Zwiedzanie Teneryfy – wynajętym samochodem, taksówką, czy środkami transportu publicznego?

Teneryfa jest największą z Wysp Kanaryjskich i jednocześnie najczęściej odwiedzaną wyspą archipelagu. Mapa archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Wymarzony cel wakacyjnego wypoczynku dla ponad 5 milionów turystów rocznie, Teneryfa to fascynujące połączenie rajskich plaż, nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych, barwnych miasteczek, unikalnego dziedzictwa historycznego i niezwykłych pomników przyrody.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Teneryfie, Lotnisko Południowe (Tenerife Sur)

Infrastruktura drogowa Teneryfy pozwala na swobodne poruszanie się po wyspie, wymiary Teneryfy zaś sprawiają, że wycieczki, czy to wynajętym samochodem, czy też autobusami, nie są nużące.

VW Polo
VW Polo (klasa ekonomiczna), flocie praktycznie wszystkich wypożyczalni samochodów na Teneryfie

Co warto zobaczyć na Teneryfie?
Spragnieni słońca turyści znajdą na Teneryfie ponad 200, większych czy mniejszych plaż. Pomimo, iż znaczna ich część pokryta jest miękkim złotym piaskiem (w przeważającej części przypadków sprowadzonym z pobliskiej Sahary) plażowania na Wyspach Karaibskich nie można uznać za pełne, bez sprawdzenia, jakich wrażeń dostarczają wulkaniczne, typowe dla „Kanarów” plaże o czarnym piasku.

Sprawdź lokalizację najpopularniejszych plaż Teneryfy na mapie.

Temperatura wody utrzymująca się na stałym poziomie 18-22 stopni Celsjusza czyni z Teneryfy doskonały cel podróż przez cały rok, zwłaszcza dla nurków. Wzdłuż wybrzeży Teneryfy znajdą oni doskonale znanych wśród zwolenników tego sportu na świecie miejsc nurkowych. Kursy nurkowania w systemie PADI oraz wypożyczalnie sprzętu dostępne są we wszystkich większych kurortach Teneryfy.

Zobacz, jakich warunków do nurkowania oczekiwać można na Teneryfie:

Stolica Teneryfy, Santa Cruz to tętniące życiem, kosmopolityczne miasto oferujące różnego rodzaju rozrywki turystom, których znudził pobyt na plaży. Drugie, co do wielkości miasto Teneryfy, San Cristobal de La Laguna dzięki swojej ciekawej i widocznej w doskonale zachowanych zabytkach historii zasłużyło na umieszczenie na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Malownicza starówka San Cristobal de La Laguna:
San Cristobal de La Laguna

Kolejnym powodem do odwiedzenia Teneryfy jest niewątpliwie wyjątkowa, oryginalna uroda tego miejsca. Teneryfa, podobnie, jak inne wyspy archipelagu, powstała na skutek działalności wulkanicznej, odpowiedzialnej za niezwykłe zróżnicowanie krajobrazów, które docenić można w pełni dopiero po zjechaniu wyspy „wzdłuż i w szerz”.

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Teneryfy jest góra-wulkan Teide wznosząca się w samym sercu wyspy, na terenie parku narodowego. Okolice wokół wulkanu Teide figurującego również na liście dziedzictwa UNESCO oferują wiele ścieżek trekkingowych w iście księżycowej scenerii.

Wulcan Teide Teneryfa
Wierzchołek wulkanu Teide widoczny jest z niemal każdego miejsca na wyspie.

Centralna oraz północna część Teneryfy obfitują w wiele panoramicznych tras, świetnie nadających się na tzw. roadtrip, czyli wycieczkę samochodową. Wijąca się jak serpentyna pośród pokrytych soczystą zielenią wzgórz droga do wioski Masca uznawana jest zaś za jedną z najpiękniejszych tras widokowych nie tylko Teneryfy, ale całej Hiszpanii.

Trasa do Masca gwarantuje niezapomniane wrażenia:

Gdzie wynająć samochodów na Teneryfie?
Usługi wynajmu samochodów na Teneryfie dostępne są na obydwu lotniskach wyspy (Lotnisko Teneryfa Północna i Teneryfa Południowa) oraz we wszystkich większych ośrodkach turystycznych, między innymi w Los Gigantes, Costa Adeje, Playa de Las Americas, Santa Cruz i Puerto de La Cruz.

Wypożyczalnie samochodów Costa Adeje, Teneryfa

Na wyspie działają operują powszechnie znane wypożyczalnie samochodów, w tym Europcar, Hertz, Avis Rent a Car, Alamo, National Canary Islands i Goldcar, jak również wypożyczalnie lokalne, między innymi: Canarias, Topcar, Auto Reisen Rent a Car, Orlando Rent A Car i Cicar Canary Islands.

Internetowa wyszukiwarka ofert rent a car Cartrawler, dostępna na stronie www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl pozwala na szybkie i kompleksowe porównanie cen wynajmu samochodów we wszystkich większych wypożyczalniach aut na Teneryfie oraz na dokonanie rezerwacji przez internet (w miarę możliwości, z jak największym wyprzedzeniem, aby móc cieszyć się najniższymi cenami wynajmu).

Taxi na Teneryfie?
Ogólnie mówiąc taksówki na Teneryfie nie są drogie, jeśli korzystamy z nich na krótkich dystansach. Większość licencjonowanych taksówek jest stosunkowo nowoczesna, czysta i wyposażona w licznik, stosowane taryfy zaśnie odbiegają rażąco od cen w Polsce. Taki, najprostszy chyba sposób podróżowania po Teneryfie okazać się może kosztowny, jeśli zdecydujemy się zwiedzić wyspę nie tylko powierzchownie. Odległości do pokonania na Teneryfie są znaczne i przy dłuższych trasach, zwłaszcza, jeśli planujemy wiele przystanków po drodze, warto jest próbować wynegocjować stałą cenę (przed rozpoczęciem jazdy, oczywiście), a nawet „zaprzyjaźnić się” z jednym taksówkarzem, który za stałą stawkę dzienną zawiezie nas do wszystkich interesujących miejsc.

Turyści, którzy nie planują dłuższych podróży po Teneryfie, muszą jednak liczyć się z dosyć wysokim kosztem przejazdu taksówką na trasie z lotniska do hotelu, zwłaszcza, jeśli lądują na głównym lotnisku wyspy Tenerife South, na południu (ten port lotniczy obsługuje połączenia z Polski), a zmierzają do kurortów w Puerto de la Cruz na północnym wybrzeżu, lub w okolice Santa Cruz, stolicy. Koszt przejazdu taksówką na tej trasie wynosić może nawet około 100 euro (2018), podobnie jak w przypadku przejazdu z lotniska Tenerife North (przyjmującego głównie połączenia z Hiszpanii kontynentalnej) do ośrodków Los Cristianos, czy Costa Adeje na południu Teneryfy.

W szczycie sezonu turystycznego liczyć się należy również z niedoborem taksóek na lotnisku i koniecznością czekania na nie w długiej kolejce.

Tenerifa – transport miejski
Korzystanie ze środków transport publicznego to najtańszy sposób podróżowania po Teneryfie. Sieć autobusów operatora TITSA (Transportes Interurbanos de Tenerife, S.A.U) obejmuje wszystkie większe miejscowości na wyspie, jak również znaczną część rejonów pomiędzy nimi. Autobusy TITSA są nowoczesne i klimatyzowane, zaś ich cena, bardzo rozsądna: na wspomnianej powyżej trasie wynosi ona około 10 euro od osoby.

Teneryfa transport miejski
Zielone autobusy TITSA na Teneryfie.

Wadą jest, jak to zwykle w przypadku transport publicznego, ograniczony zasięg oraz przepełnienie w szczycie sezonu. Wskazówka: w sezonie letnim ostatni autobus kursujący danego dnia będzie niemal zawsze wypełniony do granic możliwości.

Sprawdź rozkład jazdy autobusów TITSA na Teneryfie (dostępny w języku angielskim i hiszpańskim).

Wynajem samochodów na Teneryfie
Najkorzystniejsze oferty wynajmu samochodów na Teneryfie dostępne są często poprzez internetowe wyszukiwarki ofert, w tym Cartrawler, oferujące ceny niższe, niż bezpośrednio w wypożyczalniach. Rezerwując auto do wynajęcia na Teneryfie ze sporym wyprzedzeniem, i porównawszy oferty z kilku konkurencyjnych wypożyczalni, mamy urozmaicić nasze wakacje na Wyspach Kanaryjskich stosunkowo niewielkim kosztem.

Najtańsze samochody na Teneryfie wynająć można już za około 420 złotych za tydzień. W takiej cenie mamy do wyboru zazwyczaj auta typu Hyundai i10, VW Up, Kia Picanto, lub podobny mały samochód miejski, pozwalający na przemieszczenie się z punktu A do B, choć niekoniecznie w komfortowych warunkach, jeśli podróżują nim więcej niż dwie osoby z wakacyjnym bagażem.

Za niewiele więcej, zazwyczaj już od około 500 złotych za tydzień wynająć można na Teneryfie auto w klasie economy – na przykład Opel Corsa lub Ford Fiesta – oferujące więcej miejsca zarówno wewnątrz samochodu, jak i w bagażniku.

Oferta samochodów do wynajęcia na Teneryfie, dostępna w wyszukiwarce Cartrawler obejmuje wszystkie rodzaje aut, oprócz wymienionych również auta kompaktowe, klasy średniej, kabriolety, samochody terenowe oraz minivany i minibusy.

Najmniejsze 7 osobowe vany (w konfiguracji 5+2), przykładowo VW Touran, lub VW Caddy, dostępne są na Teneryfie w cenie od około 1500 złotych za tydzień.

Minivan do wynajecia Teneryfa
Minivan do wynajęcia Teneryfa - pomieści 7 osób, powyżej VW Touran (w konfiguracji 5+2)

Citroen Jumper 9-seater, Mecedes Vito Traveliner lub podobny pojazd o pojemności do 9 pasażerów do wynajęcia na Teneryfie rezerwowany z dyżym wyprzedzeniem może oznaczać niewiele większy wydatek.

Szczyt sezonu turystycznego na Teneryfie – kiedy?
Planując wakacje na Wyspach Kanaryjskich warto jest pamiętać, że na Teneryfie, jak i na innych wyspach archipelagu występują dwa okresy wzmożonego ruchu turystycznego: jeden podczas tradycyjnie wakacyjnych miesięcy lipca i sierpnia, i jeden zimą, w grudniu i styczniu. W tych okresach właśnie ceny samochodów do wynajęcia bywają najbardziej zawyżane. Przepłacania za usługi rent a car na Teneryfie można ustrzec się rezerwując z jak największym wyprzedzeniem.

Warunki wynajmu samochodu na Wyspach Kanaryjskich – na co warto zwrócić uwagę
Oprócz możliwości kompleksowego porównania ceny w wielu wypożyczalniach, zaletą korzystania z wyszukiwarki Cartrawler jest również możliwość szczegółowego zapoznania się z warunkami wynajmu, a zwłaszcza tymi ich aspektami, które zadecydować mogą o ostatecznym koszcie wynajmu.

Niektóre z wypożyczalni samochodów operujące na Wyspach Kanaryjskich, jak i również w popularnych rejonach turystycznych południa Hiszpanii kontynentalnej maja w zwyczaju stosować niezbyt przejrzyste zasady rozliczania kosztów związanych z uzupełnianiem paliwa. „Odbiór z pełnym bakiem/powrót z pustym bakiem” (klient nie ma tu możliwości odzyskania pieniędzy za niezużyte paliwo), czy też tak zwany „zakup paliwa z refundacją” (opłata za paliwo, przeważnie po arbitralnie ustalonej stawce, doliczana jest do kosztu wynajmu) nie zawsze są korzystne dla wypożyczającego. W uniknięciu tego typu ofert pomaga uważne zapoznanie się z opisem oferty i informacjami zawartymi w sekcji „Warunki wynajmu”.Zwiedzanie Teneryfy – wynajętym samochodem, taksówką, czy środkami transportu publicznego?
Artykuły: Zwiedzanie Teneryfy – wynajętym samochodem, taksówką, czy środkami transportu publicznego?
Tematy: , , , , ,
Ostatnia modyfikacja: Wednesday, July 04 2018

Podziel się z nami swoją opinią

Wyślij komentarz