Glad Påsk! czyli Wielkanoc w Szwecji

Obchody Wielkanocy w Szwecji jedynie częściowo przypominają święta w Polsce.

Jest to również czas spotkań z rodziną, a jego elementem przewodnim, zarówno jeśli chodzi o dekoracje, jak i potrawy jest jajo, symbolizujące narodziny nowego życia.

Szwedzkie jajko wielkanocne
W Szwecji dzieci otrzymują na Wielkanoc jajo wypełnione słodyczami.

Najbardziej zauważalna różnica wielkanocnej tradycji w Szwecji wynika z faktu iż obchody tego święta mają charakter świecki; bardzo mało jest w nich elementów religijnych. Protestanci Szwedzi nie odwiedzają w tym czasie kościoła, skupiają się zaś na obfitych ucztach w gronie rodziny i znajomych.

Dni wolne od pracy spędzane są często w bardziej praktyczny sposób, na przykład na przeprowadzaniu wiosennych porządków, lub tez jako okazja do odpoczynku na łonie natury, który Szwedzi bardzo sobie cenią.

Sprawdź kalendarz świąt państwowych i dni wolnych od pracy w Szwecji.

Dekoracje wielkanocne w Szwecji
Wielkanoc jest w Szwecji niezwykle radosnym czasem. Dobremu samopoczuciu sprzyja odczuwalna zazwyczaj o tej porze roku poprawa pogody, przynosząca ulgę po srogiej zimie. W miejscach publicznych usłyszeć można, nawet od nieznajomych życzenia wesołych świąt - Glad Påsk, zaś zarówno domy prywatne, jak i przestrzeń publiczna przystrajają się w radosne kolory wielkanocnych dekoracji.

W każdym niemal domu pojawia się bukiet pączkujących gałązek, ozdobionych piórami w krzykliwych kolorach.

Wielkanoc w Szwecji dekoracje
Kolorowe piórka na nagich jeszcze gałązkach to zapowiedź zbliżającej się wiosny.

Påskris jest odpowiednikiem wielkanocnej palmy upamiętniającej przybycie Jezusa do Jeruzalem. Niektórzy  wykorzystują również brzozowe witki o symbolicznego smagania się nawzajem, na pamiątkę cierpień Jezusa podczas drogi krzyżowej, chociaż mało kto obecnie zastanawia się nad pochodzeniem i symboliką tych tradycji.

Powszechnie malowane są też jajka. Tradycyjnym  sposobem dekorowania jaj jest gotowanie ich w łupinach cebuli, wraz z kłosami zbóż, lub gałązkami ziół, tak by uzyskać naturalne wzory.

Szwecja pisanki

Znajdź wiecej informacji na temat tradycji wielkanocnych w Szwecji na portalu Sweden Abroad

Co na stole?
Szwedzka dieta na co dzień jest dosyć prosta, dlatego zarówno na Wielkanoc, jak i na Boże Narodzenie na stołach pojawiają się dania rzadko spotykane o innych porach roku.

Oprócz przygotowanych na różne sposoby jajek, na wielkanocne menu składają się potrawy z łososia i śledzia, pieczona jagnięcina, słynne szwedzkie klopsiki z mieszanego mięsa mielonego - köttbullar oraz zapiekanka z ziemniaków, cebuli i anchois, znana pod nazwą Janssons frestelse, czyli ‘pokusa Janssona’.

Czas wielkanocny w Szwecji obfituje w olbrzymie ilości słodkich smakołyków. Oprócz ciasta czekoladowego i bułeczek semla, nadziewanych kremem z bitej śmietany i marcepanu, Szwedzi zajadają się na Wielkanoc słodyczami, czekoladowo-marcepanowymi zajączkami oraz żelkami.

Semla 
Semla, przenna bułeczka podawana może być na różne sposoby. Na Wielkanoc nadziewa się ją marcepanem.

Szwedzkie wielkanocne czarownice
Pomimo iż poza biesiadami i odświętną dekoracją, Wielkanoc w Szwecji nie wiąże się z wieloma zwyczajami, nadal podtrzymywana jest urocza tradycja Påskkärringar. Urocza, bo dotycząca dzieci.

Na pamiątkę pogańskich wierzeń w czarownice przybywające na sabat z diabłem, w Wielki Czwartek dzieci przebierają się za czarownice i chodzą od domu do domu, prosząc o słodycze, które zbierają do koszyków lub czajniczków. Wręczane mogą być im również drobne pieniądze.

Szwedzkie czarownice  
Na Wielkanoc szwedzkie dziewczęta przebierają się za czarownice.

Rent a car Sztokholm – wynajem samochodów Lotnisko ArlandaGlad Påsk! czyli Wielkanoc w Szwecji
Artykuły: Glad Påsk! czyli Wielkanoc w Szwecji
Tematy: ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, February 22 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz