Zakaz palenia na plażach w Tajlandii – grzywny i areszt za posiadanie e-papierosów

Władze Tajlandii zdecydowały się na wprowadzenie zakazu palenia papierosów na niektórych z najbardziej popularnych plaż w tym kraju.

Zakaz obowiązuje bez wyjątku turystów jak i mieszkańców; grzywny są wysokie, zaś wielokrotne łamanie nowego zapisu zaowocować może nawet aresztem.

Władze swoją decyzję motywują koniecznością ochrony środowiska; poważne zanieczyszczenie plaż w kraju opierającym swoją gospodarkę w znacznej mierze na turystyce jest problemem nie tylko ekologicznym, lecz również ekonomicznym. Podczas akcji oczyszczania plaży Patong na wyspie Phuket, na 2.5-kilometrowym odcinku znaleziono aż 140.000 niedopałków.


Palenie na plaży Patong (Phuket) dozwolone jest jedynie w ściśle wydzielonych obszarach.

Zakaz palenia Tajlandia – które plaże?
Nowe przepisy zabraniają palenia papierosów na między innymi następujących plażach:

  • Patong – Phuket
  • Koh Khai Nok – Phuket
  • Koh Khai Nai – Phuket
  • Pattaya
  • Phra, Khlong Dao – Krabi
  • Chewang/Bo Phut – Koh Samui

Pełną listę plaż w Tajlandii objętych całkowitym zakazem palenia znaleźć można tutaj (materiał w języku angielskim). 

Władze Tajlandii zakaz palenia traktują niezwykle poważnie. Grzywna za jego złamanie wynieść może nawet 100.000 Baht, czyli ponad 10 tyś. złotych, w najpoważniejszych zaś przypadkach palacze ryzykują nawet rok więzienia.

Zakaz nie jest nowością; wprowadzony został już w listopadzie 2017, jednak zgodnie z zapowiedzią od 1 lutego 2018 egzekwowany będzie ze szczególną surowością.

Papierosy elektroniczne całkowicie niedozwolone w Tajlandii
W znacznie gorszej sytuacji są wielbiciele e-papierosów udający się do Tajlandii. Vaping oraz inne elektroniczne substytuty tradycyjnego palenia tytoniu są w Tajlandii nielegalne i traktowane na równi z narkotykami.

Nie tylko korzystanie z e-papierosów, ale również ich posiadanie lub próba kupna/sprzedaży podlega surowym karom. Warto jest o tym pamiętać pakując walizkę na urlop w Tajlandii. Jeśli znalezione zostaną one podczas kontroli granicznej po przylocie do Bangkoku czy Phuket, ich właściciel może uznać się za szczęściarza, jeśli sytuacja skończy się jedynie konfiskatą nielegalnego produktu i pouczeniem ze strony straży granicznej.

Chewang Beach
Plaża Chewang na Koh Samui.

Więcej turystów w Tajlandii w 2018
Surowe prawodawstwo nie wydaje się odstraszać turystów. Tajlandzka Izba Turystyczna (TAT) przewiduje, iż 2018 będzie rekordowym rokiem, jeśli chodzi o wskaźniki turystyczne.

W 2017, kraj odwiedziło 35 milionów osób, o ponad 9% więcej niż w roku 2016. Wzrost przewidziany na rok bieżący wynieść ma kolejne 6%.

Czytaj również: Kraje z ruchem lewostronnym.



Zakaz palenia na plażach w Tajlandii – grzywny i areszt za posiadanie e-papierosów
Artykuły: Zakaz palenia na plażach w Tajlandii – grzywny i areszt za posiadanie e-papierosów
Tematy: , , ,
Ostatnia modyfikacja: Friday, January 19 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz