Szwajcaria, kanton Zurych – święta państwowe w 2019 i 2020 roku

Z pominięciem kilku dat świątecznych, w tym Nowego Roku, Wniebowstąpienia Pańskiego i Szwajcarskiego Święta Narodowego, między innymi – obchodzonych powszechnie w całym kraju, kalendarz dni wolnych od pracy w każdym z 26 szwajcarskich kantonów (jednostek administracyjnych) wygląda inaczej.

Poniżej, lista świąt państwowych w kantonie Zurych w 2019 i 2020 roku:

2019

Święto

2020

1 stycznia (wtorek)

Nowy Rok

1 stycznia (środa)

2 stycznia (środa)

Dzień św. Berchtolda

2 stycznia (czwartek)

19 kwietnia (piątek)

Wielki Piątek

10 kwietnia (piątek)

21 kwietnia (niedziela)

Wielkanoc

12 kwietnia (niedziela)

22 kwietnia (poniedziałek)

Poniedziałek Wielkanocny

13 kwietnia (poniedziałek)

1 maja (środa)

Święto Pracy

1 maja (piątek)

30 maja (czwartek)

Wniebowstąpienie

21 maja (czwartek)

10 czerwca (poniedziałek)

Zesłanie Ducha Świętego/Zielone Świątki

1 czerwca (poniedziałek)

1 sierpnia (czwartek)

Szwajcarskie Święto Narodowe

1 sierpnia (sobota)

15 września (niedziela)

Dzień Pokuty i Modlitwy

20 września (niedziela)

25 grudnia (środa)

Boże Narodzenie

25 grudnia (piątek)

26 grudnia (czwartek)

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia/ Dzień św. Szczepana

26 grudnia (sobota)

Wyświetl mapę kantonów Szwajcarii.

Zurych – święta lokalne
Oprócz dat świątecznych ujętych w powyższej tabeli, ograniczonych godzin pracy spodziewać się można w Zurychu również podczas obchodów świąt lokalnych, niemających statusu święta państwowego.

Sechseläuten – pożegnanie zimy
Co roku, w trzeci poniedziałek kwietnia, Zurych przygotowuje się na nadejście wiosny i żegna symbolicznie odchodzącą zimę paląc symbolizującą ja figurę bałwana na Placu Sechseläuten. Akt ten poprzedzają radosne parady. W 2019 roku Sechseläuten obchodzony będzie 14 kwietnia (poniedziałek), w 2020 zaś, 20 kwietnia (poniedziałek).

Tak wygląda parada Sechseläuten w Zurychu:

Knabenschiessen – zawody strzeleckie
Mające miejsce w drugi weekend września zawody strzeleckie dla młodzieży są jedną z najstarszych tradycji Zurychu. Do 1991 roku brać w nich udział mogli jedynie chłopcy. Idąc z duchem czasu władze lokalne zdecydowały o dopuszczeniu do zawodów również dziewcząt. Obecnie partycypować może w nich młodzież w wieku 13-17 lat zamieszkująca na terenie Zurychu.

Zawodom towarzyszy jarmark z wesołym miasteczkiem i straganami z jedzeniem. W 2019 roku Knabenschiessen będzie mieć miejsce pomiędzy 7 i 9 września (od soboty do poniedziałku), w 2020 zaś, pomiędzy 12 i 14 września.

Wynajem samochodów Zurych - porównaj oferty rent a car na Lotnisku Zurych 

Dzień św. Berchtolda Szwajcaria
Nie do końca znana jest geneza obchodzonego od XIV wieku dnia św. Berchtolda. Według niektórych teorii związany jest on z figurą benedyktyńskiego mnicha Błogosławionego Berchtolda; według innych, z księciem Berchtoldem V, założycielem miasta Berno. Inne jeszcze wytłumaczenie sugeruje tradycja chodzenia po domach i proszenia o jedzenie, znana jako berchten. Współcześnie, dzień św. Berchtolda celebrowany jest poprzez spotkania w gronie rodziny i znajomych, jedzenie orzechów oraz gry, których celem ułożenie jest orzechów na jak największą kupkę. Berchtoldsdag obchodzony jest również w Lichtensteinie.

Święto Narodowe Szwajcarii
Bundesfeier, czyli Święto Konfederacji, obchodzone jest na cześć utworzenia Konfederacji Szwajcarskiej w 1291 roku, kiedy to trzy kantony – Uri, Schwyz i Unterwalden – zawarły przymierze, stając się zaczątkiem przyszłej Szwajcarii. Rocznica tego wydarzenia obchodzona jest 1 sierpnia na terenie całego kraju poprzez uroczystości państwowe, imprezy na świeżym powietrzu, koncerty i pokazy sztucznych ogni.

Parada na Bahnhofstrasse w Zurychu z okazji Święta Nardodowego:Szwajcaria, kanton Zurych – święta państwowe w 2019 i 2020 roku
Artykuły: Szwajcaria, kanton Zurych – święta państwowe w 2019 i 2020 roku
Tematy: , ,
Ostatnia modyfikacja: Thursday, January 03 2019

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz