech nie świeci się jedzenia . Przed kościołami za to rozpalane są olbrzymie ogniska. Po ich poświęceniu, wierni odpalają od nich świece, które zabiorą potem do swoich domostw.
W wielu obszarach wiejskich popularne jest organizowanie również wielkich ognisk wielkanocnych (Osterfeuer), wokół których zbierają się społeczność lokalna. Światło emanujące z ognisk jest symbolem Chrystusa oraz odrodzenia i nowego życia< ciepło zaś przypomina o odchodzącej w zapomnienie zimie. Odbywają się one w Wielką Sobotę, lub, w niektórych regionach, w Niedzielę Wielkanocną.
Niedziela Wielkanocna – Ostersonntag
Podobnie jak dzieje się w Polsce, niedziela wielkanocna w Niemczech rozpoczęta jest tradycyjnie przez celebrowaną rano mszę rezurekcyjną. Po niej reszta dnia poświęcona jest spotkaniom rodzinnym przy obficie zastawionym stole.
Królują na nim jajka, kiełbasy oraz baranina w różnych wydaniach, zwłaszcza w formie pieczeni. Baranek jest kolejnym po zającu (lub króliczku) ważnym symbolem wielkanocnym. W jego kształcie przygotowywane są ciasta a nawet pieczywo. DO najpopularniejszych deserów zaliczają się babki drożdżowe, strudle i serniki.
W Niemczech nie ma zwyczaju dzielenia się jajkiem, tradycja Ostereiertitschen nakazuje jednak wszystkim uczestnikom świątecznego śniadania wybrać jedna pisankę i stukać się nią kolejno z innymi obecnymi osobami. Wygrywa ten, czyja pisanka przetrwa do końca w jak najmniej zmienionej formie.
Wielką atrakcją niedzieli wielkanocnej jest szukanie zajączka, czyli zabawa podczas której najmłodsi, ale często nawet starsze już dzieci szukają rozsianych po domu lub zagrodzie czekoladowych jajeczek, zajączków oraz drobnych upominków.
Poniedziałek wielkanocny – bez śmigusa-dyngusa
Ostermontag, czyli wielkanocny poniedziałek w Niemczech jest również dniem wolnym od pracy i upływa na spotkaniach z rodziną. Nieznana jest Niemcom tradycja lanego poniedziałku. Po sutych ucztach niedzielnych, wiele rodzin postanawia wykorzystać poniedziałek na spacery czy też wyprawy na łono natury, zwłaszcza jeśli sprzyja temu pogoda.
Odwiedzając Bawarię w okresie wielkanocnym, warto jest wyprawić się do miejscowości Oberammergau, w której od 1634 roku, co 10 lat ma miejsce unikalna inscenizacja pasji, czyli ostatnich 12 godzin męczeństwa Chrystusa. Tradycja ta wywodzi się z XVII wieku; w ramach wdzięczności za ocalenie miasteczka przed panująca w owym czasie w Europie dżumą, jego mieszkańcy zobowiązali się do regularnego odgrywania scen z Nowego Testamentu. Z upływem lat, przedstawienie wielkanocne w Oberammergau nabrało niezwykłego rozmachu.
Mogący pomieścić 4800 osób amfiteatr, w którym jest ono obecnie wystawiane zapełniony jest zazwyczaj po brzegi. Ostatnią inscenizacje, która miała miejsce w 2010 roku obejrzał około łącznie około pół miliona ludzi. Kolejna przewidziana jest na rok 2020. Warto pamiętać jednak iż przedstawienie zajmuje łącznie aż 5 godzin i odbywa się w dwóch sesjach, z przerwą na kolację.
Tematy: wielkanoc-w-niemczech, niemcy, wielkanoc
Ostatnia modyfikacja: Friday, January 26 2018